Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Kešanski: Nije dobro
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > ŽIVOT > Kešanski: Nije dobro
ŽIVOT

Kešanski: Nije dobro

Jovana Kešanski
Objavljeno 08/09/2023 14:06
Jovana Kešanski
Podijeli
Podijeli

Ovde nije dobro da budeš pametan, da imaš šta za reći, da imaš šta da obučeš i pojedeš, da radiš, da zarađuješ, da izlaziš sa četrdeset, da šetaš sam noću, da ideš bez muža, da pričaš više od muža, da pričaš uopšte, da se smeješ, da se ne smeješ, da tražiš svoje, da ne tražiš svoje, da se boriš, da se ne boriš, da si sam, da nisi sam, da si žgoljav, da si debeo, da nisi rodila, da si rodila, da si napustila muža, da si ostala.

Ljudima ništa nije dovoljno dobro.

Preporučeno

Nije majka sve što rodi.
Mi nikad nismo imali dom
Koštaće me, kažu, moja pamet hrabrost i sloboda da ovaj jedan život živim po svome

Baš kao kad sija Sunce, pa bi svi kišu.

Baš kao kad je kiša, pa bi svi Sunce.

Baš kao kad si dobar, jer onda si naivan.

Baš kao kad si naivan, jer bolje bi bilo da si lukav.

Baš kao kad si sam, jer trebalo bi da si u braku.

Baš kao kad se venčaš,  jer koji će ti đavo brak.

Baš kao kad ne rodiš, jer ko će te u starosti gledati.

Baš kao kad rodiš troje, jer od čega ćeš da ih hraniš.

Baš kao kad se školuješ, jer od toga leba nemaš.

Baš kao kad se ne školuješ, jer onda si glup.

Ljudima ništa nije dovoljno dobro.

Ne valja kad se boriš, jer onda si alav i beskrupulozan.

Ne valja kad se ne boriš, jer onda si mekušac.

Ne valja kad pričaš, jer onda glumiš pamet.

Ne valja kad ćutiš, jer onda si mutav.

Ne valja kad si bogat, jer onda si lopov.

Ne valja kad nemaš, jer onda si sirot i lenj.

Ne valja kad se smeješ, jer onda si srećan.

Ne valja kad si srećan, jer bi trebalo da si tužan.

Ljudima ništa ne valja. I uglavnom zaključuju na prvu, obično onako kako im najviše odgovara.

Ako te vide da sediš na kafi sa drugim muškarcem, kurva si.

Ako si samo sa svojim muškarcem, na kratkom lancu si.

Ako ganjaš karijeru, neposvećena si majka.

Ako ne ganjaš karijeru, onda si jadna domaćica.

Ako vodiš računa o kilaži i fizičkom izgledu, onda si sigurno isfrustrirana i nezadovoljna.

Ako ne vodiš računa o kilaži i izgledu, onda si debela i odvratna.

Ako te mazi i pazi, onda je papučar.

Ako te ne mazi i ne pazi, onda je neotesani balkanac.

Ljudima malo šta odgovara. I retko ko.

Čak i kada bi amputirao svaku svoju vrlinu, svaki svoj dobar adut, sve što bi moglo da im zasmeta, ne bi prošao tek tako. Jer onda bi te žalili i govorili „ Jao, jadan“

I onda kad znaš sve ovo, reci mi, zašto te i dalje sve toliko boli i dotiče, zašto se i dalje pravdaš i zbog drugih menjaš, zašto se prilagođavaš i udovoljavaš, zašto se toliko silno trudiš da se dopadneš kad znaš, dobro znaš, da će u svemu lepom što u sebi nosiš uvek naći jednu malu sitnu mrlju i od nje napraviti krater u koji će te ubaciti?

Zašto i dalje krajičkom oka pratiš njihove reakcije na svoj život, svoje odluke, svoj brak, svoje poslove, svoju decu, svoje izbore, svoje kilograme, svoje domete?

Zašto se toliko trudiš da se im se dopadneš, ako znaš da im nikad nećeš moći udovoljiti onoliko koliko bi ti to hteo.

Zato,

Smej se, goj se, gladuj, plači, skači, tuguj, ostani, odlazi, ćuti ili pričaj, uči ili ne uči, kuvaj ili poručuj, goliti se, zakopčavaj se, radi ili ne radi, voli, ne voli, samuj, rađaj, ne rađaj, čekaj ili ne čekaj, diši, kreći se i živi onako kako tebi prija, onako kako tebe veseli, onako da rasteš, a ne da se skupljaš. Onako da se sebi dopadneš, onako da sebe zavoliš, onako da ti je, pre svega, sa sobom najlepše i najbolje.

Jer, udovoljiti tuđim prohtevima, nemoguće je i nepotrebno.

I bilo bi zaista ludo.

Podijeli članak
Email Kopiraj link Štampaj
AutorJovana Kešanski
Ja sam noć. Ja sam ljubav. Ja sam drvo koje hoće iz zemlje. Ja sam ptica u oblaku. Ja sam novozelandski vazduh. Ja sam iz vremena koje ti nije poznato.
Prethodni članak Kako izgleda život nakon moždanog udara?
Sledeći članak Ženomrsci naši nasušni
Pedagog: Kako nastaju ”znaš ti ko sam ja” odrasli

Prošle godine sam napisala jedan tekst o tome kako pedagoko-vaspitne metode doprinose…

4 min za čitanje
Preminula Slavenka Drakulić, jedna od najistaknutijih hrvatskih književnica, novinarki i publicistkinja

U 77. godini života preminula je Slavenka Drakulić, jedna od najprevođenijih i…

2 min za čitanje
Ima nešto magično u pogledu na more: Blue Mind teorija objašnjava zašto nas plava boja odmah smiruje

Dovoljno je nekoliko sekundi gledanja u horizont, tamo gde se nebo i…

4 min za čitanje
Femicid kod Gračanice: Ubio suprugu iz lovačke puške, pa sebe

U mjestu Miričina nadomak Gračanice večeras, 21. juna, muž je ubio suprugu…

2 min za čitanje

Slični postovi

ŽIVOTIZDVOJENOZABAVNIK

Edina Trako, majka troje djece za volanom autobusa: Živim svoj san, žene kada žele mogu sve

Autor Lola Magazin
14 min za čitanje
AKTUELNOSTIIZDVOJENOŽIVOT

Iran oslobodio novinarke zatvorene zbog izvještavanja o smrti Mahse Amini

Autor Lola Magazin
2 min za čitanje
AKTUELNOSTIFEMINIZAMŽIVOT

NAKON STOPIRANJA VAŽNOG ZAKONA U RS: Na koji način ubijena žena ugrožava tradicionalnu porodicu?!

Autor Lola Magazin
10 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš

Username or Email Address
Password

Zaboravili ste lozinku?