Panel diskusijom “Pozitivni primjeri odgovora lokalnih zajednica na rodno zasnovano nasilje”, danas održanoj u Banjoj Luci, nastavljena je kampanja „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ koju, uz podršku Švedske, sprovodi UN Women BiH.
Cilj kampanje, koja se realizuje pod sloganom Isključimo nasilje zajedno, je skrenuti pažnju javnosti na značaj odgovornosti šire društvene zajednice u prevenciji i borbi protiv svih oblika nasilja nad ženama i djevojčicama.
Učesnice panela razgovarale su o ulozi medija, nevladinih organizacija i institucija u prevenciji i odgovoru na rodno zasnovano nasilje, a predstavljeni su i ostvareni pomaci, poput unapređenja zakonskih regulativa i multisektorskog pristupa rodno zasnovanom nasilju.
Mersiha Zulčić, programska koodinatorica u oblasti sprečavanja nasilja nad ženama u UN Women BiH, podsjetila je da većina žena ne prijavljuje nasilje, jer društvo i dalje smatra da je to privatni problem.
Naglasila je kako je upravo zato podizanje svijesti o uključivanju cijelog društva u borbu protiv nasilja i dalje izuzetno važno. “Trebamo otvoreno razgovarati o nasilju, javno zauzeti stav, jer svaki napor koji ulažemo u sprečavanje nasilja nad ženama predstavlja korak prema sigurnijem, pravednijem i prosperitetnijem društvu.
Veća ulaganja u napore za okončanje nasilja nad ženama udvostručila su stopu osuđivanja za rodno zasnovano nasilje u 12 zemalja i dovela do jačanja čak 477 zakona ili politika za suzbijanje nasilja nad ženama i djevojkama širom svijeta.”
Među ostvarenim pomacima istaknuto je unapređenje zakonodavnog okvira Republike Srpske koji nasilje u porodici više ne tretira kao prekršaj nego isključivo kao krivično djelo, a femicid prepoznaje kao najteži oblik i posljedicu nasilja nad ženama.
Iz Fondacije Udružene žene Banja Luka podsjetili su i na rezultate trogodišnjeg projekta “Banja Luka – Grad sa nultom tolerancijom na seksualno nasilje i uznemiravanje” koji su realizirali uz podršku UN Women BiH i Švedske.
“Cilj projekta bio je osigurati bolju zaštitu žrtvama seksualnog nasilja i uznemiravanja, a izmjena zakona, obuke profesionalaca/ki koji postupaju u slučajevima seksualnog nasilja, informisanje građana/ki, kao i informisanje žrtava o njihovim pravima, samo su neke od aktivnosti koje smo poduzeli. Zabilježen je povećan broj prijava za seksualno nasilje, što se može smatrati rezultatom podizanja svijesti o značaju prijave djela koja imaju elemente seksualnog nasilja”, kazala je Gorica Ivić, izvršna direktorica Fondacije Udružene žene Banja Luka.
Koliko je u borbi protiv nasilja nad ženama i djevojčicama bitan multisektorski pristup i saradnja govorila je Tijana Arambašić – Živanović, viša stručna saradnica za edukaciju, koordinaciju i saradnju Gender cenra Republike Srpske.
„Uz podršku UN Women BiH i Švedske u proteklih pet godina smo organizovali multisektorske obuke u 25 jedinica lokalne samouprave u kojima je učestvovalo oko 300 predstavnika subjekata zaštite.
U tih 25 jedinica smo uspjeli da izradimo i interne dokumente i procedure, te da uspostavimo timove za postupanje i saradnju u slučajevima nasilja u porodici i nasilja nad ženama. Sada je na nama i svim ljudima koji rade u subjektima zaštite da se potrudimo da se na terenu implementiraju ti akti.“
Edukacije budućih studenata/ica novinarstva o etičnom izvještavanju o temi nasilja nad ženama i djevojčicama izuzetno je važna kako bi se u perspektivi izbjegao senzacionalizam i zaštitile žrtve nasilja, naglasila je Jovana Mlinarević, asistentkinja na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Banjoj Luci.
„U radu sa studentima analiziramo slučajeve o kojima mediji izvještavaju, procjenjujemo stepen etičnosti izvještavanja, te ukazujemo na dobre strane, ali i na propuste koji se ne bi smjeli događati u njihovom budućem profesionalnom medijskom radu“, kazala je Mlinarević.
Podsjetila je kako je ova visokoobrazovna institucija kreirala i Akcioni plan za rodnu ravnopravost za period 2022.-2026. , čime su definisani važni ciljevi poput stvaranja podsticajnog okruženja za rodnu ravnopravnost, osiguranje rodne ravnopravnosti pri zapošljavanju osoblja, poboljšanje rodne ravnopravnosti na rukovodećim pozicijama te eliminacija rodno zasnovanog nasilja, uključujući i seksualno uznemiravanje.
Nakon panela u Banjoj Luci, kampanja „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ bit će zatvorena u Sarajevu, u petak, 8.12., izložbom ilustracija i diskusijom o ulozi umjetnosti u prevenciji nasilja.
Pratite društvene mreže UN Women u BiH – Facebook, Twitter i Instagram – i podržite kampanju korištenjem hashtagova #nemaizgovora!