Goran Dakić rođen je 23. avgusta 1984. u Travniku. Djetinjstvo je proveo u slavonskom selu Dalj, na Dunavu. Diplomirao je na Odsjeku za srpski jezik i književnost na Filološkom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci. Objavio je romane „Daljˮ i „Petodinarkeˮ, zbirku anegdota „Mrlje na šankuˮ, kao i knjige „Dodatak jelimaˮ i „Izvlačenje dračeˮ. Dobitnik je „Čučkove knjigeˮ i „Slova Podgrmečaˮ. Radi kao novinar.
„Izvlačenje dračeˮ donosi priče i sudbine prećutanih krajiških junaka, čija autentičnost izranja iz njihovih preskočenih i skrajnutih glasova koji su napokon dobili literarno uobličenje kakvo su zaslužili i kakvo smo željno iščekivali.
Prof. dr Saša Šmulja, jedan od recenzenata, navodi o knjizi sljedeće: Vođen umjetničkom idejom Josipa Pejakovića da riječ dâ ućutkanima i prećutanima, kao i velikom Andrićevom mudrošću da je najbolje pustiti čovjeka da priča slobodno, Goran Dakić u svojoj novoj knjizi pod naslovom „Izvlačenje drače” pomno sluša i umjetnički uobličava priče običnih ljudi, radnika i seljaka banjalučko-potkozarske regije. Knjiga je napisana kao „krajiški azbučnik”, to jest kao svojevrsni pojmovnik u kojem su, specifičnim jezikom, ispričane priče o životu ljudi iz ovih krajeva.
Govor junaka u „Izvlačenju dračeˮ neodoljivo je jednostavan i prijemčiv – to je svakodnevni razgovorni jezik zasićen brojnim poštapalicama, uzrečicama, sitnim i krupnim psovkama, neartikulisanim spojevima vokala koje bi bilo beskrajno teško prevesti u okvire bilo kog drugog diskursa – ono što Dakićevim likovima daje čar i autentičnost, između ostalog ostaje upravo u tim progutanim i preskočenim glasovima, slogovima, ponekad i cijelim riječima – mnogo je toga što se treba reći, a malo je vremena, ističe o ovoj knjizi dr Nina Govedar, koja ujedno potpisuje drugu recenziju.
Foto: Tajana Dedić-Starović Ostić