Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Manuka med – čudo iz netaknute prirode Novog Zelanda
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > ZDRAVLJE > Manuka med – čudo iz netaknute prirode Novog Zelanda
ZDRAVLJEIZDVOJENO

Manuka med – čudo iz netaknute prirode Novog Zelanda

Lola Magazin
Objavljeno 12/01/2025 22:39
Lola Magazin
Podijeli
Podijeli

Brojne su primjene Manuka meda, uzimaju ga i djeca (od 12 mj starosti), sportisti, starije osobe i hronični bolesnici

Zbog čega je Manuka med toliko poseban?

Rezultati znanstvenih istraživanja koje je proveo prof. Thomas Henle na sveučilištu u Dresdenu potvrdili su da je metilglioksal (MGO), supstanca sa snažnim antibakterijskim djelovanjem, jedan od ključnih spojeva koji se prirodno nalaze u novozelandskom Manuka medu.

Usporedna ispitivanja provedena na institutu za kemiju prehrane u Dresdenu pokazala su da sve ostale vrste meda imaju nisku razinu metilglioksala: u rasponu od 0 do 5 mg/kg, dok Manuka med sadrži iznimno visok nivo i to u rasponu od 100 do 800 mg MGO/kg.

Preporučeno

Završene analize meda u Srbiji: Od 25 uzoraka čak 22 falsifikata – ova 3 su “položila”
Premijerka Novog Zelanda političarima zamrznula plate na 12 mjeseci
Tanane riječi – Rankica Gvozden: Struktura sjećanja

Od davnina je poznato da domoroci Maori koriste Manuku u ljekovite svrhe, najčešće za jačanje imuniteta i zacjeljivanje rana.

Leptospermum scoparium 'Coral Candy' - Beechmount Garden Centre

Zanimljiva je činjenica da se Manuka grm (Leptospermum scoparum) ne može kultivirati tako da je proizvodnja meda moguća samo u divljoj, netaknutoj prirodi Novog Zelanda. Manuka cvate ljeti, a intenzivan miris koji daju njegovi lijepi, bijelo-ružičasti cvjetovi, izrazito privlače pčele.

Zbog svoje dugogodišnje izolacije od ostatka svijeta te zbog svoje specifične ostrvskee biogeografije, Novi Zeland ima nevjerojatno bogatu floru i faunu. Naime, oko 80% flore je endemično odnosno raste samo na Novom Zelandu!

Za šta se koristi Manuka med?

Brojne su primjene Manuka meda, uzimaju ga i djeca (od 12 mj starosti), sportisti, starije osobe i hronični bolesnici.

Manuka med je djelotvoran kod:
⚬Jačanja imuniteta,
⚬Bakterijske i virusne infekcije,
⚬Oštećenje kože i kožnih čireva,
⚬Probavnih smetnji (kao i kod iritabilnog crijeva),
⚬Peptičkog ulkusa

Od poznatih osoba najviše ga promoviše Novak Đoković koji ga spominje kao jednu od glavnih namirnica u svojoj zdravoj prehrani. Poznata glumica Scarlett Johansson takođe je velika obožavateljka ovog meda a koristi ga i kao masku za lice. Za svoj problematičan ten koristi ga i reality zvijezda Kourtney Kardashian.

Zašto je manuka med koji jede Novak Đoković najskuplji na svetu | Mondo

Da, možete ga jesti i namazati na lice.

Pazite koji Manuka med kupujete.

Državna institucija iz Novog Zelanda objavila je da je više od 80 posto Manuka meda koji se prodaje u svijetu lažno! Naime, zbog velike potražnje za Manuka medom, a limitiranim prirodnim resursima na tržištu se pojavila velika količina lažnog Manuka meda.

Upravo zato naša preporuka je med Munak Health koji možete naći u Dolfarmu. Ovaj med sadrži sve certifikate i potvrde da je ispravan i da sadrži količine MGO koje obećava.

Manuka Health proizvodi med različite jačine od 30mg/kg do 550mg/kg i konzumenti sami trebaju izabrati odgovarajući proizvod:
MGO 100+ ⚬ Prevencija bolesti i održavanje zdravlja
MGO 250+ ⚬ Probavne smetnje, refluks, manje hronične smetnje
MGO 400+ ⚬ Rane na koži, čir na želucu, sindrom iritabilnog crijeva, vanjske upale, period gripa i virusa
MGO 550+ ⚬ Vrlo jako terapeutsko liječenje

Možete ga naći na linku: https://dolfarm.ba/kategorija/manuka-health/

 

Mānuka Health - miel de Mānuka original de Nouvelle-Zélande !

TAGOVANO:manukamanuka grmmedNovi Zeland
Podijeli članak
Twitter Email Kopiraj link Štampaj
Autor Lola Magazin
Follow:
Sve smo mi Lole. Bar jednom u životu.
Prethodni članak Idealna last minute ideja za desert – cheesecake sa makom
Sledeći članak Scarlett Johansson iskreno o pritisku da kćeri nabavi mobitel: ‘Teško mi je sve to shvatiti. Tehnologija se prebrzo razvija’

Slični postovi

Uncategorized

Kako da za malo novca njeguješ kožu zauvijek?

Autor Brankica Rakovic 5 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš