Može biti u obliku tekstualnih ili videoporuka, fotografija ili poziva, a nasilje se sve češće odnosi na nekoliko oblika komunikacije uključujući zvuk, slike, animacije i fotografije.
Online nasilje je oblik agresije koji se ostvaruje putem informacijske i komunikacijske tehnologije poput mobitela, video kamere, elektronske pošte i internetskih stranica, a nerijetko za posljedicu ima i samoubistvo.
Ovog petka u novom izdanju “Oslobođene” na O kanalu i digitalnim platformama medijske grupacije Oslobođenje pitamo – Postoje li metode u našoj zemlji kojima bi se ovakvo nasilje zaustavilo? S kime žrtva online nasilja treba razgovarati i kome ovakav slučaj prijaviti?
Traumatično iskustvo koje je prošla kao žrtva ovog oblika nasilja, sa gledateljima će podijeliti infuenserica Samra Menzilović, koja je uslijed izloženosti na društvenim mrežama dobijala i prijetnje silovanjem.
Koja je prava adresa za prijavu nasilja i kako taj proces izgleda, odgovoriće nam sudski vještak Vahidin Đaltur, a na koji način ovakva iskustva ostavljaju posljedice po mentalno zdravlje i šta možemo učiniti kako bi se zaštitili, reći će nam psihoterapeutkinja Mirjana Gavrić.
Šta bi za građanke i građane FBiH značilo proglašavanje interneta javnim mjestom, objasniće nam zastupnik Irfan Čengić koji je predložio inicijativu za donošenje izmjena i dopuna zakona koji regulišu održavanje javnog reda i mira u FBiH.
Budite dio “Oslobođene”, priče u kojoj glasno govorimo o problemima koji se tiču svih nas, svakog petka u 19. 20 sati na O kanalu i podcastu u 20 sati na www.oslobodjena.ba.
Preuzeto sa: okanal.oslobodjenje.ba