Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Trajanje je umjetnost. Što je veza?
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > AKTUELNOSTI > Trajanje je umjetnost. Što je veza?
AKTUELNOSTI

Trajanje je umjetnost. Što je veza?

Lola Magazin
Objavljeno 06/10/2023 16:19
Lola Magazin
Podijeli
Podijeli

Umjetnost je, po samoj definiciji, ljudska djelatnost ili proizvod ljudske djelatnosti kojoj je glavni cilj stimuliranje ljudskih osjetila. Vrlo jasno utječe na naše stanje uma i duha, dok se kvaliteta nekog dijela procjenjuje na osnovu utjecaja koji ostavlja na ljude – te koliko vremenski dugo ostavlja taj utjecaj. Znači li to da što je neko djelo starije i ako proslavi više rođendana, da je zbog toga vrijednije?

Dovoljno davno, prije 70 godina, točnije 8. ožujka 1953. lansirano je jedno piće u bivšoj Jugoslaviji koje i dan danas prisutno u domovima širom zemalja države koja više ne postoji. I baš to piće utječe na stimuliranje ljudskog osjeta okusa, iako nas sve češće podsjeća na ona zajednička stanja uma i duha koje ljudi imaju te na taj način neposredno utječe na umjetnost.

Istina, percepcija umjetnosti je vrlo subjektivna. Baš kao što su i ljubitelji Cockte, a oni bi dodali – moraš imati ukusa za ukus.

Preporučeno

Ona je naša najpoznatija “Koštana”: Rasla u siromaštvu, dostigla vrtoglave visine i preminula u agoniji
Nikada nećete pogoditi gdje smo pronašli ove sitnice
Šta je Pikaso?

Ove godine, proslavljajući svoju umjetnost trajanja 70 godina, Cockta je odlučila podržati odabrane regionalne mlade umjetnike i pružiti im priliku prikazati njenu povijest na svoj način. Njihova kreativnost proizlazi i iz potrebe samog brenda za još snažnijim naglaskom na nasljeđe koje ovo piće ima na našim prostorima.

Jedan od radova je i ilustracija Agate Lučić koja je oslikala Planicu, 8.3.1953. godine, skijaške skokove. Publika je navijala, a Cockta je imala samo jednu priliku ostaviti dobar prvi dojam. I stigla je pobjeda. 💅 Pored boce i upadljivog logotipa, koji je dizajnirao mladi arhitekt Sergej Pavlin, pogledi su bili upereni i u brendirani kamion, hostese u crvenim kombinezonima i kolica s ledom. Sve te uspomene su toliko legendarne, pa još uvijek inspiriraju današnje umjetnike.

 

 

Izvor: Agata Lučić, Ilustracije Planice 1953. godine

„Ako je dokaz vrijednosti nekog kreativnog djela njegova postojanost kroz godine, onda mi stvaramo ukus koji zaslužuje nazivati se umjetnošću”, rekla je Aleksandra Grković, brend menadžer Cockte.

Radovi regionalnih umjetnika se objavljuju na Cocktinom Instagram profilu, pozivamo vas da ih zapratite  i uživate u drugačijem pogledu na svijet.

I da, sigurni smo da već znate, možete osvojiti i neku od 70 nagrada povodom 70. rođendana Cockte u nagradnoj igri na www.cockta.eu. Sretno!

 

TAGOVANO:Coctanagradna igraumjetnostuticaj umjetnostivrijednosti
Podijeli članak
Twitter Email Kopiraj link Štampaj
Autor Lola Magazin
Follow:
Sve smo mi Lole. Bar jednom u životu.
Prethodni članak Srećan kraj potrage: Pronađen Vid (25) iz Novog Sada
Sledeći članak Protesti širom BIH: NITI JEDNA VIŠE!
Kondom star 200 godina “u savršenom stanju”, tvrdi muzej

Gotovo 200 godina star kondom — u “besprijekornom stanju” — upravo je…

3 min za čitanje
Matija Cvek u Banjoj Luci 26. oktobra

Matija Cvek gostovaće u Narodnom pozorištu Republike Srpske 26. oktobra u 20…

1 min za čitanje
U zagrljaju njih dvojice

Život je nepredvidiv. Svaka čast planiranju i dogovaranju, ali tek kad mi…

3 min za čitanje
Epidemija usamljenosti: Možda i vi patite od ove “bolesti”

Nedavno je zvonio telefon u mirnoj kući jednog beogradskog predgrađa.

10 min za čitanje

Slični postovi

Upoznajte se sa Mikaelom Stafford i njenom 3D umetnošću

Autor Redakcija 2 min za čitanje
AKTUELNOSTI

Humanitarna manifestacija ‘Dani Srpske kuće’: Umjetnici udruženi u misiji za budućnost porodice

Autor Lola Magazin 5 min za čitanje
Uncategorized

Kako kreativnost pomaže da se osjećate dobro?

Autor Brankica Rakovic 4 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš