Najpopularniju hrvatsku navijačicu, Ivanu Knoll, paparazzi su ulovili na španskoj plaži.
Bio je to praznik za onaj dio komentatora na društvenim mrežama koji najviše vole analizirati nečiji izgled.
Doduše, većina komentara ovaj put se odnosila na činjenicu da Ivana Knoll svoje fotografije na Instagramu često obradi do neprepoznatljivosti pa su ove neobrađene pokazale kako zapravo izgleda kada ne izbriše svaki trag stvarnosti sa svog tijela.
E sad, dio kritičara osvrnuo se generalno na njen izgled, nezavisno o vještinama provlačenja kroz filter, i tu dolazimo do malog problema. Ili možda ipak velikog s obzirom na to u kakvom su porastu poremećaji poput tjelesne dismorfije koji ljude dovode do iskrivljenog doživljaja sopstvenog tijela i opsesivne težnje fizičkom savršenstvu.
Uslovno rečeno savršenstvu jer ko od nas uopšte ima pravo definisati kako izgleda savršeno tijelo?

Gle kako je masna, kaže jedna komentatorica. Bezveze, celulitna, nikakva u licu i tijelu, nadovezuje se druga. Govore li svojim prijateljicama da su masne i nikakve? Vjerojatno ne. Draga, izgledaš top, reći će njima i zalijepiti im vatricu ispod fotke. Ali Ivani Knoll pobrojat će svaki “šlauf” i svaki milimetar celulita.
Da se opet vratimo na ono očito – komentarisanje njenog izgleda u kontekstu sadržaja koji Knoll svojevoljno obrađuje i objavljuje na društvenim mrežama je shvatljivo, ali proglašavanje žene koja izgleda dobro i normalno masnom bezveznjačom šalje potpuno pogrešnu poruku svim drugim ženama koje, eto, nisu maksimalno utegnute i ne preziru loše ugljenehidrate.
Ruku na srce, živimo u svijetu u kojem i Jennifer Lopez, ovisnicu o tjelovježbi koja trenira svakodnevno, nazivaju salastom. Nedavno se na internetu povela velika rasprava o tome kako Margot Robbie izgleda prosječno i uopšte nije velika ljepotica kakvom je predstavljaju.
Tko je uopće dovoljno dobar za sve te stroge kritičare koji su sigurno, svi od reda, isklesani fitness-treneri i misice sa savršeno simetričnim licem?
Stavit će se u ulogu kreatora javnog mišljenja i rezolutno osobu proglasiti ovakvom i onakvom samo zato što ne odgovara njihovim osobnim standardima, a poslije se iščuđavati količini filtera kojima pokušava prekriti sve mane koje su im nabrojali.
(Foto: Profimedia)