Djeca se rađaju sa 100 biliona moždanih ćelija, milion dole ili gore. Mozak je čovjekov najbitniji i najkomplikovaniji dio – kod odraslih ljudi, skoro pa 300 miliona neurona radi samo da bi percepcija između desne i lijeve strane funkcionisala kako treba. Da bi sve radilo kako treba i svojim maksimalnim kapacitetom mozak treba pravilnu njegu, ali i vježbu. Joga za mozak je nova i jednostavna tehnika čiji korijeni potiču iz Indije. Ova vrsta praktikovanja joge pomaže sinhronizaciji desne i lijeve hemisfere i redovno “treniranje” moždanih ćelija.

Kako djeluje?
Istraživači i doktori širom svijeta tvrde da je ova vježba idealan način za pokretanje neurona u mozgu i povećanu aktivnost. Doktor Erik Robins iz Los Anđelesa tvrdi da posječan student može ovom vježbom da utiče na brzinu pamćenja, ali i na činjenicu da kratkoročno pretvara u dugoročno znanje, odnosno da uči sa više razumjevanja i bolje pamti. Deniz Pik, učiteljica iz Malibua tvrdi da je u radu sa djecom primjetila poboljanje kod nekoliko učenika i da je razlika osjetna u njihovim ocjenama ako se uporedi period prije i poslije redovnog praktikovanja “joge za mozak”.
Ova tehnika bi mogla da bude ključna u razumijevanju i razvijanju mozga i poboljšanju aktivnosti. Jedna od najvažnijih stvari je što može da se radi bilo kada, bilo gdje, ne oduzima puno vremena i ne uključuje korištenje hemijskih supstanci. Jednostavno, pravilno izvedena vježba podstiče mozak na veću aktvnost, a sve je igra neurona i veza među njima. Terapeuti tvrdi da ova vježba pomaže i pacijentima kod kojih je utvrđena anksioznost, disleksija ili su emotivno nestabilni. Pored toga, pokazalo se i kao dobra vježba za smirenje djece koja imaju autizam, a koja često ispoljavaju bijes.
Osim što može da izgleda smiješno, ova vježba na bilo koji način ne mož da vam našteti pa, zašto ne probati?