Vannastavne aktivnosti nisu obavezne, ali mogu biti i te kako korisne za decu. Kako izabrati one koje su dobre za njihovo mentalno zdravlje i normalan razvoj?
Za mnoge porodice period posle škole jedan je od najtežih i najizazovnijih. Bez obzira na to da li u deca imala uzbudljiv ili uobičajen dan, čini se već ulaskom u kuću da je njihov umor očigledan. A kod mnogih dolazi do “eksplozije” raspoloženja. Deca provode ceo dan držeći se pod kontrolom (ili bar to pokušavaju). Zbog toga ne treba da iznenadi što izgube samokontrolu kada stignu u sigurnost doma.
Da, može biti poprilično frustrirajuće za roditelje, ali kada shvatite da je ovo tipična reakcija na kraju (školskog) dana, možete početi da pravite plan. Naravno, cilj nije da svoje dete “popravite”. Ideja je da mu kao odrasli uzor ponudite (i obezbedite!) strukturu i rutinu koja će omogućiti da se oslobodi, odmori i predahne. Predlažemo nekoliko vannastavnih aktivnosti, tj. aktivnosti posle škole koje će vam pomoći da podržite mentalno zdravlje svog deteta.
Igra na otvorenom
Neprikosnovena moć igre na otvorenom! Ko kaže da deca moraju da sede kod kuće čim dođu iz škole? Zapravo, kad malo bolje razmislite, nakon čitavog dana provedenog u školskoj zgradi, svež vazduh je baš ono što im je potrebno. Avantura na otvorenom je pravi “ventil” za mališane, bez obzira na uzrast. Nakon igre u dvorištu ili sa društvom u parkiću ili obližnjem igralištu, deca će moći mnogo spremnije da e upuste u rešavanje domaćeg zadatka ili učenje nove lekcije.
Ljuljanje, igranje fudbala ili basketa, vožnja bicikla ili jednostavna šetnja – svakog dana može biti druga aktivnost. Kada je vreme kišovito, pokušajte sa fizičkim aktivnostima u zatvorenom. Udarajte u vreću za boks ili napravite porodičnu plesnu zabavu.
Crtanje i slikanje
Setite se svojih školskih dana, čas likovnog je uvek bilo vreme za rasterećenje i predah od brojnih podataka, lekcija i kompleksnih zadataka iz matematike i fizike, zar ne? U današnjem obrazovnom sistemu časovi umetnosti su možda malo skrajnuti u drugi plan, ali ne treba zaboraviti na značaj razvijanja kreativnosti i mašte.
Ako podstaknete mališana da crta posle škole ili razmišljate da ga upišete u školu crtanja, to mu može koristiti mentalno i emocionalno na razne načine. Crtanje i slikanje može biti mnogo više od vremena za igru sa bojom!
Časovi u školi crtanja pomažu deci da razviju kreativnost, ali i brojne veštine, poput socijalnih, emocionalnih, kao i veština rešavanja problema. Crtanje i slikanje omogućava deci da prođu kroz izazove i da daju sopstvene procene. Primera radi, pita se: Da li da koristim plavu ili žutu boju? Koliko dugo treba da radim na ovom crtežu? Kako da napravim ljubičastu? Kako da učinim ljubičastu malo svetlijom? Umetnost omogućava deci da otkriju druge mogućnosti i ishode bez pravila ili osnova koji bi ometali njihov misaoni proces.
Umetnost promoviše pozitivno samopoštovanje i mentalno zdravlje omogućavajući deci da zaista budu ono što su bez osuđivanja. Ali, pre svega, crtanje omogućava deci da izraze, razumeju i razviju svoja osećanja. Mnogi imaju problema da opisuju svoje emocije rečima, ali umetnost će im omogućiti da se izraze kroz bojenje, slikanje, crtanje, pisanje itd. Umetnost daje deci priliku da obrađuju i shvate svoja osećanja na pozitivan način.
Čitanje naglas
Neka deca žele da se povežu sa mamom ili tatom kad se vrate kući iz škole. Ne žele da ih zasipaju pitanjima, samo žele da su roditelji u blizini. Zajedničko čitanje moglo bi da zadovolji ovu potrebu. Za najmlađu decu, nekoliko slikovnica će pomoći. Osnovci mogu uživati u deljenju romana — jedno poglavlje po podne — sa mamom ili tatom. Čak i tinejdžeri mogu imati koristi od čitanja naglas.
Neka deca će možda želeti da se za to vreme priljube uz vas i ćebe. Fizički dodir im može pomoći da se osećaju blisko sa vama nakon jednog dana razdvojenosti.
Društvene igre
Ako čitanje na glas nije baš “vaša stvar”, možete se opustiti kao porodica igrajući omiljenu društvenu igru. Sačuvajte višesatne društvene igre za vikend. Za popodnevnu ili večernju igru izaberite one igre koje traju samo 10 ili 15 minuta. Možda ćete moći da odigrate nekoliko partija UNO karti pre nego što krenete do stola za domaći zadatak. Dok se igrate, vaša deca i tinejdžeri mogu da “spuste gard” i da bez podsticaja podele sa vama doživljaje tog dana.
Joga
Ako ste se ikada osećali koncentrisanije nakon časa joge, onda znate koliko ova aktivnost može biti smirujuća. Ohrabrite i svoju decu da probaju. Ne morate da izvodite akrobacije ili da stojite na glavi, jednostavne joga poze su dovoljen. Važno je da postavite svoje telo tako da vam glava bude niže od srca. Na ovaj način se šalje krv u mozak, čime se smanjuje osećaj anksioznosti.
Dečja poza je pogodna za početnike. Kleknite i spuštajte grudi dok vam glava ne bude naslonjena na pod. Dišite polako i mirno dok ste u ovom položaju. Možete pronaći tutorijale na Jutjubu ili instalirati mobilnu aplikaciju i podeliti ovo opuštajuće vreme sa svojim detetom.
Vreme provedeno u samoći
Neka deca žele blizinu roditelja posle škole, drugima je potreban prostor i vreme da se sami oslobode pritiska. Ako se ovo potonje odnosi na vaše dete, onda mu dopustite malo vremena nasamo. Možda mu treba da se ispruži na krevetu, odrema, čita u tišini ili da se poigra s kockama, crta. Imajte na umu da želja mališana da bude sam nije odbijanje od vas. Nakon nekog vremena biće raspoloženije za sve porodične aktivnosti.
Igranje igrice na tabletu ili gledanje emisije može dati vašem detetu priliku da napravi taj prelaz između škole i kuće. Ako krenete ovim putem, unapred postavite granice tako da vaš školarac zna koje su aktivnosti dozvoljene i koliko dugo će trajati vreme ispred ekrana.
Opuštanje uz muziku

Za neku decu, muzika nudi kreativan izlaz poput slikanja. Ako vaša deca imaju muzičke sklonosti, možda će uživati u sviranju svog instrumenta posle škole. Tinejdžeri, posebno, mogu imati koristi od ove aktivnosti. Naravno, ovo ne bi trebalo da bude vreme vežbanja pod visokim pritiskom. Umesto toga, to je prilika da se deca opuste i jednostavno uživaju u stvaranju muzike.
Čak i ako vaše dete nije muzikalna, slušanje muzike bi moglo da ga potpuno opusti. Pustite ga da provede pola sata sa slušalicama u ušima dok uživa u omiljenim pesmama.
Prava pitanja
Kada se vaš školarac odmori, možda će biti spreman za razgovor. Kada se to dogodi, uloga roditelja je da postavi prava pitanja. Nije tajna da “kako si proveo dan?” nije baš najbolji izbor. Kako mu se tokom dana svašta dogodi, možda vaše dete ne bude sigurno kako da odgovori pravilno. Ujedno rizikujete da dobijete odgovor u jednoj reči: “Lepo” ili indiferentno (i tako iritantno!) “Onako”.
Umesto toga pokušajte sa sledećim pitanjima:
- Šta te je danas nasmejalo?
- Da li se desilo nešto zbog čega si naročito ponosna?
- Šta je bilo najlepše u školskom danu?
- Kada je učiteljica danas izgledala zaista srećno?
- Šta si radio na velikom odmoru?
Budite spremni da slušate priče svoje dece i, naravno, da podelite nekoliko svojih. Popodneva će biti mnogo mirnija, a porodično vreme kvalitetnije provedeno, što će neosporno imati pozitivan uticaj i na mentalno zdravlje vaših mališana.