Ljudi koji me površno poznaju često me pitaju da li brinem o svom novcu i o troškovima. Vjerovatno poruke i tekstovi o ličnim finansijama stvaraju takav utisak. Dilema je razumljivija kada se zna da jedan od četiri čovjeka na planeti kao najveći lični problem navodi novac. Po tom rasporedu, jedna od četiri čitateljke Lole najviše brine o novcu.
Ipak, odgovor je “Ne”. Ne brinem o novcu. Postoje činjenice koje ne možemo da mijenjamo. Ima stvari na koje prosto ne možemo da utičemo. Prihvatimo ih kao takve. S druge strane, srećom, postoje stvari koje možemo napraviti da neutrališemo brigu o novcu. Hajde da spomenemo neke od njih.
Prihvatimo svoju trenutnu finansijski situaciju
Najbolju sliku svoje trenutne situacije ćemo dobiti kada napravimo svoj “lični bilans stanja” na odeđeni datum.
Treba da napravimo “popis” svih nekretnina, ulaganja, štednje ali i obaveza tj. dugova. Kada znamo koliko i za šta dugujemo možemo prepoznati najveće probleme i vidjeti šta možemo da promijenimo. Za većinu nas to je premalo štednje i previše duga. Međutim, treba razmišljati i u drugom pravcu – nastojanju da povećamo prihode kroz honorarni rad ili ulaganja. Dakle, za početak, treba da povučemo “ručnu” i ocijenimo svoju trenutnu poziciju.
Znajmo gdje nam novac ide
Jednom kada priznamo sebi svoje vrline i mane treba da priznamo i kako smo došli u tu poziciju.
Tada ćemo i vidjeti kako dolazi i kuda odlazi novac. Prvo, identifikovaćemo nužne fiksne troškove: kredit, komunalije, prevoz i sl. Nakon toga, treba da pređemo izvod sa računa i da vidimo šta smo plaćali prošli mjesec, pa mjesec prije toga, pa još jedan mjesec prije toga. Idealno bi bilo da markerom označimo koliko trošimo na stvari koje nisu neophode. Ako uočimo da imamo prostor za “spašavanje” novca treba da ga preusmjerimo po prioritetima: na isplatu dugova, povećanje štednje, bolju iskranu itd. Ovdje su od velike pomoći tablice koje sam ranije spominjao.
Otarasimo se najtežih dugova
Kad smo već napravili prvi korak i radvojili svoju aktivu (imovinu i novac) i pasivu (obaveze i kapital) trebalo bi da imamo uvid u to kome i koliko dugujemo. Bitno je da zapazimo koliko stvarno dugovi koštaju tj. da uočimo kamatnu stopu. Drugim riječima, treba da iskažemo i iznos kamate koji odlazi na vraćanje glavnog duga. Ako imamo više dugova poslažimo ih po cijeni tj. po visini kamatne stope počev od najvećeg.
Dok ovo radimo treba da razmislimo zašto smo nakupili dugove. Ako nismo uzeli kredit za stan, školovanje ili za liječenje već nam je život “na dug” krajnje je vrijeme da korigujemo naš “normalan” način života.
Postavimo finansijske ciljeve
Za zaustavljanje brige o ličnim finansijama, nije dovoljno da znamo gdje odlazi novac. Treba mu dati pravac. To znači postavljanje ciljeva. Zamislimo našu idealnu situaciju i težimo ka njoj. Na primjer, nekome je idealno stanje život bez dugova uz novac koji pristiže iz više izvora a koji se ulaže u fond za novu kuću na tri sprata i za školovanje djece. U skladu sa tim ciljem treba podesiti karijeru i navike.
Učimo o ličnim finansijama
Možda se brinemo o novcu, jer osjećamo da ne znamo dovoljno o ličnim finansijama. Lijepo saznanje je da sticanje znanja o ličnim finansijama ne podrazumijeva posjedovanje diplome iz ekonomije. Treba samo da sebi priznamo šta nam stvara nelagodu istrah. Ako nas brine koliko će da iznosi naša penzija i to se može iskalkulsati. Dobra vijest je da postoji mnoštvo načina da preko interneta saznamo o načinima štednje i ostalim informacijama.
Iskreno planirajmo za “Šta ako”
Možemo ublažiti neke od naših briga vezanih za novac tako što ćemo napisati najgore moguće scenarije tj. ishode trenutne situacije i pripremiti se za njih. Na primjer, ako pretpostavimo da je gubitak posla najgora stvar koja nam se može nas trenutno može potresti treba pod “hitno” da stvorimo “crni fond”.
Ako imamo ljude koji finansijski zavise od vas razmislićemo o životnom osiguranju. Ako smo osoba s invaliditetom ili postoji mogućnost da postanemo osoba s invaliditetom, moramo već sada pronaći dovoljno dobro invalidsko osiguranje koje bi zamijenilo izgubljnu platu. Dakle, iskreno treba da uzmemo u obzir sve moguće poteškoće koje nam se mogu pojaviti i podoići pogled prema njima.
Prestanimo da držimo korak sa drugima
Treba biti iskren prvo prema sebi.
Da li problemi sa novcem i nevolje proizilaze iz potrebe da se dopadnemo drugima?
Možda želimo da impresioniramo saradnike ili šefove garderobom, načinom života ili automobilom. Teba li nam takav standard? Izbjegavanje ove zamke podrazumijeva pravljenje spiska stvari do kojih nam je stvarno stalo. Idealno je da i partner napravi sličan spisak. Nakon toga treba dozvoliti da vrijednosti sa spiska povedu naš život.
Tražimo pomoć od finansijskih stručnajka i(li) savjetnika
Kada smo zabrinuti za zdravlje idemo kod ljekara. Kada smo zabrinuti za zdravlje zuba idemo kod zubara. Isto je i kada smo zabrinuti za finansijsko zdravlje. Nije sramota posjetiti stručnjaka. Stručnjak za finansije nas može polako porovesti kroz navedene korake i mjere. Od razumijevanja vlastite krvdne slike našeg finansijskog života, postavljanja ciljeva, stvaranja plana pa do njegove realizacije. Pri tom, treba da pripazimo da pronađemo stručnjaka koji će raditi u našem interesu a ne da nam utrpa proizvode za kojima nemamo potrebu.
Prošli smo kroz osam najjdobronamjernijih savjeta za prihvatanje i popravljanje svoje finansijske situacije. Kao u svemu, najvažnije je da budemo iskreni prema sebi. Tek kada sebi iskreno priznamo neke stvari onda možemo i preuzeti kontrolu nad svojim finansijama.
Srećno u otkrivanju svojim zabluda.