Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: OBJAVLJENA „BRATSKA PISMA“: PREPISKA IZETA SARAJLIĆA I ERIJA DE LUKE
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > Uncategorized > OBJAVLJENA „BRATSKA PISMA“: PREPISKA IZETA SARAJLIĆA I ERIJA DE LUKE
Uncategorized

OBJAVLJENA „BRATSKA PISMA“: PREPISKA IZETA SARAJLIĆA I ERIJA DE LUKE

Redakcija
Objavljeno 20/09/2022 13:33
Redakcija
Podijeli
Podijeli

Kroz njihovu prepisku, upotpunjenu memoarskim zabilješkama Erija de Luke, iščitavamo svjedočanstvo dubokog i iskrenog prijateljstva. Književnost, rat, ljubav, smrt – sve su ovo teme kojih se ovi književnici dotiču u pismima koja spajaju ljepotu izraza, toplinu i dirljivost te potrebu da se na jedan poseban način osvjedoči istorija jednog prijateljstva, kultura dviju zemalja i iskrena radost čitanja i susreta.

Ovo izdanje upotpunjeno je predgovorom Erija de Luke, kao i pogovorom prevodioca Tvrtka Klarića, koji u vezi s ovom knjigom ističe dvije bitne stavke – radost čitanja i radost susreta:

„Svatko tko bude (pro)čitao Bratska pisma imat će neki svoj odgovor na pitanje zašto se ova knjiga tiče i nas ovdašnjih. Ovom prilikom i isključivo u svoje ime ukazao bih na dvoje, tj. na dvije – radosti: na jednoj strani je radost čitanja, tako očigledna kod obojice, kod Izeta i kod Errija.

Preporučeno

Kulturo, pomjeri se da prođe Ava Karabatić
Kako je jedna majka objasnila djeci in vitro oplodnju?
11. izdanje „Uhvati film Banja Luka” festivala počinje 20. oktobra 2022. godine u Banjaluci  

Druga je – radost susreta. Istina je, u ovoj nevelikoj knjizi dva pisca se raduju što im je život priuštio – susret. Ali zar se ne možemo radovati susretu s drugom osobom i mi pozemljari, bez ijedne bibliografske jedinice u životnoj bilanci?”

Čitaoci će se lako uvjeriti u ljepotu jezika i stilske osobenosti autora, podsjetiti na sam čin razmjene pisama, ali uvidjeti i ljudsku potrebu da se kroz dijalog sa sagovornikom dotakne najrazličitijih tema – od anegdota iz svakodnevnog života, pa sve do suštinskih pitanja života, smrti, umjetnosti i ljubavi.

„Prepiska između ove dvojice ’majstora ljudskosti’ u ovom našem dobu samoće i vječite uznemirenosti djeluje ljekovito na cjelokupan mentalni i emotivni život čitaoca, jer iz svakog pisma izvire svjesna odluka da se voli Čovjeka, što je u krajnjoj instanci najdublja potreba i čežnja svakog živog bića – voljeti i biti voljen (u svijetu prolaznosti i stradanja)”, navodi o knjizi Miroslav Gojković, jedan od izdavača.

***

Eri de Luka (Napulj, 1950) jedan je od najznačajnijih savremenih italijanskih autora i živi klasik savremene evropske književnosti. Njegova prva knjiga objavljena je 1989. godine, a nakon nje uslijedili su i brojni drugi naslovi, koji su mu donijeli status jednog od najčitanijih pisaca Italije, ali i brojne književne nagrade. Pored pisanja, bavi se i prevođenjem, i to najčešće sa starozavjetnog hebrejskog, a poznavalac je i engleskog, francuskog, ruskog, jidiša i svahilija. Djela su mu prevedena na preko 30 jezika širom svijeta.

Izet Sarajlić (1930–2002), esejista, prevodilac i pjesnik, višestruko nagrađivan za svoj rad, objavio je preko 30 knjiga poezije. Radio je kao profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, bio član Asocijacije nezavisnih intelektualaca Krug 99, kao i Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, a u organizaciji Društva pisaca BiH pokrenuo je međunarodnu književnu manifestaciju „Sarajevski dani poezije”.

TAGOVANO:„BRATSKA PISMA“Eri de LukaIZET SARAJLIĆknjigakultura
Podijeli članak
Twitter Email Kopiraj link Štampaj
Prethodni članak Svi već znaju da nije pristojno pitati ljude kad će beba. Ali, znate šta još nije pristojno?
Sledeći članak Zbog čega Lindina naslovna za VOGUE više liči na uvredu nego na comeback
Kondom star 200 godina “u savršenom stanju”, tvrdi muzej

Gotovo 200 godina star kondom — u “besprijekornom stanju” — upravo je…

3 min za čitanje
Matija Cvek u Banjoj Luci 26. oktobra

Matija Cvek gostovaće u Narodnom pozorištu Republike Srpske 26. oktobra u 20…

1 min za čitanje
U zagrljaju njih dvojice

Život je nepredvidiv. Svaka čast planiranju i dogovaranju, ali tek kad mi…

3 min za čitanje
Epidemija usamljenosti: Možda i vi patite od ove “bolesti”

Nedavno je zvonio telefon u mirnoj kući jednog beogradskog predgrađa.

10 min za čitanje

Slični postovi

Uncategorized

Znate li zašto je baš Rijeka odabrana da bude evropska prestonica kulture?

Autor Brankica Rakovic 7 min za čitanje
SEXIZDVOJENO

Kako kultura neobaveznog seksa ugrožava žene

Autor Lola Magazin 13 min za čitanje
Uncategorized

Lola najavljuje: Neka ove jeseni vaše omiljeno mjesto bude pozorište

Autor Brankica Rakovic 6 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš