Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: “Šagargur” najbolji dokumentarni film na Festivalu filmova jugoistočne Evrope
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > AKTUELNOSTI > “Šagargur” najbolji dokumentarni film na Festivalu filmova jugoistočne Evrope
AKTUELNOSTIZABAVNIK

“Šagargur” najbolji dokumentarni film na Festivalu filmova jugoistočne Evrope

Lola Magazin
Objavljeno 12/06/2024 14:05
Lola Magazin
Podijeli
Podijeli

Dokumentarni film „Šagargur“ autorke Nataše Nelević nagrađen je kao najbolji dokumentarni film na ovogodišnjem, četrnaestom po redu, SEE Film Festivalu Pariz / Berlin / Vašington

Članovi dva od ukupno tri žirija koji su vrednovali filmove prikazane na ovom festivalu (American Jury i European Young Jury Pariz-Berlin) film „Šagargur“ odabrali su kao najbolji u konkurenciji dokumentarnih filmova.

Preporučeno

Sedam odličnih dokumentaraca o inspirativnim ženama
Priča o Bobu Dilanu u Narodnom pozorištu RS. Dođite!
Koja li je tajna patetičnosti Meghan Markle?!

Film „Šagargur“ dokumentuje stradanja žena u vrijeme najbolnije totalitarne epizode jugoslovenskog socijalizma – IB Rezolucije (1948). Sa Golog otoka, mitskog logora – ostrva na kojem su se tada našli „nelojalni“ Jugosloveni, film skreće pogled ka manjem, ženskom ostrvu Sv. Grgur ili Šagargur, kako glasi lokalni naziv ovog ostrva.

Sjećanja logorašice Đine Markuš susreću se u filmu sa svjedočenjima njene nećake Marine Đurašković i pogledim koje nekoliko mladih crnogorskih autorki i umjetnica odašilju ka Sv. Grguru. Njihova sjecanja, refleksije i imaginacija udruženo traže odgovor na pitanje – kako je više od 600 Jugoslovenski tada ućutkano u logorima i zašto tu tušinu čujemo i danas.

Producent filma je Branimir Žugić. Film je realizovala kompanija „Live production“. Koproducent filma je „Rezon Inkubator“ iz Novog Sada. Snimatelji su: Branko Sujić, Nemanja Dabanovic i Dušan Vuleković. Za montažu i postprodukciju odgovoran je Dušan Vuleković, autorka muzike je Slobodanka Bobana Dabović Đurić, dizajn zvuka je uradio Aleksandar Brajović a plakat filma Tea Jagodić. Film su podržali Filmski centar Crne Gore i Filmski centar Srbije.

„Šagargur“ je premijeru imao krajem januara ove godine u Crnogorskom narodnom pozorištu u Podgorici, zatim je prikazan na festivalima u Barseloni, Istanbulu, kao i na Martovskom festivalu u Beogradu i Linden festu na Cetinju, dok je na Porto Femme Festivalu u Portugalu dobio specijalno priznanje.

 

TAGOVANO:"Šagargur"dokumentarni filmnajboljiNataša Nelevićstradanja žena
Podijeli članak
Email Kopiraj link Štampaj
AutorLola Magazin
Follow:
Sve smo mi Lole. Bar jednom u životu.
Prethodni članak Grad dao ultimatum „Zvjezdici“: Odustanite od poskupljenja ili nema subvencija
Sledeći članak EXIT 2024 donosi dodatan festivalski dan i novo ime Glavne bine u čast Nikole Tesle!
Moji đaci pisali su o MAMAMA: ”Jedan od razloga zašto je najviše volim jeste taj, što kad smo brat i ja bili mali, nije htela da idemo u vrtić, nego je ona bila sa nama”

Pred kraj školske godine su moji petaci pisali o ličnosti koju najviše…

7 min za čitanje
Razbijanje mitova o inteligenciji: Zašto pametni ljudi nisu onakvi kakvima ih zamišljate?

Znanstvena istraživanja i desetljeća psiholoških studija nude znatno kompleksniji i često iznenađujući…

6 min za čitanje
Horoskop od 13. do 19. jula: Najviše sreće očekuje Rakove, Lavove i Vodolije

Zvezde donose zanimljive promene od 13. do 19. jula, a tri znaka…

8 min za čitanje
Što učiniti ako vam dijete zlostavljaju druga djeca?

Odlazak na autobusnu stanicu ili igra na školskom odmoru za djecu se…

9 min za čitanje

Slični postovi

Na Netflix je konačno stigao dokumentarac o Kanye Westu o kojem se već sada ne prestaje pričati!

Autor Redakcija
3 min za čitanje

Održana promocija dokumentarnog filma “ Nevidljiva”, nasilje na porodu ne smije ostati iza vrata porodilišta

Autor Redakcija
3 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš

Username or Email Address
Password

Zaboravili ste lozinku?