Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Srpkinja prva na svijetu prima rusku vakcinu protiv raka
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > IZDVOJENO > Srpkinja prva na svijetu prima rusku vakcinu protiv raka
IZDVOJENOZDRAVLJE

Srpkinja prva na svijetu prima rusku vakcinu protiv raka

Lola Magazin
Objavljeno 06/02/2026 22:11
Lola Magazin
Podijeli
Podijeli

Prva osoba na svijetu koja će početi sa liječenjem ruskom vakcinom protiv raka biće pacijentkinja iz Srbije Јovana Aleksić koja ima melanom, karcinom kože sa metastazama, i to u najskorije vrijeme, u narednih mjesec ili najkasnije dva.

Fakti:

  • Riječ je o personalizovanoj vakcini za melanom sa metastazama
  • Liječenje počinje u narednih mjesec do dva, vakcina se već pravi
  • Terapija se ne vodi kao kliničko ispitivanje, već kao liječenje
  • Vakcina se razvija u Rusiji, uz primjenu vještačke inteligencije
  • Pacijentkinja će primiti 10 doza, a prvi efekti se očekuju nakon nekoliko terapija

Ovo je za Sputnjik potvrdio šef katedre patologije na Sečenovskom univerzitetu u Moskvi dr Sergej Boljević, koji je rekao da su upravo danas na Institutu Hercen (Moskovski istraživački onkološki institut imenovan po P.A. Hercenu – ogranak Savezne državne budžetske institucije “NMIC radiologije” Ministarstva zdravlja Rusije) on i tim koji rade na ovoj vakcini ovu informaciju dobili od konzilijuma Instituta.

Preporučeno

“Bilo bi dobro da uradite ultrazvuk glave. Daću vam uputnicu“.
Prirodni sastojci u borbi protiv gljivične infekcije noktiju
Prodaju vreće pune ogreva kako bi izliječili kćerkicu (5)

Počinje liječenje

“Dakle, nisu u pitanju klinička ispitivanja već liječenje! Već od ponedjeljka će početi pravljenje vakcine za nju (sve vakcine su inače personalizovane ) na Institutu za epidemiologiju i mikrobiologiju “Gamaleja”. To ne bi trebalo da oduzme puno vremena a odluka da prvi pacijent bude upravo iz Srbije je donijeta iz čisto dobrih odnosa sa Srbijom. Naravno, postoji još pacijenata sa kojima se radi uporedo ali ovo će biti prva osoba na svijetu koja će početi liječenje ovog oblika raka na ovaj način”, kaže dr Boljević.

Kako objašnjava, poslije toga slijede dogovori sa drugim ljekarima iz tima i sa samom pacijentkinjom oko termina dolaska.

“Vakcina je inače primjenjiva u bilo koje fazi raka i metastaza, i praktično može da se primjenjuje kod svih oblika karcinoma ali država Rusija je odlučila da se za sada radi sa melanomima i na raku pluća. Već sad imamo desetak bolesnika sa kojima radimo. Ovdje imamo i druge bolesnike ne samo sa melanomom, koji ulaze u dijagnostičku proceduru. Kada dobijemo dozvolu za rad sa drugim vrstama karcionoma, rak dojke na primjer, pacijenti koji su već u proceduri će biti prvi koji će biti dovedeni ovde da se liječe vakcinom”, navodi on.

Visokotehnološki postupak

Boljević objašnjava da se u proceduri pravljenja vakcine koristi i veštačka inteligencija, kao i da će cijeli tim uključen u ovaj proces o samom radu na vakcini govoriti na opsežnoj konferenciji početkom aprila u Sočiju.

“Ako sve bude kako treba, već ćemo tada imati i klinički rezultat koji će svakako biti dobar ali vidjećemo u kojoj mjeri. Da neće biti rezultata, to ne vjerujem, a mi se nadamo odličnom rezultatu. Ali to, pošto smo prvi u svijetu, onda shvatate, ko je prvi, taj ne zna tačno sve. Mislim da ćemo imati odličan rezultat, ali to treba i potvrditi”, ističe on.

Prema njegovim riječima, pacijenti iz Rusije ali i iz Republike Srpske će se liječiti o trošku zdravstvenog fonda i zato su procedure za njih malo sporije.

“Sa Srbijom i drugim zainteresovanim zemljama još nema sporazuma sa njihovim fondovima ali se nadamo da će uskoro i tu da nastanu neke promjene. Za sada pacijenti plaćaju liječenje sami a iz Srbije pacijenti za koje se procjeni da su kandidati do nas dolaze preko naših profesora koji rade u bolnicama u Srbiji. Oni su ti koji prvi ulaze u slučaj i dijagnostiku šalju nama poslije čega se vrše konsultacije sa ljekarima u Rusiji koju su dio tima i dalji tok liječenja se prebacuje kod nas. Mi pravimo analizu, onda se organizuje video veza, razgovor sa pacijentom i poslije toga se donosi odluka da pacijent možda dođe”, objašnjava doktor.

Boljević kaže da se ovdje radi o veoma složenim tehnološkim postupcima koji su skupi ali i efikasni u skoro 95 odsto.

Kako funkcioniše vakcina

“Neko ko se, na primjer, izliječi od raka melanoma vakcinom on više ne može da dobije taj oblik raka. Da uprostimo, faktički uzimamo podatke iz ćelije oboljelog tkiva, analiziramo i nalazi mu se lijek. Dakle, ajde tako da kažemo, nalazi se zaštita za koju mi poslije osposobljavamo naše ćelije, dajemo im informaciju kako da se bore protiv raka. Ne protiv normalnih ćelija, već samo protiv ćelija raka. Kad dobiju tu informaciju, one znaju kako da se bore”, precizira on.

Boljević napominje da ukoliko se pacijent prehladi ili iz nekog drugog razloga ne može u tom momentu da primi vakcinu, pravi se pauza od mjesec, dva nakon čega on prima vakcinu.“Pacijenti treba da prime ukupno 10 doza vakcine koja se prima na svake dvije nedjelje, a nakon dvije, tri doze može da se vidi da li se tumor povlači iz organizma, odnosno da li je liječenje efektivno”, kaže on.

Prema riječima Boljevića, vakcina će se u početku primjenjivati na pacijentima koji su iskoristili sve druge vidove liječenja koji nisu dali rezultate, kako bi se pokazala njena efektivnost.

Izvor: Nezavisne

TAGOVANO:liječenjeruska vakcina protiv raka
Podijeli članak
Email Kopiraj link Štampaj
AutorLola Magazin
Follow:
Sve smo mi Lole. Bar jednom u životu.
Prethodni članak Opasan TikTok trend sa chia sjemenkama uznemirio ljekare: Može biti smrtonosno
Sledeći članak “Pepa Prase” otvara važnu temu: Džordž dobija dijagnozu koja mijenja život
Ceo region sluša njene savete, a sada stiže i prva knjiga Barbare Udovičić

Barbara Udovičić, poznata po gotovo milijardu pregleda na društvenim mrežama, objavila je…

5 min za čitanje
Brankica Raković u haljini s ružama poslala snažnu poruku: Nigdje nismo sigurne

Brankica Raković, urednica Lola magazina, influenserka i urednica emisije "Oslobođena", prošetala je…

2 min za čitanje
Veliki pomak u liječenju melanoma: Personalizovana mRNA terapija mogla bi spriječiti povratak bolesti

Pacijenti koji su primali kombinaciju nove terapije i Keytrude dulje živjeli bez…

7 min za čitanje
Slučaj Lindsay Clancy: Suđenje majci iz SAD-a otvorilo pitanje koje medicina godinama gura pod tepih

Slučaj Amerikanke Lindsay Clancy, koja je ubila svoje troje djece, šokirao je…

4 min za čitanje

Slični postovi

ZDRAVLJEIZDVOJENO

Meningitis: Koji su simptomi kod odraslih i djece?

Autor Lola Magazin
6 min za čitanje
Uncategorized

Teslina metamorfoza sve popularnija u alternativnoj medicini

Autor Brankica Rakovic
6 min za čitanje
Uncategorized

Pobjednik dana: Načelnik Kaknja izabrao zdravlje dječaka umjesto proslave Nove godine

Autor Redakcija
1 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš

Username or Email Address
Password

Zaboravili ste lozinku?