Čak i kratko prodrmavanje bebe može izazvati nepovratno oštećenje mozga.
Novorođenčad su izuzetno osetljiva bića, potpuno ovisna o nama. Roditelji, posebno majke, čine sve u njihovoj moći kako bi na pravi način odgojili bebu i zaštitili je od svega lošeg. Međutim, šta se dešava ukoliko neinformisanost dovede do ozbiljnih posledica?
Biti mama prve dve godine bebinog života je izuzetno teško – mnogo neprospavanih noći, umor, odsustvo slobode…
Nije iznenađujuće da roditelji često u stanju premora postanu isfrustrirani i anksiozni. No, koliko god bili umorni, nikada ne smete svoj bes da projektujete na bebu; naravno, zabrana nasilja se podrazumeva, ali u pitanju je i nešto više.
Da li vam je nekad došlo da prosto “prodrmate” svoju bebu? Da li znate da taj potez može biti smrtonosan?
Sindrom protresene bebe
Sindrom protresene bebe je ozbiljna povreda mozga koja nastaje usled nasilnog treskanja bebe ili malog deteta. Takođe je poznata kao nasilna trauma glave, sindrom uzdrmanog udara, naneta povreda glave ili sindrom protresanja bebe.
Sindrom protresene bebe uništava moždane ćelije deteta i sprečava njegov mozak da dobije dovoljno kiseonika. Ovaj oblik zlostavljanja dece može izazvati trajno oštećenje mozga ili smrt.
Bebe imaju slabe vratne mišiće i ne mogu da izdrže težinu svoje glave. Ako se beba snažno protrese, njen krhki mozak se kreće napred-nazad unutar lobanje. Ovo uzrokuje modrice, otok i krvarenje.
Sindrom potresene bebe obično se javlja kada roditelj ili staratelj ozbiljno protrese bebu zbog frustracije ili besa – često zato što dete ne prestaje da plače. Sindrom potresene bebe obično nije uzrokovan poskakivanjem deteta kada ga ljuljamo na kolenu ili manjim padom.
Simptomi, faktori rizika i posledice
Sledeće okolnosti mogu povećati rizik da će roditelji ili staratelji prodrmati bebu i izazvati sindrom protresene bebe:
- Nerealna očekivanja od beba
- Mladi ili samohrani roditelji
- Stres
- Nasilje u porodici
- Zloupotreba alkohola ili psihoaktivnih supstanci
- Nestabilne porodične situacije
- Depresija
- Istorija maltretiranja u detinjstvu
Takođe, veća je verovatnoća da će muškarci izazvati sindrom protresene bebe nego žene.
Čak i kratko prodrmavanje bebe može izazvati nepovratno oštećenje mozga. Mnoga deca pogođena sindromom protresene bebe umiru. Preživelima od sindroma protresene bebe može biti potrebna doživotna medicinska nega za stanja kao što su delimično ili potpuno slepilo, kašnjenje u razvoju, problemi sa učenjem ili problemi u ponašanju, intelektualni invaliditet, napadi, cerebralna paraliza, prenosi “Mayoclinic”.
Simptomi i znaci sindroma protresene bebe uključuju:
- Ekstremnu nervozu ili razdražljivost
- Poteškoće da beba ostane budna
- Probleme sa disanjem
- Povraćanje
- Bledu ili plavkastu kožu
- Napade
- Paralizu
- Komu