Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Anemija – bolest koja nam mnogo govori o stresnom načinu života
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > IZDVOJENO > Anemija – bolest koja nam mnogo govori o stresnom načinu života
IZDVOJENOZDRAVLJE

Anemija – bolest koja nam mnogo govori o stresnom načinu života

Srbijanka Stanković
Objavljeno 26/12/2023 19:32
Srbijanka Stanković
Podijeli
krv-anemija
Pixabay.com
Podijeli

Anemija ili malokrvnost – stanje koje nam jasno govori o stresnom životu u savremenom dobu. Kako nastaje, koje su strategije suočavanja i možemo li se trajno rešiti ove bolesti?

Prema medicinskoj definiciji, anemija nastaje kada nema dovoljno zdravih crvenih krvnih zrnaca da prenose kiseonik do svih organa našeg tela. Iako postoji nekoliko različitih vrsta ove bolesti, najčešći tip je anemija usled nedostatka gvožđa. Osećaj konstantnog umora, slabosti, pa čak i iscrpljenosti mogu biti signali da se nešto u telu događa. Ukoliko ove simptome isprati i vrtoglavica, bledilo i česte glavobolje, bilo bi pametno da posetite lekara ili uradite analize krvi kako biste blagovremeno utvrdili da li patite od anemije. 

Sve je više savremenih stručnjaka koji se zalažu za holistički pristup u lečenju raznih bolesti, pa i malokrvnosti. Tako će mnogi eksperti iz oblasti komplementarne medicine savetovati da uporedo sa odgovarajućim medikamentima i promenama u ishrani radite na sebi i osećaju lične vrednosti (anemija se povezuje sa nedostatkom životne radosti i osećajem nezadovoljstva sobom).

Preporučeno

Umrla olimpijka koju je dečko polio benzinom i zapalio: Imala opekotine na 75 odsto tela
Kejt Midlton priznala da je sama uredila porodičnu fotografiju
“Temu” i “Šejn” dižu cijene od 25. aprila

No, krenimo iz početka – koji su uzroci anemije, kako da je prepoznate na vreme i uklonite sve simptome? Pročitajte.

Šta je to anemija i zašto se javlja?

Anemija je stanje organizma u kom je smanjen crvenih krvnih zrnaca, odnosno eritrocita, a samim tim i smanjen nivo hemoglobina u krvi. Nastaje kada u telu nema dovoljno gvožđa, minerala koji je neophodan za stvaranje hemoglobina, kao i usled nedostatka vitamina B12. Neki od uobičajenih simptoma koji ukazuju da možda patite od anemije su malaksalost, umor, nedostatak energije, a neretko i vrtoglavice i nesvestice. Ukoliko vam se često dešava da se zamarate, imate ubrzani rad srca ili lupanje, ponestaje vam vazduha, sve su to signali zbog kojih možete posumnjati da ste malokrvni.

O uzrocima anemije se mnogo polemiše u medicinskim krugovima, ali je opšte prihvaćeno da malokrvnost nastaje usled smanjenog unosa gvožđa kroz ishranu, zatim zbog obilnih mensturalnih ciklusa i eventualnih krvarenja iz digestivnog trakta. Među faktorima rizika su i poremećaji u crevima koji podrazumevaju gubitak krvi i lošu apsorpciju vitamina i minerala (uključujući gvožđe). Premda na nastanak anemije ne utiču pol i uzrast, poznato je da ona češće pogađa decu u razvoju, kao i trudnice.

Ne treba zaboraviti da i sama anemija može biti simptom nekih većih, ozbiljnijih bolesti. Kao prateće oboljenje javiće se kod osoba koje boluju od talasemije, leukemije. ali i bubrežene insuficijencije ili reumatoidnog artritisa. Nije isključeno da se zbog anemije razviju i neka druga patološka stanja kao što je, primera radi, gingivitis ili upala desni. Poznato je da se zapaljenje gingive češće javlja kod žena u drugom stanju, što nije slučajno ako uzmemo u obzir da je i anemija čest pratilac trudnoće.

Simptomi i dijagnostika anemije

Važno je znati da razlikujemo akutnu i hroničnu anemiju, kao i lakše i teže oblike ovog stanja. Kada govorimo o dijagnostici, jasno je da će njen tok zavisiti upravo od stepena anemije i njenih simptoma. Tako se blaži oblici malokrvnosti mogu utvrditi u ordinaciji lekara opšte prakse, tj. u okviru primarne zaštite. Lekar uzima anamnezu i upućuje na hematološke analize koje treba uraditi. Na osnovu laboratorijskih nalaza krvi propisuje se terapija, uglavnom u vidu suplemenata gvožđa, ali i preparata uz pomoć kojih se može poboljšati nivo hemogolobina u krvi. Krvne analize se, pre svega, odnose na proveru nivoa gvožđa, ali i feritina (depoa gvožđa), transferina, folne kiseline, kao i vitamina B12.

analiza-krvi
Pixabay.com

Kod ozbiljnijih i težih oblika anemije neće biti dovoljno da se proveri krvna slika, već lekar može naložiti i punkciju koštane srži. Sama procedura je bezbedna, radi se u lokalnoj anestezije i podrazumeva uzimanje koštane srži iz zadnje bedrene kosti. Prikupljeni materijal ide na mikroskopski pregled i detaljnu analizu, na osnovu čega hematolog može da postavi konačnu dijagnozu. Pored težih oblika anemije, stanja koja indikuju ovu dijagostičku metodu su različita oboljenja krvi poput leukopenije, limfoma, leukemije, limfoma, kao i trombocitopenije itd.

Šta kada se anemija javi u trudnoći?

Trudnice i porodilje neretko pate od anemije. Ako dođe do malokrvnosti u trudnoći, to je uglavnom u drugom i trećem trimestru, kako raste beba i njena potreba za gvožđem. Bitno je znati da blaga anemija u trudnoći nije opasna i da nema razloga za brigu i strah ukoliko se blagovremeno krene sa odgovarajućom ishranom i suplementacijom.

trudnoća-žena
Pixabay.com

Ginekolog može preporučiti dijetu baziranu na namirnicama koje su bogate gvožđem, ali i razne proizvode i preparate koji su, naravno, bezbedni za korišćenje u trudnoći. Neki od saveta su da se suplementi uzimaju sa sokom od narandže ili bilo kojim drugim napitkom koji u sebi sadrži vitamin C, jer on ubrzava apsorpciju gvožđa. Ovaj važan mineral uzima se u kombinaciji s folnom kiselinom.

Prirodni izvori gvožđa koje možete koristiti svakodnevno

Ponekad, naročito kada je reč o blažim oblicima anemije, pre suplementacije možete obratiti pažnju na svoj tanjir i namirnice koje unosite svakodnevno. Rešenje za malokrvnost mnogi pronađu upravo u pravilnoj ishrani, odnosno u hrani koja je bogata gvožđem. Poznati prirodni izvori ovog minerala su jaja, voće, žitarice od celog zrna, govedina i druga crvena mesa, kao i cvekla i kopriva.

voće-anemija
Pixabay.com

Možete izabrati da pijete čaj ili sok od koprive ili da pripremate salatu od cvekle. Naravno, važno je da obratite pažnju i na onu hranu sa kojom unosite ove namirnice. Pa su tako limun, nana i narandža kao bogati izvori vitamina C odlični za kombinovanje sa gvožđem. Izbegavajte da pravite kombinacije gvožđe i mlečni proizvodi, jer kalcijum otežava apsorpciju ovog minerala. Iz istog razloga treba preskočiti gazrane napitke i druge namirnice bogate fosforom.

U narodnoj medicini pronaći ćete savet da uzimate čašu crnog vina sa žumancem jednom dnevno ili šolju čaja od ruzmarina.

Anemija – da li je izlečenje moguće?

Bez obzira na to što lekarska praksa pokazuje da je lečenje malokrvnosti naporan i dug proces, sasvim je izvesno da se anemija može izlečiti. Od izuzetnog je značaja da lekar utvrdi jasne razloge i uzroke za nastanak bolesti i da se potom dosledno i uporno nosite sa simptomima i sledite propisanu terapiju.

U slučaju da je vaša anemija nastala zbog stresnog načina života, nedovoljnog spavanja i uopšte nezdravih navika, neće biti dovoljno da samo pijete propisane suplemente. Ključno je da se poradi na promeni životnog stila, kreiranju jelovnika koji je bogat mineralima i vitaminima (prvenstveno da sadrži namirnice bogate gvožđem i vitaminom C) i naravno na jačanju imunog sistema. Svakodnevne šetnje, uredan i kvalitetan san, a vremenom i intenzivniji treninzi mogu i te kako pomoći.

Ako prepoznate simptome anemije veoma je važno da se što pre javite lekaru, uradite potrebne analize i u najkraćem roku započnete s uzimanjem terapije. Tako ćete sasvim sigurno povećati svoje šanse za izlečenje i poboljšanje kvaliteta života.

 

Podijeli članak
Twitter Email Kopiraj link Štampaj
Autor Srbijanka Stanković
Aska - crna ovca i pisac. Kalinina i Lazareva mama. Zaljubljena u Žmua i život. Jednostavna kad treba. Snažna dok sanja. Raste iznutra. Smeje se spolja. Budna već tri veka.
Prethodni članak Šta može da ti se desi ako mešaš antibiotike i alkohol
Sledeći članak Najbolja lista na internetu ikad: 13 genijalnih veb-sajtova za ubijanje dosade

Slični postovi

AKTUELNOSTIIZDVOJENO

Stariji Prijedorčanin pod istragom zbog prepiske sa maloljetnicom

Autor Lola Magazin 2 min za čitanje
PORODICAFEMINIZAMIZDVOJENO

O sladoledu, knjigama i mizoginiji, na slučajevima nemajki Katarine M. i Severine V.

Autor Lola Magazin 6 min za čitanje
AKTUELNOSTIIZDVOJENO

„Ono što imam da kažem unesem u knjigu“: Kako je govorio Goran Petrović

Autor Lola Magazin 4 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš