Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Hoćete li prestati da o prošlosti pričate kao o “starim, dobrim vremenima”?
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > Uncategorized > Hoćete li prestati da o prošlosti pričate kao o “starim, dobrim vremenima”?
Uncategorized

Hoćete li prestati da o prošlosti pričate kao o “starim, dobrim vremenima”?

Brankica Rakovic
Objavljeno 17/03/2022 8:43
Brankica Rakovic
Podijeli
Podijeli

Znate ono kad se okupe klasići i ispisnici i krenu o starim dobrim vremenima. Krene se o raznim temama i različitim fazama: naše su igre bile veselije, naše ljubavi strasnije, naša letovanja opuštenija, a prijateljstva trajnija, (da ne pominjemo koliko je okruženje bilo bezbednije a zemlja veća i koliko je na crnom tržištu vredeo ondašnji pasoš)

I sama često i rado učestvujem u raspredanjima na tu temu i sve mi se čini, nikad nije bilo, niti će biti takvih vremena kao što su bila ta srećna, “naša”.

Ali kad pokušam da stvarno čestito krenem da analiziram stara dobra vremena – prepadnem se! Jer ako su vremena bila tako super i ako smo toliko uživali u njima, kako to da je većina mojih prijatelja i poznanika zapalila preko granice prvim dostupnim prevoznim sredstvom.

Preporučeno

Jergović: “Ne uhodim te žene na Facebooku da bih našao nešto sramno.”
Ne možemo se uvek voditi devizom – Šta je nama falilo. Naša deca ne žive u istim okolnostima i istom svetu u kojem smo živeli mi kao deca
Zašto i dalje verujem u bolje sutra, iako sam ubeđen da nikada neće doći

Kako je moguće da toliko ljudi nije uspelo da se skocka ni emotivno ni profesionalno ni finansijski.

Kako se dogodilo da u životu i rečniku imamo toliko “bivšeg” (i ne mislim pritom na bivše frajere – to bi bilo super, mislim na bivšu zemlju, bivše prijatelje, bivša omiljena mesta za letovanje i izlaske)

Ako smo ih stvarno toliko voleli – kako smo im dozvolili da odu iz naših života. I, kao što se to često dešava, zle i surove činjenice krenu da me demantuju: Svi smo voleli da idemo na neko more, a onda više nismo, svi smo voleli svoju zemlju a onda je počela da nam smeta, svi se sa radošću sećamo hleba i masti ali to više niti jedemo niti dajemo svojoj deci za užinu…. Spisak je baš dugačak.

Sad se kao nerviramo što su ljudi stalno na telefonu, što na društvenim mrežama imaju desetine i stotine pratilaca i “prijatelja” (kao “nije realno imati toliko prijatelja”) a šta se desilo sa našima?

Sa koliko od onih najmilijih, najdražih i nezamenjivih smo još uvek u kontaktu – “uživo” ili putem društvenih mreža, nebitno.

Nekako mi liči da su stara dobra vremena uglavnom izgovor, i to prilično jadan, za sve što smo želeli i o čemu smo maštali a što se zapravo nikad nije potpuno ostvarilo. I ne samo to – te (uglavnom neistinite) legende kako nam je nekad bilo stvarno super su nam dobar izgovor što sad ne radimo ništa da nam bude bolje: kao toliko nam je bilo najbolje u tim “našim” vremenima da sad ne vredi ni da pokušavamo – kao nema šanse da letovanja budu bolja, posao zanimljiviji a prijatelji iskreniji, pa što da se trudimo! Ušuškamo se udobno u izmišljenu prošlost i skinemo sa sebe svu odgovornost za sadašnjost i budućnost.

Izgleda mi da se većina nas slaže da su ova trenutna vremena prilično jadnjikava, ali to ne bi smelo da nas spreči da se trudimo – pre svega zato što sadašnji mladi ljudi upravo proživljavaju neka svoja, buduća, “stara dobra vremena” i bilo bi lepo i ljubazno da im damo dobar primer.

Drugi i mnogo važniji razlog je što ćemo se jednog dana sećati današnjice kao “starih dobrih vremena” i bolje bi nam bilo da se skoncentrišemo na pravljenje novih dobrih uspomena nego na evociranje starih.

TAGOVANO:dobra vremenanekad i sadprošloststara vremena
Podijeli članak
Email Kopiraj link Štampaj
AutorBrankica Rakovic
Follow:
Kada biste život u njegovim najradosnijim izdanjima zamišljali kao žensku osobu, mogli biste da ga zamislite u liku Brankice Raković
Prethodni članak Tek ispali iz pelena a trče (polu)maraton!
Sledeći članak Zašto ljudi raskidaju duge veze? Zašto grade duge veze da bi ih raskinuli?
Pedagog: Kako nastaju ”znaš ti ko sam ja” odrasli

Prošle godine sam napisala jedan tekst o tome kako pedagoko-vaspitne metode doprinose…

4 min za čitanje
Ima nešto magično u pogledu na more: Blue Mind teorija objašnjava zašto nas plava boja odmah smiruje

Dovoljno je nekoliko sekundi gledanja u horizont, tamo gde se nebo i…

4 min za čitanje
Femicid kod Gračanice: Ubio suprugu iz lovačke puške, pa sebe

U mjestu Miričina nadomak Gračanice večeras, 21. juna, muž je ubio suprugu…

2 min za čitanje
Finske domaćice postale milionerke: Sve zahvaljujući starim akcijama Nokije

Nokia je nekada bila jedan od najprofitabilnijih proizvođača mobilnih telefona na svijetu.…

3 min za čitanje

Slični postovi

KOLUMNEZABAVNIK

Mladi nekad i sad: Jovanka Broz, Olivera Katarina, Severina, Ceca i Jeca ili ipak nešto drugo

Autor Eldar Abaz
6 min za čitanje
Uncategorized

Ratovi sjećanja: Samo da sjećanje ne izgubi moć govora!

Autor Brankica Rakovic
3 min za čitanje
Uncategorized

Kada ostariš žalićeš zato što…

Autor Brankica Rakovic
6 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš

Username or Email Address
Password

Zaboravili ste lozinku?