Baš takve smo želeli da upoznate preko portala Zadovoljna.rs – ovo su samo neke od njih koje su nas inspirisale u protekloj godini.
Radmila Petrović, pesnikinja
Pesme Radmile Petrović nisu lake, ali mogu da budu lekovite – i za glavu i za srce. Bira istinu iako šokira komšinicu sa sela, ali i gradske borkinje za ravnopravnost; oštro ali i nežno piše o svojim strahovima, borbi, emocijama, porodici, komšijama, ženama…
„Vrlo je jasno, na primer da se na selu kao i u gradu, nema razlike, tradicija zloupotrebljava kako bi se opravdali različiti oblici nasilja prema ženama… To je samo jedan problem, ističem njega jer je vrlo prisutan. I onda ne mogu da shvatim zašto žene koje doživljavaju feminizam kao svoju profesiju održavaju skupove u centru Beograda gde jedna drugoj šapuću za vrat nekakve teorije, zašto nijedna od njih nije otišla na primer u moje selo i održala predavanje o različitim oblicima nasilja kojima žene mogu biti izložene. Jer nije zlostavljanje samo kad vas neko prebije“, objasnila nam je Radmila.
Bojana Ćorilić, „devojka zvana snaga“
Bojanu Ćorilić upoznali smo neposredno pre nego što će dobiti vozačku dozvolu – i kroz njenu priču shvatili zašto je poznata kao „devojka zvana snaga“. Naime, Bojana je bila slučajna žrtva masakra u Žitištu, 2016. godine, nakon čega joj je noga amputirana. Nekada plesačica, priznaje koliko joj je teško bilo da se suoči sa svojom novom stvarnošću, ali danas nas s osmehom podseća da nijedna prepreka nije nesavladiva.
„Moj oporavak je bio dug, kako fizički, tako i psihički. Sve sam krenula od nule: učila sam ponovo da dišem, da sedim, da stojim, da hodam. Za to vreme sam radila i na sebi. Prolazila sam kroz pet faza tugovanja: negiranje, bes, tuga, prihvatanje, sreća.
Svaka osoba kojoj se desi neka loša stvar u životu, prolazi kroz ove faze i to je sasvim normalno. To je proces koji jednostavno mora da se prođe kako bi čovek mogao da nastavi dalje“, otkrila nam je ova hrabra devojka.
Danica Karađorđević, prava princeza
Nisu sve princeze iste, a dokaz je princeza Danica Karađorđević. U razgovoru s njom saznali smo koliko joj se život promenio otkad se u oktobru 2017. udala za princa Filipa i kako se danas nosi sa svojom svakodnevicom.
„Splet životnih okolnosti je doveo do toga da je čovek koga volim princ i da nosi sa sobom veliko nasleđe koje sam ja pristala da podržim“, objasnila nam je princeza Danica, koja je ćerka našeg poznatog slikara Milana Cileta Marinkovića. „Moje aktivnosti su umnogome javne, ali kao i većina žena u Srbiji, ja sam pre svega majka i supruga i u tom smislu moje porodične obaveze su iste kao i obaveze svih žena u Srbiji.
Naravno, titula princeze nosi i kredibilitet i mogućnost da se moj glas čuje i da moje aktivnosti budu zapaženije. Zadovoljna sam što sam ipak napravila dobar sklad između svojih dužnosti porodične žene i dužnosti koje donosi titula princeze, a koje podrazumevaju veliku društvenu aktivnost.
Nađa Irena Fišić, Zagrepčanka u Beogradu
Životna priča Nađe Irene Fišić je luđa od filma. Posebno od momenta kad je napustila stabilan život u Zagrebu i uzela kartu u jednom pravcu za Aziju – živela je san na Baliju, preko povratka i gubitka ljubavi na najsuroviji način, pa do danas, kad kao Zagrepčanka u Beogradu s osmehom otkriva magiju ovog grada.
„Beograđanke su prave urbane Amazonke – nema prepreke koje one ne mogu savladati, a opet imaju tu toplu, široku slavensku dušu kao malo tko. Baš ih volim. Moje je pleme Beograđanki baš jako – Glamazonke spremne na akciju u svako doba dana i noći“, piše Nađa, s kojom je svaki susret avantura i podsetnik na to kako treba uživati u životu.
Anđela Gmitrović, „frajerka“
Anđela Gmitrović izmislila je savršenu reč da opiše sebe – frajerka. Ona je mlada i neustrašiva devojka iz okoline Velike Plane, sa snovima i jakom porukom: da zavolimo sebe baš takvi kakvi smo i da se borimo da živimo slobodno.
„Frajerka je svoja, živi kako želi i oseća, nosi šta joj se nosi, može da ide i u kafanu i na rejv, da nosi i pantalone i haljinu. Frajerka je sve u jednoj ženi. Frajerka je način na koji se ja osećam, sebe sam tako nazvala sama“, otkrila nam je Anđela. Jedna je od istaknutih influenserki body positive pokreta u Srbiji, a na Instagramu piše o ženskim problemima, maloj sredini, patrijarhatu, naravno i odnosu prema telu.
Mia Bjelogrlić i Staša Bajac, „Ona se budi“
„Ona se budi“ – serijal je koji je izazvao dosta pažnje kao jedan drugačiji osvrt na život žene na našim prostorima. Iza njega stoje politikološkinja Mia Bjelogrlić i scenaristkinja Staša Bajac.
„Ne upiremo prstom ni u koga, nas dve ne tražimo krivce već preispitujemo uloge u patrijarhatu kojih često nismo ni svesni. Zanima nas pozadina svega što živimo a ne posledice i manifestacije. Želimo da raspetljamo klupko mizoginije i patrijarhata koji je svuda oko nas.
Cilj nam je da to bude razumljivo svima“, kažu Mia i Staša, koje su oko svog projekta okupile pevačicu Lepu Brenu, glumice Milenu Radulović, Ivu Ilinčić, Jovanu Simijonović, dramaturškinju Biljanu Srbljanović, istoričarke Dubravku Stojanović i Latinku Perović, novinarke Jovanu Gligorijević i Jelenu Zorić, umetnicu Marinu Marković… I podstakle ih da progovore o stvarima koje bole sve žene u Srbiji.
Žaklina Tatalović, novinarka
Kad se ona javi za reč, zavlada muk – svi zastaju pred samouverenošću Žakline Tatalović, novinarke N1, pred njenom spremnošću da pita, da izgovori ono što mnogi misle, ali se ne usuđuju da kažu. I ne samo da pita, već da insistira na odgovoru.
„Ne stajem dok ne dobijem odgovor, po tome sam poznata. Mnogo puta su mi rekli: „Hajde, da budemo otvoreni, aktuelni predsednik to ne voli “. Pa onda govori da sam nepristojna. Ja ne mislim da je to nepristojno. Uostalom, samo mama može da mi kaže da sam nepristojna“, objasnila nam je Žaklina.
Andrea Rajšić, naučnica
Andrea Rajšić je devojka koja će nam pomoći da stignemo na Mars. Ona izučava planetarnu geologiju, a nama je pažnju privukla i kao deo NASA misije „Mars Insajt“. Za naš portal govorila je o osvajanju svemira, ali i položaju žena u nauci, kulturi ćutanja koja je vladala u Petnici, zamkama u koje žene upadaju na tom polju.
„Želim da živim u svetu u kom, ako se nešto desi, to možeš da prijaviš – a da ti to ne oduzme 10 godina života jer moraš da skupljaš svedoke, a sud da kaže: slučaj je zastareo. Moramo da menjamo takav svet, i to će da boli – ali one kojima odgovara takav sistem“, objasnila nam je Andrea.
Brankica Raković, Lolina mama
Brankica Raković je Lolina mama, urednica Lola magazina i najčupavija osoba u prostoriji. Takođe, ona je istinska muza ženama iz regiona. Zašto su joj hemoterapije bile kao deveti krug pakla, kako se nosila s gubitkom kose, ali i šta je posle remisije raka počela drugačije da radi.
„Ja prije bolesti prosto nisam slušala sebe. Nije više stvar na kojem sa ja mjestu sebi bila. Nije neophodno da sebi budete na prvom mjestu (u onom egoističnom smislu) ma šta Instagram psiholozi rekli. Potrebno je da znate da čujete sebe. Da prepoznate umor. Da prepoznate zamor živaca. Da prepoznate trenutak kad stati, odustati, kad priznati grešku, kad otići, kad se vratiti. Ja i ja nismo bile drugarice“, rekla nam je između ostalog.
Dijana Kocić, učiteljica
Razgovor sa Dijanom Kocić, koja je otišla u Tanzaniju da „smisli šta će dalje u životu“ tek na prvu deluje kao putopis. Naime, Dijana je tamo otišla kako bi volontirala u školi i već na startu bi se mnoge okrenule i vratile.
„Kako sam bila sama, bela žena, na ulicama sam izazivala poglede i komentare – odakle si, gde ti je muž, sa kim si ovde… Gde god bih se pojavila, ljudi koje ne poznajem bi me zagledali i zapitkivali o mom privatnom životu.
I to nije bilo baš prijatno“, ispričala nam je. Međutim, deca su je oduševila i brzo su postala njena glavna motivacija, krenula je s kampanjom za renoviranje škole, otvorila im prozor u svet putem interneta, naučila ih „U svetu postoji jedno carstvo“, a ona je od mališana dobila i više.
„Zahvalnost za život. Da vidimo radost u malim stvarima. To bismo mogli da naučimo od njih.“
Preuzeto sa: zadovoljna.nova.rs