National Geographic je objavio rezultate ovogodišnjeg konkursa za najbolje putopisne fotografije!
Ovo takmičenje naglašava raznolikost naše planete putem prirodnih staništa i naseobina, a pristigle fotografije svake godine iznenade žiri i publiku bogatstvom motiva.
Ovaj put je pristiglo više od 15.000 prijava iz cijelog svijeta, a oni su se takmičili u tri kategorije – Priroda, Ljudi i Gradovi. Glavnu nagradu dobio je Sergio Tapiro Velasco iz Meksika za fotografiju munje unutar oblaka prašine iz vulkana. Njegova fotografija je pobjednička u kategoriji Priroda i ukupni pobjednik konkursa.
Norbert Fritz iz Mađarske snimio je najbolju fotografiju u kategoriji Gradovi, dok je F. Dilek Uyar iz Turske dobio nagradu za kategoriju Ljudi.
Prvo, drugo i treće mjesto u svakoj od kategorija nagrađeni su sa 2.500, 750 i 500 dolara, dok je pobjednik konkursa takođe osvojio desetodnevno putovanje u Galápagos Archipelago sa ekspedicijom National Geographica.
“Na fotografiji je prikazana moćna erupcija vulkana Colima u Meksiku, koja se desila 13. decembra 2015. godine. Bio sam u gradu Comala kada sam iznad vidio usijanje iznad vuklana i odmah počeo da fotografišem. Nekoliko sekundi kasnije, vulkanska eksplozija je izbacila ogroman oblak prašine u koji se uplela munja. To je bio jedan od najuzbudljivijih momenata u mom životu”, kaže pobjednik konkursa opisujući svoju fotografiju.

Nagrađena je ukupno 21 fotografija, a ispod možete prelistati ovu galeriju koja će zaista ostavlja bez daha.
[nextpage]
Publika je odlučila da nagradi fotografiju kolibrija koji pije cvijetni nektar u jednoj od ekvadorskih šuma, koje se smatraju pravim rajem za ove ptice.

[nextpage]
Labudovi lete iznad vode u japanskom gradu Osaka. Radi se o zaštićenom močvarnom području koje ptice rado posjećuju jer su ona postala prava rijetkost u Japanu. Pored svih ostalih vrsta ptica, fotograf je bio naročito impresioniran labudovima zbog njihove elegancije i snage.
[nextpage]
Američki krokodili u rijeci Tarcoles u državi Costa Rica. Kada je turistički vodič svojim putnicima rekao da će vidjeti 30-40 krokodila na jednom mjestu, svi su mislili da pretjeruje. Međutim, uvjerili su se da je bio u pravu čim su stupili na uski mostić iznad rijeke.
[nextpage]
Kraljičini vrtovi je naziv morskog područja na južnoj Kubi, koje je zaštićeno od 1960. godine. U njemu se nalaze zaštićene životinjske vrste, sa namjerom da se očuva zdravi ekosistem. Fotografija je snimljena u trenutku kada je ajkula udarila u stakleni zid na koji je fotoaparat bio naslonjen.
[nextpage]
U udaljenom selu japanskog regiona Tamba, svici osvjetljavaju Šumu Bogova tokom ljetne večeri. Oni stvaraju svojevrsan tepih na prolazu koju vodi do domova lokalnog stanovništva, te pričinjavaju magičnu atmosferu.
[nextpage]
Fotografkinja je ove godine putovala u Patagoniju, najjužniji dio Južne Amerike, i poželjela da vidi nešto što se ne nalazi na redovnoj ruti turista. Nakon vožnje duge 10 sati i prolaska dugom, prljavom stazom, konačno je došla do mermernih pećina. Unajmila je čamac kako bi im mogla prići bliže, a zatim čekala savršeno svjetlo da bi mogla snimiti njihovu savršenu unutrašnjost. Kako ističe, sav napor koji je uložila kako bi došla do pećine, se odmah isplatio.
[nextpage]
Na fotografiji je predstavljen mali, ali aktivni vuklan u Indoneziji. U januaru prošle godine, fotograf je bio u blizini kada je došlo do ispuštanja velike količine dima i prašine, a fotografiju je snimio sa terese hotela, na kojoj je čekao pogodan trenutak za fotografisanje. U vulkanu Mount Bromo se jako rijetko dešavaju erupcije, zbog čega je ova fotografija još značajnija.
Moderna biblioteka u Štutgartu u Njemačkoj. U svako doba dana obiluje svjetlom zbog svojih bijelih podova i ogromnih prozora, čime se stvara jedinstvena atmosfera za učenje.
[nextpage]
Kada noć padne na Bangkok na Tajlandu, ukažu se redovi živopisnih štandova na lokalnim pijacama. Iako svaki od njih nudi gomilu stvari zanimljivih turistima, izdaleka izgledaju još interesantnije.
[nextpage]
Pogled iz aviona na Whampoa Garden u Hong Kongu, prikazuje zbijene redove zgrada. Fotografa je prizor podsjetio na grad Kowloon Walled u kome su stotine kuća bile sagrađene jedna sa drugoj, sa jako malo prostora između njih. Prije tri decenije to mjesto je srušeno, ali se treng jako guste gradnje preslikava i u druge gradove.
[nextpage]
Smješten na norveškom ostrvu Lofoten, fudbalski stadion Henningsvær smatra se jednom od najnevjerovatnijih stvari u Evropi. Ova fotografija je snimljena tokom jedrenja od mjesta Tromsø do Lofoten Archipelago. Nakon cijele sedmice hladnog i kišovitog vremena, nebo se konačno dovoljno razvedrilo da bi fotograf aktivirao svoj dron. Ostao je zaprepašten činjenicom da se cijeli stadion grije, dok je ležao na toploj travi podigao je dron na 120 metara visine i snimio ovaj sjajni prizor.
[nextpage]
Nove zgrade niču iz pustinje blizu mjesta Al Ain u Ujedinjenim arapskim emiratima.

[nextpage]
Apartmanski kompleks u Japanu, mjesto Gifu Prefecture.
“Moderni stil je u čudnoj suprotnosti sa mojim uspavanim gradom i dugo nisam uspijevao da objektivom uhvatim njegov duh. Gospođa u crvenom je savršeno doprinijela atmosferi fotografije, bez nje ona ne bi uspjela”, kaže autor.
Svjetlost prodire u istorijsku zgradu u mjestu Konya u Turskoj, dok derviš izvodi drevni ples. Ceremonija predstavlja mistično putovanje čovjekovog duha prema istini i ljubavi, te konstantnu revoluciju svih živih stvari.
[nextpage]
Na fotografiji su prikazani nosači pijeska iz rijeke Dhaleswari u Bangladešu. Oni na svojim glavama nose posude sa pijeskom, koji zatim odlažu na mjesto u blizini rijeke.
[nextpage]
Grupa posjetilaca stoji ispred Rembrandtove slike u muzeju Rijksmuseum u Amsterdamu. Fotografu je bilo zanimljivo kako posjetioci gledaju sliku, a istovremeno likovi sa slike gledaju posjetioce.
[nextpage]
Fotografija “Ispod talasa” snimljena je na ostrvu Fiji, u mjestu Tavarua. Fotograf je boravio sa profesionalnim surferom Donavonom Frankenreiterom i odlučio da ovaj put surfanje snimi iz druge perspektive.
[nextpage]
Pauza na željezničkoj stanici Tongi u Gazipuru, Bangladeš. Fotograf je slučajno primijetio oči koje ga radoznalo gledaju kroz prozor kupea, dok je sa druge strane stakla kišobran štitio putnike od kiše koja je neprestalno padala.
[nextpage]
Otac i sin obučeni u tradicionalnu odjeću, sjede na džamiji u Nju Delhiju u Indiji. Na fotografiji je prikazana posebna veza između dvije generacije.
[nextpage]
Na prelijepom ostrvu Bali, hram Besakih lokalno stanovništvo već hiljadama godina naziva Majkom hramova. Čine da tri jako važna hrama za hindu trojstvo – Shiva, Brahma i Vishnu. Hindu stanovništvo ovdje dolazi kako bi se molili, primili blagoslov od sveštenika i davali različite ponude jedni drugima.