Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: “Mama, molim te, ostavi telefon”: Saru je ćerkica rasplakala molbom, zapostavila ju je zbog društvenih mreža
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > PORODICA > “Mama, molim te, ostavi telefon”: Saru je ćerkica rasplakala molbom, zapostavila ju je zbog društvenih mreža
PORODICA

“Mama, molim te, ostavi telefon”: Saru je ćerkica rasplakala molbom, zapostavila ju je zbog društvenih mreža

Lola Magazin
Objavljeno 30/01/2026 8:31
Lola Magazin
Podijeli
Podijeli

Koliko puta dnevno posegnete za telefonom bez razmišljanja? Za Saru Long iz Velike Britanije, korišćenje telefona postalo je navika kojoj je posvećivala i do 10 sati dnevno. Gledala je serije, slušala muziku, skrolovala po društvenim mrežama sve dok nije čula rečenicu koja joj je slomila srce: “Mama, molim te, ostavi telefon.”

Zavisnost od ekrana koja je postala deo svakodnevice

Sara Long (28) iz Midlendsa priznaje da je godinama bila “vezana” za telefon. Njeno korišćenje telefona dodatno se povećalo 2021. godine, kada je otvorila TikTok nalog “MumSaidWhat?!” tokom trudnoće sa prvim detetom.

“Kada sam postala mama, provodila sam sate skrolujući po telefonu između noćnih hranjenja i menjanja pelenaW, priznaje Sara, koja danas ima dvoje dece, trogodišnju Vilou i jednogodišnju Miju.

Preporučeno

Naša deca nisu tu da rešavaju probleme nas roditelja i spasavaju nas od naših muka
Završen osmi po redu Dječiji sajam, festival djece, ljubavi i prijateljstva
Mentalna aritmetika: Djeca će je obožavati, a vi ćete se pitati gdje je ovo bilo do sad!

Trenutak koji je sve promenio

Prekretnica je nastupila kada joj je mala Vilou prišla i rekla:

“Mama, molim te, samo spusti telefon i igraj se sa mnom.”

“Nikada mi ranije nije rekla ništa slično i te reči su me pogodile pravo u srce”, ispričala je Sara za “Daily Mail”.

“U tom trenutku sam shvatila da svojoj ćerki dajem manje pažnje nego telefonu. Pitala sam se kako sam dozvolila da jedan mali uređaj bude važniji od mog deteta?”

Buđenje i promene u porodici

Shvativši da je dotakla “dno digitalne zavisnosti”, Sara je odlučila da uvede promene u svom domu. Zajedno sa partnerom Robom (27), uvela je nova pravila:

  • Telefoni se više ne koriste za stolom tokom obroka.
  • Večeri su rezervisane za “porodično vreme bez ekrana”.
  • Sara sada često ostavlja telefon u kuhinji kako ne bi imala potrebu da ga stalno uzima.

Rezultati nisu izostali.

“Primetila sam da Vilou sada jede bolje, mirnija je i poslušnija. Kada moram da koristim telefon, više razume jer zna da sam s njom provela kvalitetno vreme”, kaže Sara.

Manje nervoze, više bliskosti

Otkako je ograničila korišćenje telefona, Sara tvrdi da se oseća srećnije, manje razdražljivo i povezanije sa porodicom.

“Kada Rob i ja provodimo veče bez telefona, oboje imamo osećaj da smo viđeni i voljeni. To nas je zbližilo”, iskreno priznaje.

Deca u digitalnom svetu – balans je ključ

Novo istraživanje kompanije “Openreach” pokazalo je da skoro polovina Britanaca (48%) priznaje da ih članovi porodice mole da odlože telefon kako bi više vremena proveli zajedno. Zanimljivo je da jedan od deset roditelja (9%) tvrdi da su ih deca opomenula zbog prekomernog korišćenja telefona.

Sara danas pokušava da svojoj deci pruži zdrav odnos prema tehnologiji:

“Verujem da deca treba da imaju određeno vreme za ekran – živimo u digitalnom svetu i moraju naučiti kako da ga koriste bezbedno. Ali važno je da mi, roditelji, budemo primer.”

Sara Long pronašla je ravnotežu između onlajn sveta i stvarnog života zahvaljujući rečenici koju nikada neće zaboraviti.

” ‘Mama, molim te, ostavi telefon’ – te tri reči su mi otvorile oči. Sada znam da ništa na internetu nije važnije od trenutaka koje provodim sa svojom decom.”

 

Izvor: ona.telegraf.rs

 

 

TAGOVANO:djecaroditeljitelefonzavisnost
Podijeli članak
Email Kopiraj link Štampaj
AutorLola Magazin
Follow:
Sve smo mi Lole. Bar jednom u životu.
Prethodni članak Uloga vitamina B12 u tretmanu pacijenata sa dijabetesom
Sledeći članak Najpraćeniji TikToker na svijetu, Khaby Lame, prodao kompaniju za skoro milijardu dolara
Pedagog: Kako nastaju ”znaš ti ko sam ja” odrasli

Prošle godine sam napisala jedan tekst o tome kako pedagoko-vaspitne metode doprinose…

4 min za čitanje
Ima nešto magično u pogledu na more: Blue Mind teorija objašnjava zašto nas plava boja odmah smiruje

Dovoljno je nekoliko sekundi gledanja u horizont, tamo gde se nebo i…

4 min za čitanje
Preminula Slavenka Drakulić, jedna od najistaknutijih hrvatskih književnica, novinarki i publicistkinja

U 77. godini života preminula je Slavenka Drakulić, jedna od najprevođenijih i…

2 min za čitanje
Femicid kod Gračanice: Ubio suprugu iz lovačke puške, pa sebe

U mjestu Miričina nadomak Gračanice večeras, 21. juna, muž je ubio suprugu…

2 min za čitanje

Slični postovi

PORODICAIZDVOJENO

Ova neobična ponašanja kod vaše djece predstavljaju sastavni dio odrastanja

Autor Lola Magazin
2 min za čitanje
Uncategorized

Zašto ne bismo ukinuli školske predmete, baš kao u Finskoj?

Autor Brankica Rakovic
3 min za čitanje
AKTUELNOSTIIZDVOJENOPORODICA

“Ako te muško ikad udari, odmah idi od njega. Iste sekunde. Jer će te udariti i drugi put. Nema tu pomoći, ćerce”

Autor Lola Magazin
7 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš

Username or Email Address
Password

Zaboravili ste lozinku?