Po besmrtnim riječima Salt-n-Pepa ,,Let’s talk about sex baby. Let’s talk about an-xi-ety.”
OK, možda to nisu ispravne riječi pjesme, ali svakako treba da pričamo o tome. Prezasićeni smo informacijama o anksioznosti; znamo da utiče na naš svakodnevni život i da ima tu moć da izazove kratki spoj u našem tijelu i umu. Postoje razne knjige, videi, podkasti koji govore o tome ko, kada, zašto i kako je anksiozan.
Ali jedna stvar o kojoj se najmanje govori je anksioznost koju doživljavamo u toku seksualnog odnosa.
Prema Američkoj asocijaciji za anksioznost i depresiju, oko 40 miliona Amerikanaca u odrasloj dobi pati od neke vrste anksioznog poremećaja. Ovi podaci isključuju čak 25 posto djece u dobi od 13 do 18 godina koja takođe pate od anksioznosti.
S obzirom na iskustvo globalne pandemije i ekonomske krize ove brojke su sada u porastu.
Istina je da anksioznost može da ima ogroman uticaj na naš seksualni život i da utiče na kvalitet našeg odnosa s partnerom. Ako patite od anksioznosti, nije neobično da anksioznost zaluta i u vaše najintimnije trenutke s voljenim partnerom.
Iako su žene te koje statistički imaju najviše problema s anksioznošću, to ne znači da anksioznost zaobilazi muškarce. Muškarci su najčešće nedijagnostifikovani jer ne uspijevaju da prepoznaju simptome anksioznosti i često ih zamjenjuju sa stresom.
Simptomi anksioznosti:
– Razdražljivost
– Prokrastinacija
– Glavobolje
– Poteškoće u koncentraciji
– Tenzija u mišićima
– Nesanica
Većina muškaraca će ignorisati anksioznost dok ona ne postane ozbiljan problem. Anksioznost takođe može biti maskirana kroz druga stanja kao naprimjer:
– Srčane tegobe (visok pritisak ili tahikardija)
– Želučane tegobe (čirevi, zatvori ili dijareje)
– Neurološki simptomi (poteškoće s pamćenjem ili fokusiranjem)
Mnogi muškarci koji su pod stresom ili imaju simptome anksioznosti mogu da imaju i urološke probleme koji mogu da utiču na njihov seksualni život:
– Erektilna disfunkcija
– Prerana ejakulacija
– Gubitak libida
– Pad kondicije
Žene takođe proživljavaju ove simptome, ali i neke potpuno drugačije.
Tokom seksa možemo da iskusimo:
– Suvost vagine
– Vaginizam (grčevito stezanje mišića vaginalnog ulaza zbog kojeg seks zna biti bolan ili neugodan)
– Neredovne menstruacije
– Gubitak libida
– Pad kondicije
I muškarci i žene imaju problema s postizanjem orgazma.
Ako naš partner ima problema s anksioznošću, često osjećamo tugu, frustraciju, usamljenost i napuštenost.
A ako smo mi ti koji se borimo s anksioznošću, osjećamo manjak samopouzdanja, depresiju, imamo mentalne distrakcije (nesposobnost da umirimo misli).
Anksioznost čak mijenja i odnos prema našem tijelima. Kada pogledamo sebe u ogledalo često ćemo pomisliti kako nismo dovoljno lijepi, nismo dovoljno privlačni, nismo dovoljni..
Žene koje pate od anksioznosti će rjeđe direktno tražiti od partnera šta žele tokom seksa.
Šta će on misliti o meni ako mu kažem da želim……?
Nekada znaju proći i godine u neizražavanju svojih želja I potreba. To prirodno dovodi do frustracija i nezadovoljstva i osjećaja da nemamo slobodu da budemo to što jesmo bez osude.
Druga strana tog novčića je nemogućnost da se komunicira ono što ne želimo.
Prije nekoliko godina sam bila sa partnerom koji bi mi tokom odnosa jezikom nježno dodirivao uho, ali to me beskrajno nerviralo. Meni se činilo da on uživa u tome i nisam nišet htjela da mu kažem.
Nisam htjela da povrijedim njegova osjećanja i da se zbog mene osjeća loše. U jednom trenutku sam odlučila da mu kažem da mi to ne prija i on je bio strašno iznenađen jer je sve vrijeme bio uvjeren da ja uživam u tome i zato je to radio.
Sada kad sam starija i zrelija i kad se osjećam dobro u svom tijelu, nemam više potrebu da krijem svoje želje i u stanju sam da lakše komuniciram partneru šta želim, a šta ne želim bez da se osjećam anksiozno da ću povrijediti njegova osjećanja.
Prvo sam morala da zavolim sebe. Godine self-help knjiga, terapije i suza su iza mene. Morala sam da naučim da osluškujem sebe. Da naučim da vrijedim i da moje želje vrijede.
Naučila sam da ja određujem kako će se drugi odnositi prema meni. Prije nekoliko godina moja draga prijateljica mi je rekla ,,Na tebi je da određuješ granice“. Iako se ovo odnosilo na moj tadašnji toksični odnos, te riječi su zauvijek ostale i postale dio mene.
Veze koje počivaju na sigurnosti, povjerenju i slobodi otvaraju prostor za ranjivost. Ta ranjivost nam omogućava da otpustimo anksioznost i da učvrstimo povjerenje i bliskost između nas i partnera.
Često se ljudima s akutnom anksioznošću propisuju anksiolitici. Iako ovi lijekovi smanjuju anksioznost, oni takođe mogu da imaju ozbiljne posljedice na naše tijelo i libido. Medikamenti mogu da otupe fizičke i psihičke elemente anksioznosti. Međutim, osjećaj bezvrijednosti, manjak samopouzdanja i frustracija koju osjećamo i dalje ostaje s nama.
Ako uzimate lijekove za anksioznost, preporučuje se da se raspitate kod vašeg doktora za sve nuspojave koji anskiolitici mogu da imaju.
Ponovno povezivanje s partnerom:
Ako ste vi ili vaš partner anksiozni, pokušajte da uvedete neke aktivnosti u vašu vezu koje nisu nužno seksualne. Ideja iza ovoga je da se povežete u jednom opuštenom stanju uma i da ojačate vašu duhovnu vezu I izgradite sigurno mjesto satkano od povjerenja i strasti.
U nastavku je nekoliko prijedloga koji vam mogu pomoći da njegujete vaš odnos s partnerom:
Najvažnije za sve ove vježbe u nastavku je da budete prisutni u trentuku sa svojim partnerom te da se oboje osjećate ugodno i relaksirano.
Zahvalnost:
Iskažite zahvalnost na stvarima koje je vaš partner taj dan uradio. Ovo će vam pomoći da se i vi i vaš partner osjećate viđeno i vrednovano.
Zagrljaji:
Mi kao vrsta jednostavno volimo zagrljaje. Uvijek nam je toplo u tuđem zagrljaju. Grlite svog partnera dvije minute i budite prisutni u tom zagrljaju. Da li osjećate njihovo tijelo i njihovu kožu? Uživajte u ovom trenutku. Osjetite njihove otkucaje srca. Primijetite kako im se tijelo opušta kako zagrljaj traje.
Maženje:
Mazite se. Držite se za ruke, igrajte se s njihovom kosom, masirajte jedno drugom ruke dok ste zagrljeni.
Male stvari:
Pošaljite poruke sadržaja ,,mislim na tebe” ili ,,volim te’’ dok ste razdvojeni. Tako će znati da vi mislite na njih. Ili ih nazovite u toku dana da znaju da ste im u mislima.
Masaže:
Ugasite svjetla i upalite svijeće i pružite jedno drugom masaže u trajanju od 15 minuta.
Razgovori:
Uzmite vremena da razgovarate sa svojim partnerom o njihovim mislima, osjećajima i snovima. Slušajte ih pažljivo i pokažite interesovanje za ono što imaju da kažu. Otvorena i iskrena komunikacija može ojačati vašu vezu i pomoći vam da se osjećate bliže jedno drugom.
Održavanje romantičnosti:
Nemojte zaboraviti na romantične geste i trenutke u vašem odnosu. Planirajte romantične večere, izlete ili iznenađenja kako biste održali iskru ljubavi i strasti. Kuvajte zajedno, napravite tvrđavu od jastuka i stolica, čitajte jedno drugom. Uživajte i zabavite se.
Kontakt očima:
Tantrički pogledi, poznato i kao gledanje duše, zaista je praska koja se koristi u određenim budističkim i hinduističkim tradicijama kako bi se poboljšala intimnost i izgradilo dublje povjerenje. Pokušajte ovo u trajanju od četiri minute. Dok plešete ili se grlite, održavajte kontakt očima.
Vrijeme za predigru:
Masturbacija i predigra su zdravi načini povezivanja s vašim partnerom. Kroz masturbaciju mi učimo o našem tijelu, saznajemo šta volimo, a šta ne. Ona nam omogućava da lakše komuniciramo s partnerom tokom seksa za bolje i intenzivnije seksualno iskustvo.
Masturbacija nam takođe pomaže da postignemo orgazme. Pomaže u otpuštanju stresa, kao i u izgradnji samopuzdanja u seksu.
Predigra opušta mozak i tijelo. Gradi tenziju i anticipaciju seksa. Tople kupke, sapunjanje u tušu, oralni seks ili masaže su još jedan od načina na koji možemo da se dublje povežemo s našim partnerom.
Seks vam može pomoći da praktikujete samosvjesnost. Ako se desi da vam nešto drugo odvuče pažnju tokom seksa, preusmjerite svoju pažnju na fizičke senzacije koje osjećate u tom trenutku.
Seksualna aktivnost može potaknuti oslobađanje različitih hormona sreće, zadovoljstva i povezanosti. A to su dopamin, endorfini i oksitocin koji se oslobađaju tokom seksualnog odnosa. Dopamin je hormon zbog kojeg osjećamo zadovoljstvo i uzbuđenje. Endorfini su prirodni analgetici i hormoni koji poboljšavaju raspoloženje. Oksitocin se oslobađa tokom orgazma i potiče osjećaj povezanosti i opuštenosti.
Seks je dobar za zdravlje jer:
Poboljšava naš imuni sistem. Stres i anksioznost slabe naš imuni sistem.
Stimuliše estrogen i testosteron. Redovni seks oslobađa estrogen i testosteron koji je dobar za našu kožu.
Održava kardiovaskularni sistem zdravim jer snižava krvni pritisak i umanje rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Može da služi kao tjelovježba. Nema tu moć da zamijeni teretanu, ali je definitivno mnogo zabavniji od teretane.
Utiče na regulaciju sna. Hormon prolaktin koji se oslobađa tokom seksa opušta naše tijelo i uspavljuje nas
Po riječima Robina Sharme – ,,Um je divan sluga, ali užasan gospodar.”
Napisala Deyna Gomez
Prevela: Iris Janković