Nakon što smo pričali s 4 dermatologa o uticaju alkohola na kožu, odlučili smo da u 2024. godini smanjimo alkohol.
Nova godina je stigla. Mnogi od nas su odlučili da se suzdrže od alkohola čitav januar kako bi počeli godinu na zdraviji način. Nije tajna da alkohol negativno utiče na tijelo, ali buljuk dokaza nije dovoljan da razuvjeri mnoge da naruče još jedno piće.
Ako ste fanatik proizvoda za njegu kože, Detoks Januar može biti spas za vašu kožu i budžet!
Kako alkohol utiče na kožu?
Dehidratacija
Prije nego što odete u najbližu prodavnicu po najnoviji serum, razmislite malo o vašoj konzumaciji alkohola. Možda vam se čini da radite sve za njegu kože, ali rezultati su vam na nivou čovjeka koji je upalio grijalicu, a ostavio otvorene prozore u januaru.
Alkohol je diuretik – to znači da nas alkohol tjera da uriniramo često, a ovo dovodi do dehidratacije u tijelu. Ako je vaše tijelo dehidrirano i vaša koža će biti dehidrirana.
,,Ako ste sistemski dehidrirani, prvi znakovi će se pojaviti na koži“ – kaže Dr. Teo Soleymani, licencirani dermatolog.
Često nam se desi da ne želimo da se pogledamo u ogledalo jutro nakon izlaska – ovo se dešava zbog dehidratacije prouzrokovane alkoholom.
„Dehidratacija kože akcentuje bore i podočnjake“, kaže Dr. Angela Casey, dermatološkinja.
Tijelo koje je u stanju dehidratacije reagovaće pojačanim lučenjem sebuma.
,,Može vam se učiniti da vam je koža masnija nakon pijane noći ili ste možda primijetili da vam je koža generalno masna kao posljedica dugotrajne konzumacije alkohola“ – kaže Soleymani.
,,Pacijenti će primijetiti razliku već nakon nekoliko dana prestanka konzumiranja alkohola. Koža će biti mekša, jača i hidriranija“.
Zapaljenje i iritacija
Da li vam se ikad desilo da ste se zacrvenili od alkohola?
,,Alkohol je vazodilatator, a jedinjenje acetaldehid je moćan vazodilatator u koži“. Alkohol i acetaldehid proširuju krvne sudove i zato se crvenimo.
Mnogi od nas imaju mogućnost da pretvore acetaldehid u acetat – manje toksično jedinjenje. Međutim, nemaju svi gen koji je potreban za proizvodnju enzima koji bi rastavili acetaldehid u acetat.
,,Konzumirani alkohol postaje acetaldehid. Acetaldehid se nakuplja u koži, krvni sudovi se šire i vaši obrazi postaju crveni“, objašnjava Soleymani.
Možda vam ne smetaju crveni obrazi, ali vaša koža će itekako reagovati na ovo.
,,Zapaljenje može indukovati već postojeće probleme poput ekceme, akni, psorijaze i doprinijeti eksternom starenju kože“, upozorava Dr. Ahuva Cices, kozmetička dermatološkinja.
Prolongirana iritacija može dovesti do pucanja kapilara, a ovaj problem se ne rješava serumom.
,,Zapaljenje i popucali kapilari su dio ciklusa kože; ali dodatna zapaljenja mogu dovesti do oštećenja kože“, kaže Casey. ,,Kada imamo popucale kapilare, onda imamo veći protok krvi kroz kožu što dovodi do crvenjenja“.
Ako imate popucale kapilare, manji unos alkohola vam može pomoći da oni izgube na vidljivosti. Nažalost, jedini način da ih potpuno uklonite je uz pomoć laserskih procedura. Kao i sa svim vrstama njege kože, bolje je preventivno djelovati nego prekasno rješavati problem.
Alkohol može negativno uticati na našu kožu, posebno na proizvodnju kolagena i antioksidanata.
Mnogi od nas troše hiljade dolara svake godina na retinol, vitamin c i kreme za sunčanje kako bi sačuvali proizvodnju kolagena – koji je zadužen za naš mladalački izgled. Ali naše alkoholne navike mogu da ponište sva ova ulaganja.
,,Alkohol je vrlo upalnički, kako za našu kožu, tako i za naše tijelo uopšte“, kaže Casey.
,,Kontinuirana upala tokom vremena može dovesti do razgradnje kolagena i elastičnih vlakana koja pomažu našoj koži i održavaju je mekom i glatkom”.
Takođe, alkohol može smanjiti prirodnu sposobnost naše kože da se zaštiti od oštećenja.

,,Postoje podaci koji ukazuju da alkohol može smanjiti nivoe antioksidanata u koži. Prirodni antioksidanti štite kožu od oštećenja uzrokovanim izlaganjem UV zračenju i eksternim faktorima poput zagađenja“, objašnjava Dr. Joshua Zeichenr.
Zeichenr dodaje da upala kože može doprinijeti prevremenom starenju. Smanjenjem nivoa antioksidanata u koži, alkohol može učiniti našu kožu podložnijom oštećenju od strane sunčevih UV zraka.
,,Studije su pokazale da postoji povećano oštećenje kože kada je koža izložena UV zračenju u kombinaciji sa alkoholom. Takođe, manje je vjerovatno da ćemo se sjetiti da ponovo nanesemo zaštitnu kremu za sunčanje kada pijemo alkohol“.
Zeicnher preporučuje navijanje alarma kao podsjetnika za ponovno nanošenje kreme za sunčanje (ili se oslonite na omiljenog trijeznog prijatelja kao zvaničnog podsjetnika za kremu za sunčanje). Ali, kao što se često dešava, najbolji planovi se često izjalove, pa nije na odmet preventivno djelovati.
,,Preporučujem nanošenje seruma sa antioksidansima koji sadrži vitamin C kao dio redovne rutine njege kože. On je posebno koristan ako konzumirate alkohol jer na ovaj način pružate koži dodatnu antioksidansnu zaštitu“ – kaže Zeichner.
Alkohol može izazvati komplikacije prilikom tretmana kože
,,Alkohol je blagi antikoagulant, pa se ljudima često savjetuje da ne piju nekoliko dana prije operacije i sedmicu dana poslije operacije kako ne bi krvarili“, savjetuje Soleymani.

Pored povećanog rizika od krvarenja, konzumacija alkohola može dovesti do većeg rizika od modrica. Zbog toga se preporučuje izbjegavanje alkohola prije tretmana koji nose povećan rizik od krvarenja, modrica ili tretmana koji zahtijevaju vrijeme za zarastanje, kao što su:
– injekcije (poput filera i botoksa)
– uklanjanje kožnih promjena poput mladeža
– biopsije kože
– tretmani laserskog uklanjanja ožiljaka i tretmani mikroiglicama
Kako povremeno popiti piće, a održati zdravu kožu?
,,Ne postoji količina alkohola koja neće izazvati oštećenje, ali umjereno konzumiranje može biti manje štetno od redovnog i prekomjernog pijenja. Hronična konzumacija alkohola će dovesti do većih oštećenja“.
Ako želite izabrati ,,manje lošu” alkoholnu opciju, trebate uzeti u obzir nekoliko faktora. Najbolje je izbjegavati druge sastojke koji mogu doprinijeti upali.
,,Kokteli sa šećerom su dvostruki udarac jer i alkohol i šećer izazivaju upalu kože”, kaže Casey. ,,Crveno vino sadrži šećer i histamin koji izazivaju upalu i crvenilo kože.”
Soleymani ističe da pića sa visokim glikemijskim indeksom mogu izazvati upalu. ,,Piva, napici na bazi pšenice i vina mogu pogoršati stanje kože… djelimično zbog toga što gluten u piću izaziva upalu. Ovo je manje uobičajeno kod visoko destilovanih alkohola poput vodke ili alkohola na bazi agave poput tekile.”
I dok žestoka pića mogu sadržavati manje šećera i glutena koji izazivaju upalu, količina alkohola koju sadrže je veća i ona može prozurokovati upale. “
Da, možete popraviti neka oštećenja.
Iako mnogi od nas mogu pretjerati tokom praznika, dobra vijest je da se neka oštećenja kože izazvana alkoholom mogu relativno lako popraviti.
,,Kratkoročne promjene na koži kao što su suvoća i oticanje su uobičajene poslije konzumiranja alkohola. Ovi negativni efekti mogu se popraviti produženim odmorom od alkohola, kao što je to slučaj s ,,detoks januarom””, kaže Cices.
Međutim, kao što primjećujemo da se teže oporaviti od mamurluka kako starimo, naša koža se, takođe, teže oporavlja od oštećenja izazvanih alkoholom kako starimo.
,,Sa godinama, prirodna antioksidativna odbrana kože se prirodno smanjuje. Možemo zaključiti da alkohol može imati veći uticaj na kožu starijih osoba nego na mlađu kožu”, kaže Zeichner.
Ako možete prestati ili smanjiti konzumaciju alkohola dok ste u dvadesetim godinama, vaša koža u tridesetim, četrdesetim i kasnijim godinama će vam biti zahvalna. Ipak, nikad nije kasno da počnete donositi zdravije odluke, a ,,detoks januar” može biti savršeno vrijeme za početak.