Nekada davno, bilo je normalno da muškarci nose haljine. Ako ništa, gledali ste bar jedan istorijski film ili zaključili to posmatrajući ikone. A tu su i do danas živi škotski kiltovi. I to sve nikome ne djeluje čudno. Ali ako danas vidite muškarca u haljini, to neće proći kao normalno.
Danas vam Lola donosi priču o muškarcu koji je odlučio da kaže da jeste, da su haljine jednako muške koliko i ženske i da ne treba da budu privilegija žena.
Posebno ne predivne indijske haljine, takozvani sariji, tkanina koja se omotava oko tijela, spuštajući se niz tijelo od glave do poda. I tu ljepotu Himanšu Verma, poznatiji kao Saree Man ili u prevodu Čovjek u sariju, ne želi da “prepusti” u ženske ruke.
On ima svoju misiju, koja traje već 12 godina, želeći da povrati rodnu neosjetljivost sarija.
I njegova opčinjenost ne jenjava uprkos godinama koje prolaze, velikim dijelom zahvaljujući i njegovom poslu.
On od 2014. organizuje Festival sarija, na kom promoviše kako tradicionalne, tako i moderne verzije ove odjeće, koju ne smatra ni u kom pogledu ženskom, već univerzalnom.
Počeo sam da nosim sari kako bih obnovio svhatanje da je to i muška odjeća i istakao njegovo istorijsko mjesto i tradicionalnu vrijednost, vrijeme kada je naglasak bio na samom pokrivanju, lakoći i pokretljivosti ogrtača, a ne na nekoj rodno određenom oblikovanju
Inače, sari kakav je danas poznat zapravo je jako mlad. Njegov životni vijek je tek 150 godina i zove se Takubari ogrtač ili ogrtač Tagoreovih dama, a dovodi se u vezu i da Parsi Bombajskim ženama.
Prije toga, sari je bio nošen na bezbroj različitih načina, a muškarci su jednako nosili i dhorti, koji se omotava oko nogu i sari, a ova dva pojma su u nekim dijelovima Indije čak i sinonimi. Ovo je polazište koje Saree Man uzima za presudno i istorija koju želi da oživi.
Da li će uspjeti u tome? Mi mu, u svakom slučaju, držimo palčeve.