Anatomija koju ste učili na časovima biologije, verovatno vam nije pružila dovoljno informacija o kompleksnosti ženskih genitalnih i reproduktivnih organa, pa ste svoje znanje o svom telu upotpunjavali ličnim istraživanjima i iskustvima.
Čak i ako ste imali edukaciju iz oblasti seksa, ona je verovatno bila fokusirana na higijenu, zdravlje i reprodukciju, a ne na intimne delove koji igraju najveću ulogu u vašem seksualnom zadovoljstvu…
Mnoge društvene sile su u zaveri protiv znanja o sopstvenom telu, naročito kada se radi o ženskom zadovoljstvu i seksualnosti.
U tom smislu, edukativni sadržaji su uglavnom klinički i u potpunosti zaobilaze pitanje seksualnog zadovoljstva, iako je to najvažnije pitanje seksualnog života. Isto tako, iako se delovi reproduktivnog sistema nabrajaju, anatomija nam ostaje nedovoljno jasna.
Provodimo živote u telima čiji su nam procesi, mehanizmi i funkcije nedovoljno poznati, nezanimljivi, pa čak i odbojni i to je stav koji moramo da promenimo.
View this post on Instagram
Vaša vaginalna anatomija je mnogo kompleksnija nego što znate, a vaše znanje može biti put ka novim horizontima zadovoljstva.
Šta „krije“ anatomija vagine
Sveobuhvatna anatomija klitorisa
Kao što (verovatno) svi znamo, klitoris je pun nervnih završetaka, ali to nije samo izbočina veličine graška, koja je vidljiva spolja. To je opsežan organ, koji seže duboko u karlicu i okružuje vaginu i uretru i sastavni je deo područja vagine koje poznajemo kao G-tačku.
Uprkos tome, kada je u pitanju seksualna stimulacija, ljudi se obično fokusiraju na glavu klitorisa, deo koji je lako videti i dodirnuti. Seksolozi ističu da vredi istražiti kako možete stimulisati dublje delove klotoralnog tkiva, tako što ćete promeniti svoju rutinu masturbacije ili isprobati nove seksualne položaje. Promene u pristupu klitorisu, mogu vam pomoći da doprete do svih nervnih vlakana – a ima ih preko 10.000!
G-tačka vam možda neće omogućiti orgazam
G-tačka je dugo smatrana nekom vrstom magičnog dugmeta za pokretanje orgazma, ali to je više zona u vagini, nego tačka. Sada znamo da je zadnji deo klitorisa povezan sa uretrom i da dopire nekoliko centimetara u unutrašnjost prednjeg dela vagine.
Shvatite to područje kao sazvežđe u kome se dešava magija i opušteno istražite različite načine stimulacije, umesto da verujete da je nešto pogrešno sa vašim telom i da vaša anatomija ne poseduje magično dugme.
Takozvani vaginalni orgazam doživljava svega dvadesetak procenata žena, bez ikakve prateće stimulacije klitorisa, dok oko 70 posto žena doživljava orgazam isključivo stimulacijom klitorisa. Razmišljanje o jednoj vrsti orgazma koja vam nije dostupna, sprečava vas da uživate u istraživanju svoje anatomije.
Područje G-tačke je prekriveno erektilnim tkivom i žlezdama koje, kada su stimulisane, mogu dati uzbudljive i zanimljive rezultate. Ali, svaka anatomija je drugačija – možda ćete morati da isprobate mnogo stvari, da biste otkrili šta radi za vas. Pritom, ne očekujte veliki prasak. Ako možete da uđete u eksperimentisanje bez očekivanja, lakše ćete i temeljnije upoznati kako vaša vagina funkcioniše.
Anatomija vagine i funkcija usmina
Usmine su tu da zaštite osetljivu sluzokožu i one čine izgled vulve – koje su sve različite, kao i usne vaših ustiju. Jedna usna može biti malo veća (deblja) od druge, one mogu biti „napućene“ i okruglaste, ili više trouglaste i pljosnatije, sa dužim ili kraćim „razdeljkom“ – i sve su lepe. Anatomija vaše vulve je lepa takva kakva je i udoban osećaj u svom telu i samopouzdanje po pitanju izgleda vulve, može vam pomoći da budete opušteniji, prisutniji i samouvereniji u seksu.
Semena tečnost može uticati na PH balans
To vam verovatno niko nije rekao, ali možda ste sami primetili – i nije vam se učinilo. Vagina se sama čisti i ima svoj ekosistem koji služi za zaštitu sluzokože, kao barijera protiv infekcija. Tretmani za ispiranje vagine nisu preporučljivi, da ne bi poremetili njenu blagu kiselost, koja čuva dobre bakterije i sprečava razvoj nepoželjnih.
Ali, sperma može poremititi tu kiselost, a to saznanje vam može pomoći da uskladite način za seks bez kondoma, ili da se zaštite u odnosu sa novim partnerom, kako ne biste poremetili mikrobiom i zdravlje vagine.
View this post on Instagram
Vaš libido varira tokom ciklusa
I to ste verovatno sami primetili, a možda se i zbog toga zapitali da li je sa vama sve u redu. Najvišu tačku libido dostiže prilikom ovulacije i biološki, to ima mnogo smisla – najraspoloženiji ste za seks kada su šanse za trudnoću najveće. Libido može biti u padu u danima koji prethode menstruaciji, kao i kada ste pod stresom ili uzimate određene lekove.
Ako mislite da vaše raspoloženje za seks nije adekvatno, ne etiketirajte sebe kao hladnu ili nesenzitivnu osobu, već razmislite o tome gde ste u ciklusu, odnosno koji hormonski ili hemijski faktori utiču na vaš libido.
Anatomija i seksualnost
Što više znate o svom telu, to ćete bolje moći da vodite računa o svom zdravlju i upravljate svojim zadovoljstvom. Ako očekujete od sebe da ispunite neku vrstu ideala, neku predstavu o tome šta znači biti strastvena i seksualno osetljiva žena, izmeštate svoju seksualnost iz suštine i prebacujete je na polje performansa.
Seksualni život nije nešto što izvodite, nego nešto u čemu se iskazujete, kao seskualno biće. Vaša anatomija zahteva proučavanje i samoposmatranje, kao i vaš libido i vaše preferencije i potrebe.
Znanje je moć – koja vam može doneti vrhunsko zadovoljstvo!