Pravilan izbor namirnica za doručak, u pravo vreme, ključ je za zdrav i energijom ispunjen dan, kažu stručnjaci.
Doručak se često smatra najvažnijim obrokom, ali se postavlja pitanje u koje vreme je najbolje doručkovati, kako bi se postigao optimalan nivo energije i zdravlja.
Idealno vreme za doručak može da varira u zavisnosti od individualnih potreba, ali postoje opšte preporuke koje se zasnivaju na naučnim istraživanjima.
Rano jutro 6:00 – 8:00
Mnogi stručnjaci preporučuju doručak rano jutru, između 6:00 i 8:00 sati. Ovo je period kada se telo budi i počinje sa svojim dnevnim aktivnostima. Doručak u ovom vremenskom intervalu može da pomogne u regulaciji nivoa šećera u krvi, što je posebno važno za održavanje energije tokom celog dana. Rano unošenje hrane može, takođe, da poboljša metabolizam i smanji rizik od prejedanja kasnije tokom dana.
Jedna od ključnih preporuka jeste da doručak bude unutar sat vremena od buđenja. Na primer, ako se budite u 7:00, najbolje je doručkovati do 8:00. Ova praksa pomaže telu da efikasno koristi hranljive materije, pokreće metabolizam i pruža potrebnu energiju za početak dana. Održavanje ove rutine može, takođe, da pomogne u održavanju stabilne telesne težine.
Sinhronizacija sa biološkim satom
Naše telo ima unutrašnji biološki sat, poznat kao cirkadijalni ritam, koji reguliše mnoge fiziološke procese, uključujući varenje i metabolizam. Sinhronizacija doručka sa ovim prirodnim ritmom može da poboljša varenje i apsorpciju hranljivih materija. Cirkadijalni ritam, obično, podstiče jutarnji apetit i efikasnije varenje u ranim jutarnjim satima.
Prilagođavanje individualnim potrebama
Iako postoje opšte preporuke, važno je da ipak prilagodite vreme doručka svojim individualnim potrebama i dnevnom rasporedu. Na primer, osobe koje rano ustaju zbog posla ili školskih obaveza mogu imati koristi od ranijeg doručka. S druge strane, ako se budite kasnije ili imate fleksibilniji raspored, doručak može da bude i nešto kasnije, ali ipak, najbolje, unutar sat vremena od buđenja.