Budite spremni kada vas pita!
Pubertet nosi mnoge promjene u životima vaše djece kao i mnogo pitanja. Vaša tinejdžerka će imati različita pitanja o prvoj menstruaciji i dramatičnim promjenama raspoloženja kroz koja prolazi. Ja sam tu da vam pomognem!
Naučite kako da odgovorite na pitanja o menstruaciji i formativnom periodu puberteta.
1. Šta mi se dešava u toku puberteta?
Objasnite svom djetetu da je pubertet proces u kojem njihovo tijelo prolazi kroz mnogo promjena. Talas hormona utiče na ove promjene. Kukovi se šire, a tijelo dobija obline. Moguć je nagli rast ili porast kilaže. Njene grudi će početi da rastu.
Budite otvoreni s njom o svim promjenama koje će uslijediti (maljavost po tijelu, masna koža, nagli rast, promjene u raspoloženju).
2. Kada ću dobiti menstruaciju?
Američki koledž za akušerstvo i ginekologiju smatra da djevojčice u prosjeku s 12 godina prvi put dobijaju menstruaciju, dok neke djevojčice dobijaju menstruaciju i sa osam ili devet godina. Naravno niko ne može da proriče budućnost, ali ovo su neka univerzalna iskustva koja mogu da nam pomognu da znamo kada da očekujemo prvu menstruaciju.
Objasnite svom djetetu da će menstruacija doći par godina nakon što pubertet počne. Objasnite joj da je menstruacija način na koji se naše tijelo priprema da jednoga dana bude sposobno za trudnoću, onda kada to žena poželi ili ne.
Možete joj objasniti i proces ovulacije i da se naše tijelo svaki mjesec rješava neoplođenih jajnih ćelija i da je to razlog zašto imamo menstruaciju. Menstruacija dolazi svaki mjesec, a krvarenje traje tri do pet dana, ali sve smo mi drugačije.
3. Koje menstrualne proizvode da koristim?
Uputite svoju kćerku u sve opcije koje postoje – tamponi, ulošci, menstrualne čašice i gaće za menstruaciju. Ona je slobodna da proba šta želi, ali po pravilu su ulošci jednostavni za korištenje kad su u pitanju djevojčice.
Mali savjet: košara s menstrualnim proizvodima može biti interesantan način da proslavite sa svojom kćerkom njenu prvu menstruaciju. U košaru možete staviti tampone, uloške, njen omiljeni čaj, termofor, ukusne grickalice i maramice. Na ovaj način ćete joj pokazati kako je menstruacija razlog za radost, a ne tugu.
4. Da li menstruacija boli?
Kažite joj da je normalno da prije ili tokom menstruacije osjetimo određeni nivo bola. Više od polovine žena ima bolove u prva dva dana menstruacije.
Bol se manifestuje kao grč u donjem dijelu stomaka ili donjem dijelu leđa. Bol nekad prati dijareja i mučnina. Ovi bolovi se javljaju zbog kontrakcija materice i otpuštanja hormona prostaglandina.
Možete joj preporučiti da uzme ibuprofen za bolove dan ili dva prije početka menstruacije. Regularna tjelovježba, tople kupke i termofor takođe mogu da joj olakšaju bolove. Ako su bolovi tog intenziteta da je onemogućavaju da ide u školu i obavlja dnevne aktivnosti onda se posavjetujete s ginekologom da bi provjerili je li sve u redu.
5. Zašto sam neraspoložena i emotivna?
Objasnite joj da tokom menstruacije dolazi do raznih hormonskih promjena u tijelu. Njeno tijelo se razvija, kao i njen mozak što dovodi do uzburkanih emocija. Sasvim je normalno da joj se plače, a odmah zatim smije. Tokom dana menstruacije prirodno je da je osjetljivija i ranjivija nego inače.
U regulaciji emocija preporučuje se: svjež vazduh, trening i san. Vježbe disanja mogu biti od pomoći u emocionalnoj samoregulaciji. Napomenite je da je u redu plakati ako joj se plače. Otpuštanje emocija je dobra stvar.
6. Kada će mi narasti grudi?
Jedan od prvih znakova puberteta jeste rast grudi između osme i trinaeste godine. Međutim, ovo jako varira od osobe do osobe. Genetika igra važnu ulogu; nekim djevojčicama krenu da rastu grudi u onoj dobi kad su i njihovim majkama krenule da rastu grudi. Ne zaboravite da je napomenete da je sasvim u redu ako krene da nosi grudnjak prije ili poslije njenih drugarica!
7. Da li je normalno da se osjećam čudno u svom tijelu?
Mnogo djece se osjeća veoma čudno i samosvjesno u svom tijelu tokom puberteta. Ovo su neki trikovi koji mogu pomoći vašem dijetetu da se osjeća bolje u svom tijelu:
– Uvjerite ih da su promjene kroz koje prolaze normalna stvar. Svi prolaze kroz iste stvari!
– Kažite im da su tijela različita. Ne postoji ispravan način na koji naše tijelo treba da izgleda. Vaše dijete će po inerciji krenuti da upoređuje svoje tijelo s tijelima svojih drugarica. Validirajte i normalizujte njena osjećanja i iskustva.
Nadam se da sam uspjela da vam malo olakšam odgovaranje na pitanja koja bi vaša djeca mogla da vam postave tokom puberteta. Zapamtite da je vaša otvorenost, iskrenost i empatija ključ da bi se vaše dijete osjećalo sigurno dok prolazi kroz sve ove nagle promjene.
Nicole Sparks
Prevela: Iris Janković