Bliži se jesen, doba godine kad se vraćamo svojim uobičajenim radnim obvezama. S plaže moramo prijeći u ured što znači da opušteno stanje uma moramo zamijeniti stresnijim i užurbanim načinom života, pa pokušavamo pronaći različite načine kako se opustiti, a da to nije samo bingeanje novih serija ili skrolanje po Instagramu. U moru novih trendova na društvenim mrežama, na TikToku smo naišli na jedan koji nam je odmah zapeo za oko, a koji bi nam mogao pomoći kako da što kvalitetnije organiziramo svoju svakodnevicu. Radi se o dopaminskom jelovniku, jednostavnoj metodi za povećanje dopamina kad god nam je to potrebno – kad se osjećamo nedovoljno motivirano, bezvoljno i bez energije.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Dopamin, također poznat kao hormon sreće, povezan je s osjećajem zadovoljstva i motivacijom da se ono traži (nešto poput sustava nagrađivanja). Zdrave razine mogu nam pomoći da se osjećamo sretno, motivirano, energično i fokusirano, ali ako su njegove razine niske, vjerojatno ćemo se osjećati umorno, tužno ili nemotivirano.
Što je dopaminski jelovnik?
Dopaminski jelovnik zapravo je odabran popis ugodnih, zdravih navika i aktivnosti koje prirodno podižu razinu dopamina, povećavaju sreću, motivaciju i fokus. On, kako navode korisnici TikToka, pruža djelotvoran i održiv pristup davanju prioriteta mentalnom zdravlju. Koncept je nastao iz YouTube videa Jessice McCabe, kreatorice YouTube kanala How To ADHD i autorice knjige How To ADHD: An Insider’s Guide to Working With Your Brain (Not Against It), koja je podijelila način kako da se osobama s ADHD-om pomogne da dobiju stimulaciju potrebnu njihovom mozgu za dobivanje više hormona nagrađivanja.
Baš kao i restoranski jelovnik, dopaminski jelovnik, poznat i kao dopamenu, podijeljen je na dijelove: predjela, glavna jela, priloge, deserte i specijalitete. Ideja iza jelovnika je da svaki odjeljak sadrži popis aktivnosti koje stimuliraju dopamin za različite situacije i potrebe. Kako je trend uzeo maha, neki stvaraju zasebne dopaminske jelovnike za jutra, večeri i vikende, ili čak za različite dane u tjednu. Poanta je da ga učinite svojim i individualnim na temelju aktivnosti koje vam donose radost i da ga mijenjate kako vam odgovara.
Predjela
Odjeljak za predjela dopaminskog jelovnika sadrži brze i lako dostupne načine za proizvodnju dopamina. Budući da ne oduzimaju puno vremena, u njima možete uživati tijekom dana kad god vam je potreban odmor. Primjerice, gledanje slike koju držite na uredskom stolu koja vam donosi radost, petominutna meditacija, ples na omiljenu pjesmu, ispijanje jutarnje kave ili maženje s kućnim ljubimcem, zalijevanje biljaka te slaganje kreveta netom nakon buđenja.
Glavna jela
Glavna jela uključuju dulje aktivnosti koje ćete možda morati isplanirati i odvojiti nekoliko sati za uživanje u njima, ali su namijenjena da vas napune više od predjela. To može biti večera s prijateljicom, kuhanje omiljenog jela, bavljenje hobijem, gledanje filma, vježbanje, čitanje knjige, topla kupka ili odlazak u dugu šetnju.
@paytonsartain episode 157, building a dopamine menu, is out tomorrow — @Note to Self 🎧✨ #healthyhabits #luxurygirl #aesthetics #visionboard ♬ EP 157 note to self by payton sartain podcast – Payton Sartain
Prilozi
Ovaj dio jelovnika rezerviran je za aktivnosti koje su idealne dok obavljate manje ugodne, ali potrebne poslove. Primjerice, pustite su podcast dok obavljate kućanske poslove, zapalite mirisnu svijeću dok radite kod kuće ili nazovite prijateljicu dok vješate rublje.
Deserti
Deserti su stvari koje volite raditi, ali u njima je najbolje uživati u umjerenim količinama. Oni nisu loši ili pogrešni, ali je ključno pronaći odgovarajuću količinu. Oni su slatka poslastica kojoj se povremeno možete veseliti, kao što je kupnja putem interneta, skrolanje po društvenim mrežama, grickanje omiljenih snackova pred TV-om, bingeanje omiljene serije, igranje videoigara, izlazak s prijateljima ili naručivanje pizze.
Specijaliteti
Specijaliteti nisu uvijek dostupni, a mogu biti skuplji ili dugotrajniji, pa u njima možete uživati samo s vremena na vrijeme. Oni mogu uključivati dan proveden u toplicama, izlet u novi grad, odlazak na koncert, odlazak na manikuru i pedikuru, te masažu ili kupnja outfita za novu sezonu.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Kako kreirati dopamenu?
Najvažniji dio kreiranja dopaminskog jelovnika je udovoljavanje vama i vašim potrebama. Započnite tako što ćete zapisati stvari koje vam donose radost – to može biti vaše omiljeno odredište za putovanje, šalica kave, pjesma, ples ili kupovina. Dodajte i uklanjajte aktivnosti tijekom provođenja ovog trenda, ovisi koje vam odgovaraju ili ne, zapisujte ih u bilježnicu namijenjenu tomu i postavite svoj jelovnik negdje na otvorenom gdje ćete ga uvijek vidjeti. Sljedeći put kada se budete osjećali nemotivirano, dosadno vam je ili nemate inspiracije kako biste proveli ostatak dana kad se vratite s posla, pogledajte svoj dopaminski jelovnik, odaberite nešto s popisa i pružite tijelu i mozgu dopamin koji im je potreban.
Studija u Journal of Neuroscience pokazala je da kada primite visoku koncentraciju dopamina, vjerojatno ćete ili ponoviti aktivnost koja vam je dala poticaj ili prijeći na drugu aktivnost koja povećava dopamin. Zbog toga je tako lako postati ovisan o scrollanju na društvenim mrežama, pretjerivanju s Netflixom ili kasnonoćnom grickanju. Umjesto toga, dopaminski jelovnik potiče vas da se uključite u zdrave, održive aktivnosti koje pružaju dugotrajne učinke dopamina. Aktivnosti poput vježbanja, druženja s prijateljima ili plesa i slušanja glazbe osiguravaju trajno povećanje dopamina, dok druge poput jedenja slatkiša, vrijedi ponoviti, daju kratke nalete dopamina.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram