Frančeska Đio, 31-godišnja opoziciona odbornica u Đenovi, podelila je javnosti svoju tešku životnu priču o zlostavljanju koje je pretrpela kao tinejdžerka.
Govoreći u gradskoj skupštini nakon 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Frančeska je prekinula tišinu o strašnim događajima koji su obeležili njenu mladost.
„Bila sam dete iz dobre porodice“
“Imala sam 12 godina, bila sam dete iz dobre porodice u Đenovi, ali sam mesecima trpela fizičko i psihološko nasilje u sopstvenoj kući,” započela je Frančeska svoje izlaganje, zapanjujući prisutne odbornike. U početku, mnogi su mislili da čita tuđu ispovest, dok nije razjasnila: “Ja sam to dete.“ Njena priča osvetlila je ozbiljne posledice koje je nasilje ostavilo na njen život i mentalno zdravlje, dok je prozvala zlostavljača, nekadašnjeg mladog menadžera koji je imao pristup njihovom domu.
Odlučila da progovori kad je postala majka
Prošlo je skoro 20 godina od tih tragičnih događaja, a Frančeska danas ima porodicu i uspešnu karijeru. Kao bivša portparolka pokreta “Fridays For Future” i aktuelna odbornica, odlučila je da podeli svoju priču dok je držala svoju kćerku Artemiziju u naručju. “Gledajući je, shvatila sam da je vreme da ponovo otvorim ovu ranu. Moje telo i moj glas su simbol i zastava za one koji nemaju priliku da govore,” rekla je Frančeska, naglašavajući važnost razbijanja apatije u vezi s nasiljem nad ženama.
Zbog zlostavljanja imala velike traume
Frančeska je govorila i o posledicama zlostavljanja koje su je pratila tokom adolescencije: “Počela sam da pušim, nanosila sam sebi povrede, nosila sam duge rukave leti da bih sakrila ožiljke. Osećala sam se krivom i nije bilo nikoga kome bih mogla da se poverim.” Danas, zahvaljujući svom javnom i političkom angažovanju, želi da podigne svest o ovom problemu i podstakne konkretne akcije. “Ovo se dešava svima nama, našim sestrama i prijateljicama. Ovo je tema koja zahteva empatiju, a ne površnost.“, prenosi “Koriere”.
Frančeska ispovest izazvala je reakcije kolega odbornika, ali i šire javnosti. Njena poruka ostaje jasna: borba protiv nasilja nad ženama mora biti prioritet na svim nivoima društva.