Turska je poslednjih godina jedna od najpoželjnijih destinacija za letovanje među našim turistima, pre svega zbog toga što se u ovoj zemlji mogu dobiti odličan odnos cene i kvaliteta. Za novac koji bi potrošili na prosečan aranžman u nekim drugim zemljama, ovde je moguće uživati u luksuznim hotelima sa all-inclusive uslugom. Hrana, piće, bazeni i animacija su uvek u paketu, što znači – manje briga i više opuštanja. Naravno, za one koji od odmora traže samo to.
Ali Turska je sinonim i za dobar šoping, sjajnu hranu, bogatu istoriju i kulturu. Stoga, ako se spremate za putovanje i odlučili ste da svoj ovogodišnji odmor provedete u ovoj prelepoj zemlji, odvojite dovoljno vremena za istraživanje, naročito ako volite istoriju. Sigurni smo da će vam se isplatiti. Turska kao izbor za putovanje donosi mnogo toga, a mi vam predlažemo sedam kulturnih odredišta koja biste trebali da uvrstite na svoju „must see“ listu.
#1 Efes
Započinjemo sa jednim od najimpresivnijih arheoloških nalazišta na svetu – drevnim gradom Efesom, čije ruševine se nalaze na zapadu Turske, pola sata vožnje od poznatog letovališta Kušadasi. Efes su, prema starom predanju, osnovale mitske grčke ratnice Amazonke, a pronađeni su dokazi da je naseobina na ovom lokalitetu postojala još u kasnom bronzanom dobu. Danas spada u najznačajnije kulturno-istorijske znamenitosti Turske i jedan je od najbolje očuvanih gradova iz antičkog perioda u Sredozemlju, ali i na čitavom svetu. Deo je UNESCO baštine.
Brojni značajni objekti su ostali manje-više sačuvani do današnjih dana, pa bi bila prava šteta ne videti impozantnu Celzijusovu biblioteku, zatim veličanstveni amfiteatar, hram Artemide koji je bio jedno od sedam svetskih čuda starog sveta, ali i mnoge druge građevine, neme svedoke slavne prošlosti Efesa.
#2 Bodrum
Poseta Turskoj je gotovo nezamisliva bez Bodruma, jednog od najpoznatijih turskih turističkih centara na Egejskom moru i miljenika srpskih turista. Gledano sa kulturne tačke, u njemu se nalazi Mauzolej u Halikarnasu, jedno od sedam svetskih čuda starog sveta, a već drugo na ovoj našoj listi, što samo po sebi dovoljno govori o tome kakvu kulturu i istoriju Turska čuva i neguje na svojoj teritoriji.
Ova nekada monumentalna građevina potiče iz 4. veka pre nove ere, kada je podignuta kao grobnica za kralja Mauzola. Sa visinom od oko 45 metara predstavljala je jedan od najviših spomenika tog vremena. Sam spomenik je bio ukrašen skulpturama i reljefima, a njegov poseban značaj ogleda se u tome što je bio jedan od prvih koji je imao takvu veličinu i detalje. Nažalost, danas su preostale samo ruševine, ali su dovoljno očuvane da mogu potvrditi impozantnost i monumentalnost mauzoleja.
#3 Tvrđava u Alanji
Dominantna u horizontu grada, zamak-tvrđava u Alanji je bez sumnje najpoznatija znamenitost ovog grada. Sagrađena je u 13. veku od strane seldžučkog sultana Aledina Kejkubada, na temeljima starog utvrđenja koje potiče iz klasičnog perioda.
Nemoguće je da je ne primetite, jer se nalazi na litici, a sa nje se pruža očaravajući pogled na grad i more. Unutar tvrđave su mnogobrojni značajni istorijski objekti, a verovatno najznačajniji je Crveni toranj, nekadašnja odbrambena tačka i brodogradilište.
Za zemlju u kojoj se nalaze neki od najboljih plažnih gradova Evrope, Alanja je posebno značajna jer je u njoj smeštena i čuvena Kleopatrina plaža, koja nosi ime po poznatoj egipatskoj kraljici. Prema legendi, Kleopatra je upravo u Alanji uživala u sunčanju, pa zašto ne biste i vi!
#4 Antalija, Stari grad
Svi znamo za antalijske plaže i dobre hotele, ali stari grad Kaleiči je pravi istorijski biser u srcu ovog popularnog turskog letovališta. Šetajući njegovim krivudavim uskim ulicama bićete u prilici da uživate u razgledanju drevnih kuća i istorijski značajnih građevina, kula, minareta i džamija.
Jedan od najpoznatijih simbola Starog grada je Hadrijanova kapija, koja je podignuta u čast rimskog cara Hadrijana u 2. veku. U Starom gradu se nalazi i Sat-kula, toranj iz osmanskog perioda, koji je nekada služio kao deo gradskih bedema.
Antalijski arheološki muzej jedan je od najvažnijih muzeja u regionu, sa eksponatima iz različitih epoha, pa vam toplo preporučujemo da svratite i istražite njegovu bogatu kolekciju grčkih, rimskih i osmanskih artefakata.
#5 Marmaris
Kada ste već na Egejskom moru, ne zaboravite Marmaris, posebno zanimljiv ljubiteljima luksuznih hotela. Zašto? U Marmarisu je po naređenju sultana Sulejmana Veličanstvenog 1522. godine obnovljen stari dvorac i pretvoren u utvrđenje koje je tada korišćeno za odbranu od pirata i osiguranje luke, a danas je jedna od najvažnijih istorijskih znamenitosti u Marmarisu i pravi muzej na otvorenom.
U muzeju su izloženi predmeti iz drevnih epoha pronađeni na različitim lokacijama u okolini. Danas se eksponati čuvaju u ukupno 7 galerija, a najveća od njih čini izložbeni prostor. Obavezno posetite i karavansaraj unutar zamka, koji je sagradila majka Sulejmana veličanstvenog. Ne propustite priliku da se popnete na neku od kula, jer ćete za taj trud biti nagrađeni pogledom na more koji puca u nedogled i budi divljenje.
Zanimljivo je da je Napoleon Bonaparta tokom svojih vojnih akcija bio zainteresovan za Marmaris kao pomorsku luku, ali nikada nije uspeo da zauzme ovo područje.
#6 Pergamon
Smešten u zapadnom delu Turske, u blizini današnjeg grada Bergama, u provinciji Izmir, Pergamon je postao političko i kulturno središte Male Azije tokom 3. veka pre nove ere, kada ga je kralj Eumenes II učinio glavnim centrom helenističke kulture. U njemu su se razvijali nauka, filozofija i umetnost. U starom svetu je bio poznat po svojoj biblioteci u kojoj se čuvalo preko 200.000 svitaka, po čemu je u antičko doba jedino bila veća biblioteka u Aleksandriji. Zanimljivo je da je papirus, na kojem su se pisala dela, bio preskup, pa su se za pisanje koristili pergamentski listovi, odakle potiče i naziv „pergament“ – materijal koji je nastao baš ovde.
Danas na ovom arheološkom lokalitetu možete obići ostatke akropolja, sa čijih se ruševina pruža prelep pogled na okolinu, i u čijem podnožju se nalazi Crvena sala, objekat koji je imao veliki religijski značaj, isprva posvećen egipatskim bogovima, a kasnije pretvaran u crkvu, pa u džamiju, zavisno od toga ko je vladao gradom. Tu je i Trajanov hram, koji je rekonstruisan, kao i ostaci rimskog pozorišta, stadiona i amfiteatra.
#7 Troja
Često je zaobilažena od strane naših turista koji letuju u Turskoj, budući da nije blizu popularnih letovališta poput Bodruma, Antalije ili Marmarisa. Ali za ljubitelje antike i književnosti je nezaobilazna destinacija. Troja se nalazi kod grada Čanakale, na strateški važnoj poziciji u blizini moreuza Dardaneli. Do nje se može stići iz Istanbula za otprilike pet sati vožnje, a kada ste u nekom od primorskih gradova, moguće je uplatiti dnevni izlet i uputiti se ka ovoj veličanstvenoj lokaciji.
Troja je jedno od najvažnijih arheoloških nalazišta na svetu, što potvrđuje i njena visoka pozicija na UNESCO listi svetske baštine. Neverovatno je svedočanstvo o civilizacijama koje su tu nicale više od četiri hiljade godina. Ovde se prema Homerovoj “Ilijadi”, delu koje smo čitali kao obaveznu lektiru i koje je postavilo temelje zapadne književnosti, odigrao Trojanski rat. Zato će vas, odmah po ulasku, dočekati legendarni Trojanski konj, simbol pameti, taktike i nepredvidivosti ratovanja. Motivi iz priče o Troji nalaze se i u delima velikih pesnika, slikara, režisera i dramskih pisaca širom sveta. I ne samo to. Arheolozi su dokazali da je Troja, kao višeslojno naselje, imala jednu od važnijih uloga u razvoju mediteranske civilizacije.
Zaključak
Svi znamo kako izgleda prosečan letnji dan u Turskoj: doručak sa pogledom na more, sunčanje uz koktel, turski bazar u sumrak i neizbežno cenkanje za kožnu jaknu koju možda nikada nećete obući. Ipak, ova zemlja je istorijska riznica u kojoj su se vekovima smenjivale civilizacije, ostavljajući za sobom napretek kulturnih znamenitosti. Zato dodajte svom odmoru i dašak avanture, zaboravite na ležaljku i knjigu koju ste spakovali za more i krenite u istraživanje.