Lista je dijelom sastavljena od knjiga koje su objavljene u zadnjih godinu dana, naslova koje su recenzirali naši kritičari te noviteta koje je objavilo tridesetak hrvatskih nakladnika.
1) Fernando Aramburu, Čiope
Toni, srednjoškolski profesor filozofije, u svojim pedesetima odlučuje da je vrijeme da ipak okonča svoj život. Smiren, pedantan i odlučan, odredio je i datum, točno za godinu dana, koju će provesti tako da svakodnevno ispisuje svoju priču. Društvo mu prave samo njegova kujica Pepa i zajedljivi prijatelj Hromi. S mnogo humora i racionalnosti, iskreno i bez zadrške progovara o prvim ljubavima, o braku, o njegovu raspadu i odnosu s bivšom ženom Amalijom, koju ne može vidjeti očima. Bez uvijanja zapisuje i svoje pogreške. Kada se u jednoličnoj svakodnevici sasvim neočekivano pojavi žena sa psom, Toni se suočava s nedoživljenom nježnosti.
2) Frédéric Beigbeder, Brana na Atlantiku
Kad je Frédéric Beigbeder u izlogu galerije ugledao sliku drvene kuće na egzotičnoj plaži, prepoznao je rt Cap Ferret u Arcachonskome zaljevu, gdje živi njegov prijatelj Benoît Bartherotte. Odlazi mu u posjet, boravi u bungalovu na rubu silovitog Atlantika i suočava se s vlastitom prošlošću. Na tragu “Francuskog romana”, Beigbeder pripovijeda o djetinjstvu provedenom između rastavljenih roditelja, permisivnosti sedamdesetih, adolescenciji, zabavama i flertovima, susretu s glumicom Laurom Smet 2004. godine…
3) Laurent Binet, Civilizacije
Oko 1000. godine, grupica Vikinga otiskuje se preko oceana. Dospjet će do naše današnje Južne Amerike i Inkama donijeti sve što bi im bilo potrebno da se uspješno opru osvajačima s istoka: konje, željezo i antitijela. Godine 1492. Kolumbo neće otkriti Ameriku: španjolski će konkvistadori ostati praznih ruku, ali zato će se vladar države Inka Atahualpa 1531. iskrcati u Europi i zateći kontinent koji razdiru vjerski i dinastijski sukobi, kao i gladna potlačena stanovništva na rubu pobune – saveznike koji će mu pomoći da pokori svijet nama znan kao onaj stari.
4) Roger Caillois, Poncije Pilat
Roger Caillois u ovom psihološkom romanu nudi pogled u nutrinu rimskog prokuratora Poncija Pilata, koji je prisiljen donijeti odluku o Isusovoj sudbini, i pruža mu priliku da ispriča svoju stranu priče, popunjavajući tako praznine u biblijskoj pripovijesti. Pripoviješću o Ponciju Pilatu Caillois se pridružio nizu književnih obrada te biblijske teme čiji je junak oduvijek zagonetan.
5) Anne Carson, Razstvaranje
Pismo Anne Carson već godinama slovi kao jedno od najsmjelijih i najinovativnijih u suvremenoj svjetskoj poeziji, a i ovu knjigu karakterizira eksperimentiranje s formom. Carson teži “razstvaranju” ideje i forme pjesničkoga ne bi li se iste revitalizirale, a idejno ishodište za taj proces nalazi u mističkom pisanju Simone Weil.
6) Christelle Dabos, Zimski zaručnici
U dalekoj prošlosti dogodila se kataklizma. Svijet je razbijen u brojne nebeske otoke koji su postali arke. Svaka od njih razvila se na drugačiji način, svaka posjeduje vlastiti, jedinstveni odnos prema vremenu. Ofelija živi na arci Anima i iza svojih debelih naočala i pod iznošenim šalom skriva svoje moći – mogućnost da komunicira s dušama predmeta i putuje kroz zrcala. Njezin jednostavni život poremetit će obećanje da se uda za Trna, člana moćnog klana Zmajeva. Debitantski roman Christelle Dabos, kojima ima tri nastavka, bio je bestseler u Francuskoj, a sada osvaja englesko govorno područje.
7) Mélissa Da Costa, Sve plavetnilo neba
“Sve plavetnilo nebo”, prvijenac francuske spisateljice Mélisse Da Coste, bestseler je koji je samo u Francuskoj prodan u gotovo milijun primjeraka. Osnovna poruka romana, koji se proteže na više od šesto stranica, jest to da čovjek posjeduje čudesnu moć suočiti se s patnjom i otkriti nove životne radosti čak i u najmračnijim trenucima života. U središtu priče dvadesetšestogodišnji je mladić Émile, obolio od neizlječive Alzheimerove bolesti s ranim početkom, koji želi samo još jednom, posljednji put, poći na putovanje. Za to putovanje putem oglasa traži osobu koja će se s njim uputiti u takvu pustolovinu. Na oglas će se javiti Joanne, krhka, šutljiva djevojka, koja naizgled i sama nosi teški životni križ.
8) Giulian da Empoli, Mag iz Kremlja
Prošlo ljeto francuski i američki mediji užarili su se od rasprave o ovom romanu, preporučio ga je i Frédéric Beigbeder, no razlog za čitanje imamo u susjedstvu: ako želite znati tko je mozak iza agresije na Ukrajinu, odgovor je u “Magu iz Kremlja”. Da Empolijev roman je fikcija, odlično napisana, a govori o usponu Vladislava Surkova, Putinova savjetnika i tvorca ruske bastardne demokracije, koji je režirao i aneksiju Krima. Autor je Surkova u romanu preimenovao u Vadima Baranova, no sve ostalo prilično vjerno slijedi stvarnost i čitatelj dobiva neka prilično legitimna objašnjenja zašto je moguće da Putin već 23 godine vlada Rusijom.
9) Annie Ernaux, Sram
Događaj koji se 1952. zbio u roditeljskoj kući bio je za Annie Ernaux toliko traumatičan da je trebalo gotovo pola stoljeća i iskustvo afirmirane spisateljice da se uhvati ukoštac s činom koji je označio prekretnicu u njezinu životu. Što se zapravo dogodilo te nedjelje? Odakle se pojavilo? Što dublje uranja u prošlost, to više pripovjedačica spoznaje nedaće s kojima su se borili njezini roditelji te osvještava vlastiti raskol i sve snažniju želju da se vine preko granica obiteljskog doma, stroga katoličkog odgoja i ponad jasno omeđenih okvira života u malome gradu.
10) Michel Faber, Grimizna i bijela latica
Točno dvadeset godina nakon prvotne objave na engleskom jeziku, hrvatski čitatelji dobili su prijevod kultnog djela, monumentalnog romana jednog od najtalentiranijih pisaca današnjice, “Grimiznu i bijelu laticu” Michela Fabera. Nizozemski pisac sa škotskim prebivalištem godinama nije pisao, potresen nakon smrti supruge. No 2020. objavio je dječju knjigu, za 2023. u najavi je njegova prva publicistička knjiga, o muzici. To je vijest za slavlje jer Faber je čovjek “koji bi se mogao natjecati s Josephom Conradom u pisanju savršene rečenice”, a potvrdu će čitatelj naći u ovom izvanrednom prijevodu Andyja Jelčića. Faberov četvrti roman, koji je pisao dvadeset godina, smješten je u viktorijansku Englesku, a govori o dvije žene – Agnes i Sugar – koje povezuje isti muškarac, William Rackham. William je nasljednik parfemskog biznisa koji se oženi lijepom, ali djetinjom Agnes koja baš ništa ne zna i ne razumije o seksualnosti i tjelesnosti zbog čega se svi prema njoj odnose kao da je psihički bolesna. William ubrzo postane opsjednut prostitutkom Sugar, inteligentnom i snažnom mladom ženom koja koristi William kako bi se uspela društvenom ljestvicom…
11) Robert Galbraith, Srce crno kao tinta
“Srce crno kao tinta” šesti je roman o privatnom istražitelju Strikeu i njegovoj partnerici Robin. Kad uplašena i mahnita Edie Ledwell posjeti ured Detektivske agencije Strike i Ellacott tražeći pomoć, Robin nije sigurna što misliti. Kao sukreatoricu popularnog animiranog serijala “Srce crno kao tinta” Edie progoni tajanstven internetski lik Anomija. Edie očajnički želi razotkriti Anomijin pravi identitet. Robin odlučuje da joj agencija ne može pomoći i zaboravlja na slučaj dok nakon nekoliko dana ne pročita vijesti o ubojstvu Edie Ledwell na groblju Highgate. Robin i njezin partner Cormoran Strike sada su primorani razotkriti Anomijin pravi identitet…
12) Bonnie Garmus, Lekcije iz kemije
Šezdesete su godine u Americi, tridesetogodišnja kemičarka Elizabeth Zott dobila je otkaz u istraživačkom laboratoriju jer je ostala trudna, a neudana je, no to ne smeta njezinim muškim kolegama da joj dolaze doma kako bi im ispravila pogreške u radovima. No Elizabeth zna kuhati, i to jako dobro, pa kad nekoliko godina kasnije njezinoj kćeri Mad druga djevojčica u školi počne krasti ručkove, bivša kemičarka dobit će priliku života – otac male kradljivice ponudit će joj da vodi kulinarski show na televiziji. Zott pristaje samo zbog novca, no vrlo brzo priliku iskoristi u sasvim drukčije svrhe – u svojoj emisiji “Večera u šest” ženama daje lekcije iz kemije, života i feminizma. Iako su šefovi bijesni, ona postaje nevjerojatno popularna… „Lekcije iz kemije“ iznimno su duhovit i pametan, sjajno napisan debitantski roman 65-godišnje copywriterice i kreativne direktorice Bonnie Garmus. Ako tražite nešto što će vas razgaliti, ovo je prava knjiga!
13) Ia Genberg, Detalji
Prestižnim švedskim Augustom nagrađen roman “Detalji” gotovo da je književna studija života samog. U maniri velikih kanonskih književnica, Ia Genberg donosi nam štivo nad kojim se dugo promišlja što to, zapravo, u životu vrijedi. Jedna žena u vrućici poseže za posebnim romanom da bi na prvim stranicama pronašla posvetu iz mladosti. Tekst što je pred njom odmah otvara snolik put dohvaćanja sasvim sitnih detalja iz memorije, razasuta mozaika bliskih odnosa. Groznica traje, bujica navire, a konture četvero ljudi – Johanne, Niki, Alejandra i Birgitte – polako se izoštravaju u suptilnoj kompleksnosti, postajući tako emocionalna čvorišta čitava jednog života, obilježena i pronalaskom i gubicima.
14) Natalia Ginzburg, Obiteljski rječnik
Natalia Ginzburg spada među velike europske autorice – od Simone de Beauvoir do Annie Ernaux – koje su obilježile žanr autobiografije. I ona je, poput njih, stvorila ja toliko duboko i vrtoglavo da se pretvara u mi, i ona je osobnu priču pretvorila u anatomiju jednog doba i jedne zemlje. Na stranicama “Obiteljskog rječnika” privatni se život sastoji od fašizma, rasnih progona, ali i potrebe da se nakon rata krene iznova.
15) Geir Gulliksen, Dovoljno dobar za tebe
Henning, pjesnik u krizi srednjih godina koji nikako da počne opet pisati, radi u marketinškoj agenciji i ne vidi način da njegov život ponovno dobije smisao. S dva propala braka iza sebe, s kćerima koje jedva da vidi i koje ne razumije, Henning pokušava shvatiti kako se našao tu gdje jest – da usamljen živi jednolične i isprazne dane. Može li se ponovno zaljubiti? Sve se zakomplicira kada na rođendanskoj zabavi upozna osobu prema kojoj osjeti dotad nedoživljenu privlačnost.
16) Johan Harstad, Max, Mischa i ofenziva Tet
Neka vas ne uplaši monumentalnost ovoga romana (ima 920 stranica!), jer ovdje se događa književnost, na način koji često opisujemo riječima: “Ovo će biti klasik!” Dugo je bio moja večernja radost: intelektualan, ali pitak stil pisanja od prve rečenice uvlači čitatelja u priču o redatelju Maxu Hansenu, Norvežaninu koji je silom prilika postao Amerikanac. Roman je narativna elegija za domom i (originalnim) identitetom, ispresijecana beletrističkim esejima o teatru, slikarstvu, jazzu i ratu. No gotovo da je manje važno o čemu ovaj roman govori; razliku čini kako je napisan. Čitatelj ga navlači kao rukavicu, odmah utone i probudi se za mjesec ili dva kao Norvežanin.
17) Zbigniew Herbert, Naklon moje sjenke: izabrane pjesme
Zbigniew Herbert (1924.-1998.), tvorac čuvenog “Gospodina Cogita”, pripada svakako najpoznatijim pjesničkim imenima druge polovine XX. stoljeća. Sklonost ironiji i metafizički nemir, humor i historiozofska refleksija, herojstvo i visoka osjetljivost, neposredni biološki i društveni kontekst i povijesna perspektiva, sve su to obilježja Herbertove poezije koja je nastajala u periodu od gotovo pola stoljeća, na jeziku koji govori tek nekoliko desetaka milijuna ljudi, a čiji pjesnici, baš kao i Herbert, ipak dopiru do čitateljā s lakoćom premošćujući jezične i kulturne barijere.
18) Kari Hesthamar, So long, Marianne
“So Long, Marianne” Leonarda Cohena jedna je od najpoznatijih ljubavnih pjesama 20. stoljeća. Međutim, manje je poznato da je posvećena Marianne Ihlen, fatalnoj Norvežanki koja je osvojila srca dvojice iznimnih umjetnika. U biografiji te osebujne žene naslovljenoj kao i pjesma, “So Long, Marianne”, spisateljica Kari Hesthamar pripovijeda njezinu životnu priču koja se velikim dijelom odigravala na grčkom otoku Hidri, kamo se Marianne doselila s norveškim piscem Axelom Jensenom. Međutim, ubrzo nakon rođenja sina, Axel napušta Marianne što otvara put do njezina srca još neafirmiranom kanadskom pjesniku Leonardu Cohenu.
19) Sheila Heti, Čista boja
U prvom nacrtu svijeta, žena imenom Mira napušta dom kako bi otišla na studij. Tamo upoznaje Annie, čije nevjerojatne moći otvore Mirina prsa kao portal – prema čemu, ne zna. U zrelijoj dobi, Miri umre otac i njegov se duh preseli u nju – zajedno postaju list na stablu. No fotosinteza im uskoro dosadi, a problem življenja nemoguće je riješiti. Mira se mora prisjetiti ljudskog svijeta koji je napustila, uključujući i Annie, te odabrati hoće li se vratiti… “Čista boja” divlja je mješavina kabalističkog eseja, velike nadrealne ljubavne priče, teorije estetske percepcije i epske tužbalice.
20) Patricia Highsmith, Stranci u vlaku
“Stranci u vlaku” prvi je roman slavne Patricije Highsmith objavljen 1950. godine koji je navijestio jednu veliku spisateljsku karijeru. Već iduće godine slavni je Alfred Hitchcock po ovome romanu snimio istoimeni film, jedan od najznačajnijih u svojoj karijeri. Arhitekt Guy Haines želi ostaviti svoju nevjernu suprugu Miriam i oženiti Anne, ženu koju voli. Na jednom će putovanju, slučajno, u vlaku upoznati bogataškog sina Charlesa Bruna ne prepoznajući u njemu psihopata i hohštaplera. Charles će mu predložiti da razmijene ubojstva: Guy će ubiti Charlesova oca, a Charles Guyevu nevjernu ženu. Guy ne shvaća Charlesa ozbiljno, ali nedugo potom Miriam je doista ubijena…
Izvor: najboljeknjige.com