Ako u filmu postoji uspješna žena, znamo da nam slijedi scena u kojoj će ona morati da bira između postizanja velikog karijernog uspjeha i umirivanja podivljalog ega nekog muškarca
Žena na podu grli svoja koljena, plače u skupocjenom džemperu od kašmira dok joj se pramenovi ofarbane kose zapliću u suze, a u pozadini vidimo njenog muža kako odlazi i agresivno zatvara vrata za sobom.
Svima nam je poznat ovaj arhetip. Ali šta je ona to uradila da se dovede u ovu situaciju? Radila je previše, išlo joj je previše dobro i zarađivala je previše novca da bi bila ikome od koristi u romantičnom odnosu. A on, emaskulirani muškarac, napušta prostor jer ne može da kontroliše svoje impulse.
Žena je sve to zaslužila, zar ne? Svi znamo kakve su te uspješne žene – žedne moći, emotivno nezrele, frigidne, nesposobne da vole i nezainteresovane za seks. Nije ni čudo što je odlučio da je ostavi!
Ovo je poruka koju nam Holivud šalje – ako ste uspješna žena, ne možete da imate partnera jer će vaš uspjeh biti poguban za vezu. To je narativ koji pripisujemo Jennifer Aniston (The Morning Show).
Vidjeli smo ovaj arhetip i u seriji Fleishman in Trouble. Serija prati raspad veze između Toby Fleishmana (Jesse Eisenberg) i Rachel (Claire Danes). Kroz deset epizoda Rachelin uspjeh postaje glavni razlog za raspad njihovog odnosa. Njeni uspjesi su nadmašili njegove i bacili ih u sjenu, tako da je raspad veze bio neminovan.
Podsjetimo se i podzapleta u filmu Đavo nosi Pradu. Kada se Anne Hathaway napokon izbori za pažnju glavne šefice Meryl Streep, u tom trenutku njen momak gubi poštovanje za nju. Tu je, takođe, lik Nicole Mossbacher u prvoj sezoni serije White Lotus. Ona je u bračnim problemima kao i naše druge junakinje koje ne mogu da budu i uspješne i srećne u svojim odnosima.
Mogla bih da nastavim s primjerima iz filmova – How to Lose a Guy in 10 Days, The Proposal, No Strings Attached, A Marriage Portrait, ali mislim da je poenta jasna. Ako se u filmu pojavi uspješna i ambiciozna žena, možemo očekivati da će uskoro uslijediti scena u kojoj će ona morati da bira između zadovoljstva partnerskih odnosa i karijere. Ona će uvijek izabrati romantični odnos.
Sada i na Netflixu možemo gledati novi triler o toksičnom seksualnom odnosu na poslu, koji počinje u duhu igru i romanse sve dok Emily (Pheobe Dynevor) ne dobije unaprjeđenje na poslu. Dinamiku filma čine ljutnja njenog zaručnika Luke (Alden Elrenreich) i njeno samounižavanje da bi održala balans u odnosu.
Zašto i dalje u 2023. održavamo mit o ženi koja ne može da ima sve ili bar ono što je stekla svojim radom bez posljedica?
Možda je bitan kontekst u kojem se kreiraju i stvaraju ove serije i filmovi. Bez obzira na bolji položaj žene u Kaliforniji, procjene kada će muškarci i žene biti podjednako plaćeni u ovom sektoru je 2043. godina. Zamislite situaciju u kojoj Holivud stvara i jake muške likove koji mogu da isprate snažne žene na ekranima.
Mi izvlačimo poruku da žene ne mogu da imaju sve, ali zar nije u stvari činjenica da muškarci ne mogu da podnesu da žene imaju sve?
Možda je ona ta koja plače na podu, ali je on taj koji bježi jer ne zna kako da se nosi s tim. Ne zna da se nosi s ženom koja zarađuje više od njega. Nije samo problem o dvodimenzionalnim ženskim likovima, već i u narativu o ,,ugroženom muškarcu’’. Kako i sam Luke kaže na kraju serije Fair Play:,,Ja sam niko i ništa”.
Interesantno je da smo proveli čitavu deceniju pokušavajući da diverzifikujemo reprezentaciju žena na ekranima, ali smo zaboravili da postoji potreba i za boljim i kompleksnijim muškim likovima.
Dinamika moći u odnosima je često određena finansijskim statusom i zahtjeva rad partnera na odnosu. Da bi se uspostavio harmoničan odnos u kući ili u scenariju, važno je da se ne vodimo zastarjelim stereotipima ili pričama koje se ponavljaju. Konačno je vrijeme da se Holivud riješi ideje o ambicioznoj ženi koja doživljava krah romantičnih odnosa zbog uspjeha na poslu.
U isto vrijeme je važno da gradimo narative o muškarcima koji se ne osjećaju ugroženo zbog uspjeha njihovih partnerki. Kao što Carl (Harris Dickinson) kaže svojoj djevojci Yayi (Charlbi Dean Kriek) u filmu Triangle of Sadness :,, Ja ne želim da ja budem muškarac, a ti žena. Ja želim da mi budemo najbolji prijatelji. “
Napisao/la Alex Holder
Prevela: Iris Janković