Da je u jednom periodu života neobično voleo Sokobanju i svake godine boravio u njoj najmanje dvadesetak dana, podatak je koji je ušao i u biografiju našeg jedinog književnika koji je dobio Nobelovu nagradu, Ive Andrića. Malo je poznato, a za ovu priču i ne baš mnogo važno, da je Andrić proveo nekoliko godina tokom Drugog svetskog rata upravo u Sokobanji, krijući sa od Nemaca.
Dugo vremena posle rata, zbog negativnih uspomena na te dane, Andrić je odbijao da ponovo poseti ovu banju. Sve dok ga kolega Meša Selimović, koji je u Banji rado boravio sa suprugom Desom, nije ubedio da promeni mišljenje, obećavajući mu da će imati prilike da vidi pravi raj na Zemlji.
Raj na Zemlji Meše Selimovića
Prema Meši Selimovići, raj na Zemlji je mesto na kojem se i danas nalazi nekada čuveni Hotel „Moravica“, sa celokupnom predivnom okolinom i prekrasnim pogledom na jedan deo Sokobanje, kao i na mističnu planinu Rtanj koja prkosi u daljini. Baš kao i prostrani šumoviti park koji okružuje hotel i u kojem se ne čuje ništa sem cvrkuta ptica, šuštanja lišća breza ili udaranja šišarki koje padaju s borova, o zemnju.
Danas je čuveni apartman 144, na drugom spratu „Moravice“, u kojem je Ivo Andrić kasnije odsedao, njegova spomen-soba. Otvoren je za posetioce i ovde se mogu videti predmeti koje je Andrić upotrebljava, kao i njegovi spisi.
Sam hotel odoleva nekako zubu vremena, samo se mora priznati da ga je ipak malo pregazilo vreme. A ono što je jednako fascinantno kao i u Andrićevo i Selimovićevo vreme jesu taj šumoviti park i u njemu mnoštvo četinara i zimzelenog drveća. Posebna priča je i terasa ovog hotela, sa koje se pruža možda i najlepši vidik sa neke sokobanjske tačke. Mada, konkurencija je ovde uistinu velika, a ukusi se razlikuju pa je vrlo moguće da je drugima najlepši vidikovac na nekoj drugoj banjskoj tački – na vrhu Popovica, do kojeg se dolazi iz Hotela „Moravica“ laganom šetnjom, sa nekog prozora susednog Hotela „Banjica“, sa neke tačke puta ka Lepteriji ili Ripaljki…
Sokobanjska gastronomija
Stare Sokobanjčanke, inače, i dan-danas spremaju omiljeni Andrićev specijalitet, jagnjeću sarmicu u skrami. I služe ga uz neizostavno ovčije kiselo mleko, sokobanjsko, kakvo se nigde više ne služi. Baš onako kako je posluživano i našem Nobelovcu, pa se u Sokobanji može čuti i „Andrićev komplet“, kao naziv za ovo jelo.
Recept za jagnjeću sarmu po ukusu Ive Andrića
Za jagnjeću sarmicu potrebno je:
- 3 glavice crnog luka srednje veličine
- 1 trbušna jagnjeća maramica
- 1 kg jagnjećih iznutrica: srce, bubrezi, crna i bela džigerica
- 4 komada jaja
- 200 ml gušćeg jogurta ili kisele pavlake
- ulja – 100 ml ili po potrebi
- soli, aleve paprike i bibera po ukusu
- dva-tri komada lovorovog lista
Kako se priprema sokobanjska jagnjeća sarmica
Potopiti u hladnu vodu kojoj je dodato malo soli i sirćeta, jagnjeću trbušnu maramicu. Potrebno je da tako odstoji nekoliko sati. U više navrata bi trebalo menjati vodu.
Istovremeno, u hladnu vodu staviti i džigerice, bubrege i srca na nekoliko sati pa ih dobro oprati i zatim kuvati jedan sat u vodi kojoj ste dodali so, biber i lovorov list. Kada su džigerice i srca skuvani, potrebno je ocediti ih od vode i sitno ih iseckati.
Sitno seckani crni luk lagano dinstati na ulju pa kad postane staklast, dodati mu iznutrice i nastaviti dinstanje uz dodavanje soli, bibera i mlevene paprike.
Kada se malo prohladi, koliko da se jaja naglo ne zgrudvaju od visoke temperature, u tu masu umešati dva viljuškom umućena jajeta.
Polovinu trbušne maramice, dobro oceđene od vode i osušene krpom, staviti na dno podmazane posude za pečenje, tepsije ili vatrostalne činije. Izručiti uprženu smesu, pokriti je drugim delom maramice i umotati je kao sarmu.
Preostala dva jajeta umutiti sa jogurtom ili pavlakom. Preliti tu smesu preko sarmice.
Staviti posudu sa sarmicom u zagrejanu rernu i peći malo duže od pola sata, na 200 do 220 stepeni Celzijusa. Malo prohlađenu sarmicu služiti uz ovčije kiselo mleko i toplu pogaču. Kao predjelo poslužiti, da bi bilo sve „po Andriću“, sokobanjsku sukanu banicu, koju je takođe obožavao.
Jagnjeća sarmica, malo drugačije pravljena
Ovo je osnovni recept za jagnjeću sarmicu, kakvu je zavoleo Ivo Andrić. Ukoliko smatrate da je ovo prejak ukus, možete ga ublažiti i zapravo obogatiti, kuvanim pirinčem.
Šaku pirinča oprati pa skuvati al dente i ocediti. Kada je smesa sa iznutricama gotova, dodati kuvani pirinač i nastaviti pripremanje sarmice po istom receptu.
Važna napomena: jagnjeća sarmica se može služiti i hladna.
Premda možete sami u svojoj kuhinji isprobati bilo koji od ova dva recepta, izvesno je da je veći gušt da zaista posetite Sokobanju i pojedete autentično jelo u nekom od brojnih restorana. Istražite opcije za smeštaj i neka otmena soba u Sokobanji bude mesto gde ćete uživati i odmoriti zasluženo – kao u raju na Zemlji!