Nauka je jedno, srce je drugo. Uvijek bilo i uvijek će biti. Sve i da su svi stručnjaci svijeta u svim istraživanjima ikada dokazali da je meso neophodno za zdrave mišiće, opet bi se tu potkrao osjećaj nepravde i tuge kada se za najradosniji praznik, kako ga vole nazivati, na sve strane čuje vrisak ko zna koliko životinja. Njima Božić nije srećan. A negdje tamo, preko Save, živi i jedna Milica, kojoj je zbog tog vriska svaki Božić bio tužan. Baš kao i svaki obrok zbog kojeg su je tjerali da jede meso.
Milica je odrasla i odlučila da uradi nešto drugačije. Da proba da promijeni, makar za pedalj pomakne, ovaj svijet na drugu stranu. Stranu savjesti i stranu srca. Ona se danas aktivno zalaže za prava životinja, pravi ukusne stvarčice i sanja da otvori svoj veganski restoran.
A šta bi se to našlo na meniju? Pa to je u fazi eksperimentisanja. Mi vam donosimo tri prijedloga, a vi nam kažite da li vam se dopalo.
Zapečeni pasulj sa rižom i sosom od suncokreta
Iako i danas mnogi tvrde da je veganizam nezdrav način života, jedna od najrazvijenijih evropskih zemalja, sa najvećim procentom vegana na Starom kontinentu, dala je i zvaničnu potvrdu veganske dijete kao zdrave i pogodne za svaku osobu. Britanska prehrambena asocijacija 2014. godine označila je veganizam kao dobro planiranu, izbalansiranu, ishranu zasnovanu na namirnicama biljnog porijekla, koja može da se praktikuje u bilo kojoj životnoj dobi.
Sastojci
- dvije šolje kuvanog pasulja
- dvije šolje kuvane integralne riže
- dvije šolje sjemenki suncokreta
- dvije glavice crvenog luka
- dva češnja bijelog luka
- začini: origano, bosiljak, peršun i morska so.
Priprema
Sos od suncokreta pripremite tako što ćete izmiksati dvije glavice crvenog luka, dva češnja bijelog luka, dvije šolje suncokreta, dvije šolje vode, malo origana, bosiljka, morske soli i peršunovog lista. U tepsiji redajte rižu, sos od suncokreta, pasulj i završite slojem sosa od suncokreta. Posipajte peršunovim lišćem, pokrijte folijom i pecite oko pola sata na 200 stepeni. Po želji, u ovu smjesu možete dodavati i drugo povrće, poput kukuruza šećerca, graška ili krompira.
Pire od maslina
Vegani potrebe za proteinima, umjesto iz mesnih proizvoda, uzimaju iz hrane poput pasulja, tofua, soje, žitarica i orašastog voća, dok neophodni kalcijum unose kroz, na primjer, brokulu i kelj. A najnovija istraživanja, pošto je to već nužno za validnost bilo koje tvrdnje, pokazala su da ne samo da je sprečavanje osteoporoze unosom kalcijuma putem mliječnih proizvoda mit već da je efikasniji i bolji način za sprečavanje lomljivosti kostiju sasvim drugačija dijeta – veganska.
Da li je doktorica Kristijan Nortap odabrala pravu stranu objašnjavajući nalaze po kojima mliječni proizvodi sadrže više kiselina ne znamo, ali smatramo da primjeri sportista poput triatlonca Brendana Brejzera (prva slika) i bodibildera Roberta Čika govore dosta u prilog zdravom i jakom organizmu vegana.
Sastojci
Za pet do šest osoba:
- 400 grama očišćenih crnih maslina, sitno isjeckanih
- dva paradajza
- dva češnja bijelog luka, sitno isjeckana
- dvije kašičice jabukovog sirćeta
- kašika ekstra djevičanskog maslinovog ulja
- biber
- dvije šake peršuna.
Priprema
U blenderu umutite masline, paradajz, bijeli luk, jabukovo sirće i maslinovo ulje. Pobiberite i dodajte peršun. Ovaj pire od maslina možete da poslužite sa povrćem pripremljenim na razne načine. U frižideru možete da ga čuvate nekoliko dana. Eksperimentišite sa ukusima dodavajući mljevenu ljutu papriku, korijander ili svježe listove bosiljka.
Vegi keksići
Budite vegan bar na jedan dan. Bar probajte da osjetite težnju da se, koliko god je to moguće, zaustavi eksploatacija životinja. Budite, bar na dan, dio pokušaja da se u prirodi, u biljkama, pronađe sve što tijelu treba i unesu neophodni vitamini i minerali, bira prirodna kozmetika i proizvodi koji nisu nastali kao rezultat iskorištavanja životinja, a vještački materijali budu rješenje za odjeću i obuću, jer koža i svila nisu opcija.
Sastojci
- pola kilograma brašna
- pola margarina
- jedna i po šoljica šećera
- prstohvat soli
- 300 mililitara ulja
- voda.
Priprema
Od brašna, šećera, soli i margarina, rukama zamijesite tijesto. Sipajte po malo vode kako biste dobili lijepu, kompaktnu masu. Razvucite tijesto oklagijom, sijecite oblike po želji i spuštajte u vrelo ulje. Čim porumene, keksići su gotovi.
Ali naša priča nije. Možda nije ni vaša.
Da li biste mogli podnijeti da vam neko predloži da svoju macu ili psa pripremite kao gulaš? Rekli biste da je to okrutna šala. Ali, šta razlikuje vašeg ljubimca od druge životinje?
Šta čini da plačemo kada naša kornjača umre, a da mirne savjesti slušamo zvukove u Božićno jutro? Možemo li ga slušati i dalje?
Milica je jedna od onih koja to nije mogla, njeno srce joj je reklo da tu nešto ne štima, da ne ide, da ne može. A istraživanja je bezbroj. Jedan dan kafa je štetna, drugi dan je najveći izvor antioksidansa. Jedan dan špinat je najveći izvor željeza, drugi dan je statistička greška. Jedna grupacija tvrdi jedno, druga drugo. Konačni dokazi ne postoje, a revizije su uvijek moguće, novi podaci uvijek opcija.
Nauka nije tako egzaktna kako se nekad čini, tako precizna i stroga. Zato su, kada je o ishrani riječ, najvažnije dvije stvari: slušajte svoj organizam i slušajte svoje srce.
Mada, slušanje srca prevazilazi ishranu i svaku stvar u Univerzumu. Kad bismo ga bar češće slušali i zaboravili, bar ponekad, da radimo kako smo istrenirani i uvježbani – da mislimo da je razum uvijek u pravu.