Feministkinje imaju pozitivan stav o muškarcima, pokazuje istraživanje u kojem je učestvovalo 10.000 ispitanica.
Feministkinje koje mrze muškarce su mit jer zalaganje za emancipaciju žena ne uključuje mržnju prema muškarcima.
Jane Fonda je izjavila da je kasno postala feministkinja jer je bila u zabludi da biti feministkinja znači mrziti muškarce.
Istraživanje, u kojem su učestvovale žene koje se identifikuju kao feministkinje i one koje se ne identifikuju kao feministkinje, pokazalo je da ovih 10.000 ispitanica ima pozitivan stav prema muškarcima.
Istraživanje je rađeno u 9 zemalja – Japan, Italija, SAD, UK, itd. Žene su upitane koliko se toplim i naklonjenim osjećaju prema muškarcima, koliko ih vole, a koliko prema njima imaju negativne emocije poput prezira.
Feministkinje i ne-feministkinje su, uglavnom u jednakoj mjeri, bile pozitivnog stava prema muškarcima, s malo dokaza o bilo kakvoj razlici u njihovim stavovima.
Zapravo, istraživanje koje je ispitivalo ljude oba pola o njihovim osjećanjima prema muškarcima otkrilo je da feministkinje nisu više ,,mrziteljice muškaraca’’ od samih muškaraca.
Feministkinje vide muškarce kao veću prijetnju od ne-feministkinja, što se temelji na njihovom saglasnošću s izjavama poput – ,,mnoge žene žive u strahu od muške agresije’’.
Međutim, ovo nam samo govori o političkom stavu feministkinja o jednakosti između polova – stoga i njihov poziv za emancipaciju žena.
Feministkinje zapravo vide muškarce kao slične ženama.
Istraživanje, koje je vodila dr. Aife Hopkins – Doyle, psihologinja sa Univerziteta u Surreyu, navodi: ,,Feminizam je postigao mnoge impresivne napretke za žene i djevojčice, kao i za muškarce i dječake.
U isto vrijeme, štetni stereotip o feminizmu, prema kojem je feminizam motivisan antipatijom i mržnjom prema muškarcima, uspio je da utiče na pokret za žensko oslobođenje. ‘’
Autori dodaju da je potpuno stereotipno i netačno misliti da je korijen feminizma mržnja prema muškarcima jer prema istraživanjima ovo se pokazalo kao netačnim.
Istraživanje, objavljeno u časopisu Psychology of Women Quarterly, pokazuju da su feministkinje često percipirane kao “neženstvene, mrziteljice muškaraca i lezbejke”.
Ovaj stav navodno je odvraćao žene od pridruživanja feminističkom pokretu i poticao muškarce da se protive feminizmu.
Takođe su se istraživali nesvjesni stavovi feministkinja prema muškarcima, kao i oni koje su eksplicitno deklarisale.
Istraživači su to postigli procjenom koliko brzo i precizno učesnici istraživanja mogu povezivati riječi poput ,,gospodin’’ i ,,Kevin’’ s pozitivnim i negativnim riječima poput ,,divno’’ i ,,grozno’’.
Ako su ljudi brže kategorisali riječi ,,gospodin’’ I ,,Kevin’’ s pozitivnim riječima, to je ukazivalo na pozitivnije stavove prema muškarcima.
I feministkinje i ne-feministkinje imale su pozitivne nesvjesne stavove prema muškarcima, i nije bilo razlika između njihovih stavova.
Dr. Hopkins-Doyle je rekla: “Uspoređujući s ne-feministkinjama, feministkinje su vidjele muškarce kao veću prijetnju dostojanstvu i dobrobiti žena.
To je povezano s manje pozitivnim stavovima prema muškarcima.
Međutim, suprotstavljajući se ovoj tendenciji, takođe su percipirale da su muškarci i žene sličniji, što je ipak dovelo do pozitivnijih stavova.
Istraživanje je pokazalo da su mnogi ljudi, uključujući i feministkinje, pogrešno mislili da feministkinje imaju negativne stavove prema muškarcima.
Feministkinje mogu ne voljeti zlostavljanje žena od strane muškaraca pod patronatom patrijarhata, a da pritom ne mrze muškarce.”
Victoria Allen
Prevela: Iris Janković