Ako ste ikada poželjeli da vaše dijete bude odgajano i vaspitavano kao član kraljevske porodice – to je sada i moguće.
U britanskoj kraljevskoj porodici je zimus odlučeno: najmlađi član porodice, princ George će, baš kao i njegovi otac i stric, prinčevi William i Harry, svoja prva znanja sticati u Montessori školi – obdaništu koje svoj rad temelji na načelima dječije slobode, nezavisnosti i razvoja. To podrazumijeva poseban program, prostor i materijale kao i osoblje obučeno da bude uvijek tu za dijete. Da mu pomogne da – (skoro) sve uradi samo. Sve i svi oko njega su tu da njegove mogućnosti prate, podrže i “poguraju”. Djetetu se ne naređuje, dijete se podstiče, djetetu se ne nameće, već mu se ostavlja da samo otkrije.
I sama princeza Diana je bila njegovateljica u obdaništu koje je podržavalo Montessori program i kao najbolji izbor za vaspitanje svoje djece vidjela je stimulativno okruženje u kojem samostalnost djeteta dolazi kao rezultat njegove slobode da se razvija prema sopstvenim mogućnostima.
Vrtići koji rade po principima Montessori pedagogije od nedavno postoje i u Bosni i Hercegovini. U Sarajevu su tu obdanište i privatna osnovna škola Blooming Child, u Banjaluci jaslice i vrtić Montessori Kindergarten, a u Zenici privatna predškolska Dječija Montessori kuća i Prva osnovna Montessori škola. Sve ove ustanove svoj rad baziraju na otkrićima prve italijanske doktorke Marie Montessori koja je svoj život posvetila pronalaženju najpodsticajnijih uslova i metoda za razvoj djeteta.
Stoga, nije čudno da to podrazumijeva bitne razlike u odnosu na klasične vrtiće kada je riječ o vaspitačima, materijalima, ali i samom prostoru u kom djeca borave.

„Glavna osobina Montessori vaspitača je njegova lična sposobnost da ostavi prostor djetetu da dođe do izražaja istovremeno prepoznajući u kom periodu osjetljivosti za razvoj se nalazi i shodno tome ga u pravom momentu, na pravi način spoji sa odogovarajućim materijalom,“ kaže Danijela Risović, osnivačica i vlasnica Montessori Kindergartena, koju su manjak vrtića i želja za drugačijim pristupom pokrenuli da otvori posebno mjesto za najmlađe. Uključujući i njenog sina.
A kako u tom, tako i u ostalim Montessori vrtićima, vaspitači usmjeravaju dijete dopuštajući mu da otkriva svijet, da bude slobodno da bira igračke, da se kreće, pa i da se isprlja. Jer – što da ne?
Igre u pjesku, sađenje biljaka u bašti, hodanje po zemlji, sve u čemu dijete uživa istovremeno služi i za razvoj njegovih čula i inteligencije u svim pravcima. Nenametljivo, poput klasične muzike u pozadini, cjelokupna posebno uređena i opremljena okolina djeluju pozitivno: prirodna svjetlost, nježne boje, lako dostupne igračke i materijali uklopljeni tako da na svakom koraku dijete osjeća sigurnost i slobodu.
„Ovdje je presudna sinergija između djeteta, vaspitača i Montessori materijala, to jest, cijelog ambijenta. Tako dijete gradi svoju bazu znanja i sposobnosti neophodnih za kasnije obrazovanje i život. Način na koji to radi vaspitač, zajedno sa djetetom, koristeći odgovarajuće materijale, je kao kada gradite skelu. Kada učvrstite osnovu, gradite korak po korak sve više i dalje,” ističe Danijela.
Koliko je ovaj pristup vrijedan pažnje govore njegova dugovječnost, rasprostranjenost, kako i nevjerovatan uspjeh onih koji su kroz njega prošli. Od slavnih imena s početka vijeka, poput malade jevrejske spisateljice Anne Frank, preko kolumbijskog pisca Gabriel Garcia Marqueza do osnivača Googlea, Larry Pagea i Sergeya Brina ili slavnog Georgea Clooneya.
A zanimljivo je da je i kod nas Montessori priča povezana s kraljevskim purpurom. Krenula je 2008. s crvenog tepiha kada je Maelys de Rudder Tanović, supruga bosanskohercegovačkog oskarovca Danisa Tanovića, pokrenula sarajevske centre. Baš uz njenu pomoć i uz podršku Montessori Centra u Londonu, od prošle godine i banjalučka djeca imaju mogućnost da svoje predškolske dane provode u Montessori obdaništu.
Najbolji odgoj je nadohvat ruke. Ipak, treba istaći da, bez obzira koliko posebna sredstva kojima raspolažu ovi vrtići činila dane mališana sadržajnijim, nezamjenjivu ulogu u odrastanju i razvoju, prije svega, igraju ljudi oko njega. Otvorenost i ohrabrenja koja dobija svakog dana su jednako bitni.
Zato, probajte primijeniti neke od Marijinih principa i sami: da na svoje dijete gledate kao na nekog kome samo treba malo pomoći da iskaže što umije; da ne radite stvari umjesto njega, već pokažete kako da ih uradi samo; da budete strpljivi i doslijedni; da uočite šta to privlači vaše dijete, šta mu okupira pažnju i da ga podržite u tome. Sva svakodnevna mala ohrabrenja mogu da mu pomognu da izraste u velikog čoveka kog svako dijete krije u sebi.
Suština Montessori pristupa leži u podršci koju dijete dobija, pažnji i spremnosti da se čuju i prepoznaju njegove potrebe. Vi ste, ipak, prva osoba koja je tu, na koju se oslanja prije i poslije dana u vrtiću. Tako da nije nužno da vaše dijete pohađa Montessori ustanovu da bi imalo potrebnu podršku gdje je ona najpotrebnija. Na kraju i ako ne možete upisati svoje dijete u Montessori vrtić, svakako možete slijediti savjete za roditelje italijanske fizičarke, ljekarke i genijalne pedagoginje Marie. Sigurno će donijeti rezultate. Pročitajte ih:
- Djeca uče iz onoga što ih okružuje.
- Ako dijete često grdimo, ono uči kako da osuđuje druge.
- Ako dijete često hvalimo, ono uči kako da cijeni druge.
- Ako prema djetetu pokazujemo neprijateljstvo, naučiće da se bije.
- Ako ste iskreni sa svojim djetetom, on će naučiti šta znači pravednost.
- Ako dijete često ismjevate, ono postaje stidljivo.
- Ako se dijete osjeća sigurno, ono uči da vjeruje ljudima.
- Ako djetetu prečesto govorimo “Sram te bilo”, ono će naučiti da se uvijek oseća krivim.
- Ako se dijete često ohrabruje, ono će imati veliko samopouzdanje.
- Ako djetetu pružite podršku, biće samouvjereno.
- Ako dijete živi u prijateljskom okruženju i osjeća da drugima treba, naučiće kako da nađe ljubav.
- Nikada nemojte da pričate loše o djetetu, bilo u ili van njegovog prisustva.
- Koncentrišite se na to da razvijate dobro u svom djetetu. Tako neće biti mjesta za loše.
- Uvek saslušajte i odgovorite na dječije pitanje ili molbu ukoliko vam se ono obrati.
- Poštujte dijete čak i kada napravi grešku. Tako će vrlo brzo moći da ispravi svoju grešku.
- Uvijek budite spremni da pomognete djetetu kojem je potrebna pomoć i da se povučete u stranu kada vidite da se snalazi.
- Pomozite djetetu da rano ovlada stvarima. To ćete učiniti tako što ćete se pobrinuti da je svijet oko njega ispunjen pozitivnošću, mirom i ljubavlju.
- Uvek se lijepo ponašajte pred djetetom. Pokažite mu kako da postane najbolja osoba koja može biti.
- Poštujte dijete koje odmara, posmatra aktivnosti druge djece ili razmišlja o nečemu što je radilo. Nemojte mu se obraćati, niti ga tjerati na neku drugu vrstu aktivnosti.