KUNICA
Čaj od kunice, poznat i kao hajdučka trava ili stolisnik, ima dugu tradiciju upotrebe u narodnoj medicini. Poznat je po svojim blagotvornim efektima na probavni sistem, te se često koristi za ublažavanje želučanih i crijevnih tegoba, kao što su nadimanje, grčevi, i gastritis.
Takođe, smatra se korisnim za poboljšanje apetita i kod problema s bubrezima i jetrom.
Čaj od kunice se preporučuje i za poboljšanje cirkulacije i kod angine pectoris.
Ova biljka je naročito dobra za žensko zdravlje, jer pomaže kod raznih oboljenja reproduktivnog sistema, uključujući upale jajnika i menstrualne probleme.
Čaj od kunice je siguran za upotrebu i ne izaziva naviku, te se može konzumirati redovno bez potrebe za pravljenjem pauze.
Priprema čaja: Dve male kašike sušenog cvijeta i lista preliti sa dva decilitra vrele vode, poklopiti i ostaviti da odstoji 10 minuta. Pije se jedna šolja ujutro i jedna uveče. Za djecu se preporučuje manja količina – jedna mala šolja ili pola šoljice.
VRBOVICA
Čaj od vrbovice, poznat i kao čaj od sitnolisne vrbovice, tradicionalno se koristi za ublažavanje urinarnih i prostatnih problema.
Ljekovita svojstva vrbovice su poznata još od 12. vijeka, a danas se čaj od ove biljke preporučuje osobama s problemima mokrenja uzrokovanim upalom ili povećanjem prostate, bolestima bubrega i mokraćnog sistema kod muškaraca.
Vrbovica sadrži tanine, flavonoide, fenolne kiseline i njihove derivate, što joj daje antiinflamatorna i antiseptička svojstva.
Također, čaj od vrbovice može pomoći u smanjenju uroloških problema, problema s mokraćovodom i mokraćnim mjehurom, te se koristi i kod bolnih menstruacija kod žena.
Za pripremu čaja potrebno je 1 čajnu kašičicu suhe vrbovice preliti s 2 dl vruće vode, ostaviti da odstoji 5 minuta, a zatim procijediti. Preporučuje se ispijanje 2 šoljice čaja dnevno, ujutro natašte i navečer prije spavanja.
KADULJA
Čaj od kadulje, poznat i kao čaj od žalfije, ima dugu istoriju upotrebe u narodnoj medicini i poznat je po svojim brojnim ljekovitim svojstvima
Kadulja se na latinskom naziva Salvia, što znači “iscijeliti” ili “spasiti”.
Evo nekoliko razloga zašto je dobro piti čaj od kadulje:
- Antioksidansi: Kadulja je bogata antioksidansima koji imaju antiinflamatorna svojstva i pomažu u zaštiti od slobodnih radikala.
- Antimikrobna svojstva: Kadulja se povijesno koristila za čišćenje prostora i smatra se da ima bogate antimikrobne spojeve.
- Poboljšanje produktivnosti: Može pomoći u poboljšanju memorije i smanjenju anksioznosti.
- Probavne tegobe: Ekstrakt kadulje pomaže u suzbijanju dijareje i poboljšava proces probavljanja hrane.
- Prednosti za žene: Kadulja povoljno djeluje na regulaciju hormonskog sustava i može ublažiti simptome menopauze, poput valunga.
Čaj od kadulje je posebno koristan za osobe koje imaju problema s probavom, padom energije ili hormonskim disbalansom.
Takođe, zbog svojih smirujućih svojstava, čaj od kadulje može biti koristan kao napitak prije spavanja.
Za pripremu čaja od kadulje potrebno je dvije žličice kadulje dodati u 300 ml vrele vode i ostaviti da odstoji 15 minuta.Preporučuje se izbjegavanje svakodnevnog pijenja čaja od kadulje.
NANA
Čaj od nane, cijenjen je zbog svojih osvježavajućih i ljekovitih svojstava
Nana (Mentha piperita) je biljka koja se tradicionalno koristi u narodnoj medicini i ima širok spektar korisnih učinaka na zdravlje.
Evo nekoliko prednosti čaja od nane:
- Pomaže probavi: Čaj od nane može ublažiti probleme sa varenjem, smanjiti nadimanje i olakšati grčeve.
- Ublažava simptome prehlade: Zahvaljujući mentolu, čaj od nane može olakšati disanje i ublažiti simptome prehlade
- Smanjuje stres: Poznat je po svojim umirujućim svojstvima, čaj od nane može pomoći u kontroli anksioznosti i stresa
- Za oralno zdravlje: Može poboljšati zadah i djelovati antibakterijski na usnu šupljinu
- Protiv glavobolje: Nana ima analgetička svojstva koja mogu pomoći u ublažavanju glavobolje
- Podrška imunološkom sistemu: Sadrži antioksidanse koji jačaju imunitet
SENA
Čaj od sene je poznat po svojim laksativnim svojstvima i često se koristi kao prirodno sredstvo za olakšavanje povremenog zatvora. Aktivni sastojci su spojevi poznati kao antrakinoni, koji su sennosidi, a djeluju tako što iritiraju sluznicu debelog crijeva, što potiče kontrakcije crijeva i pokrete crijeva.
Takođe, sprječava reapsorpciju vode i elektrolita iz debelog crijeva, što povećava količinu tekućine u crijevima i omekšava stolicu.
Sena čaj se preporučuje za privremeno olakšanje zatvora i nije namijenjen za dugotrajnu upotrebu ili kao sredstvo za mršavljenje. Uvijek je važno razgovarati s zdravstvenim stručnjakom prije upotrebe bilo kakvih dodataka prehrani, uključujući i čaj od sene.
UVA
Čaj Uva, poznat i kao čaj od listova biljke Uva Ursi, tradicionalno se koristi za podršku zdravlju urinarnog trakta. Sadrži spojeve kao što su arbutin i hidrokinon, koji mogu imati antibakterijska svojstva i pomoći u smanjenju upale i infekcija mokraćnog sistema.
Takođe, čaj Uva može pomoći u neutralizaciji urina, što može biti korisno u prevenciji stvaranja bubrežnih kamenaca.
Čaj Uva se često preporučuje osobama koje imaju problema s učestalim ili bolnim mokrenjem, kao i onima koji žele podržati opšte zdravlje urinarnog trakta.
Međutim, važno je napomenuti da čaj Uva ne treba koristiti kao zamjena za medicinske tretmane, a prije upotrebe treba se posavjetovati sa doktorom, posebno ako su u pitanju ozbiljni zdravstveni problemi.
Kao i kod svakog biljnog suplementa, i kod čaja Uva je potrebno biti oprezan s doziranjem i trajanjem upotrebe, jer prekomjerna upotreba može dovesti do neželjenih efekata.Preporučuje se da se čaj Uva koristi kratkotrajno i pod nadzorom stručnjaka.
UROLOŠKI ČAJ
Urološki čaj je mješavina biljaka koja se koristi za ublažavanje tegoba kod upale mokraćnih puteva. Sadrži biljke s uroantiseptičkim djelovanjem kao što su list medvjetke, brusnice i borovnice, koje pomažu u eliminaciji uropatogenih bakterija i smiruju upalu.
Takođe,uključuje biljke s diuretskim djelovanjem poput zelene preslice, lista koprive i breze, ili korijena zečjeg trna i peršina, koje potiču izlučivanje urina i time pomažu u čišćenju mokraćnih puteva.
List medvjetke, koji je čest sastojak urološkog čaja, sadrži arbutin. Arbutin se u tijelu pretvara u hidrokinon, koji ima baktericidni učinak u mokraćnom traktu ako je urin alkaličan. Alkaličnost urina može se postići uzimanjem sode bikarbone, što povećava efikasnost čaja.
Urološki čaj se preporučuje osobama koje imaju problema s infekcijama mokraćnog sistema, kao što su upale mokraćnih puteva. Međutim, važno je napomenuti da se čaj treba koristiti uz savjet doktora, posebno ako se koristi u kombinaciji s drugim tretmanima ili ako osoba ima ozbiljnije zdravstvene probleme
KAMILICA
Čaj od kamilice je dobro poznata biljka i odličan saveznik u borbi protiv različitih zdravstvenih tegoba.
Kamilica ima blagotvoran učinak na probavni sistem te može pomoći kod gastrointestinalnih tegoba poput grčeva,nadutosti i nervoznog želuca.
Također, njene antiupalne osobine mogu ublažiti simptome prehlade i gripa, poput upaljenog grla ili začepljenog nosa,ali i kožnih oboljenja poput ekcema i dermatitisa.
Kamilica je poznata po svom umirujućem djelovanju na nervni sistem, što je čini odličnim izborom za opuštanje,ublažavanje stresa i anksioznosti,te kao pomoć u problemima sa nesanicom.
Odličan je izbor za borbu protiv oslabljenog imuniteta, menstrualnih tegoba, problema s kožom i kosom, problema s probavom.
VRKUTA
Vrkuta je ljekovita biljka koja se stotinama godina koristi kao prirodni lijek za ženske, ali i mnoge druge bolesti.
Zanimljivo je da je vrkuta,dobila svoje latinsko ime Alchemilla Vulgaris, što u prijevodu znači “mali alhemičar” ili “mali čarobnjak”.
Naime, alhemičari su vjerovali da ova biljka posjeduje magična ljekovita svojstva.Vrkuta sadrži brojne biljne spojeve; tanine, flavonoide, gorke tvari, organske kiseline, fitosterine, salicilnu kiselinu, eterično ulje i obilje vitamina C.
Upravo zahvaljujući taninima vrkuta ima antibakterijsko i protuupalno djelovanje.
Budući da vrkuta djeluje kao regulator hormona, omogućuje pravilan menstruacijski ciklus, što je važan korak kod borbe s neplodnošću. Iz istog razloga je korisna i kod liječenja sindroma policističnih jajnika.
Čaj od vrkute može se koristiti za ublažavanje simptoma PMS-a, kao što su grčevi, bolovi u stomaku, nesanica, razdražljivost i promjene raspoloženja.
Takođe se može koristiti za ublažavanje simptoma menopauze, poput valunga.
BIJELI SLJEZ
Sljez se u medicini smatra jednim od najboljih sredstava za oblaganje sluznice zahvaljujući visokom sadržaju sluzi.
Ljekovite i djelotvorni sastav sljeza su: sluz, škrob, šećer, pektin, tanin, masno ulje, mineralne soli itd.
Zahvaljujući takvom hemijskom sastavu biljke, sljez nalazi primjenu kod različitih tegoba disajnog, probavnog i urinarnog trakta.
U disajnom sistemu ekstrakt ove biljke umanjuje spazam mišića i oblaže sluznicu pa tako umiruje suhi, nadražajni kašalj. Vrlo je djelotvorno biljno sredstvo za ublažavanje kašlja, ali i infekcija grla.
Pored ovog, čaj od bijelog sljeza preporučuje se i kod:
- bronhalne astme i početne tuberkuloze pluća
- katara u mokraćnom mjehuru
- bolnog mokrenja ili teškog zadržavanja mokraće
- liječenja bolesti cijelog probavnog trakta, a posebno upale debelog crijeva,diareje, povraćanja s proljevom kod dojenčadi i dr.