Osmomartovski marš, panel diskusije, projekcija filma, izložbe, koncert, šetnja za zdravlje žena samo su neki od događaja koji će biti organizovani tokom mjeseca marta.
Tako će umjesto dosadašnjeg jednodnevnog obilježavanja Osmog marta i podjele cvijeća, skoro cijeli mart biti posvećen pravima žena, ženskom zdravlju i borbi žena za bolji položaj u društvu.
– Grad Banja Luka je ove godine podržao nevladine organizacije koje se već godinama bore za bolji položaj žena u društvu, stavljajući fokus na zapošljavanje žena, nasilje nad ženama, kao i zdravlje žena.
Prvi dio kampanje biće posvećen borbi za život bez nasilja, drugi dio zdravlju žena, zatim ćemo na diskusaijama i sajmovima govoriti o ekonomskom osnaživanju žena, a nakon toga i o znamenitim ženama – rekla je savjetnica gradonačelnika za medije i šef Tima za komunikacije Gradske uprave, Tanja Vukomanović.
Projekcijom filma „Nevidljiva“ i panel diskusijom u Staklencu obilježavanje Međunarodnog dana žena počeće 7. marta.
Osmog marta ispred Narodne skupštine Republike Srpske kreće već tradicionalni Osmomartovski marš na temu „Siguran porođaj je političko pitanje“, a nakon toga u Staklencu će biti otvorena izložba na temu „Šta je nama naša borba dala“.
Posebna pažnja u sklopu ovogodišnjeg obilježavanje Osmog marta biće posvećena ženskom zdravlju, pa će tako 11. marta biti organizovana šetnja „Za zdravlje žena“, tokom koje će biti podijeljene i kartice za besplatne preglede.
Isti dan u večernjem terminu na Trgu Krajine će biti održan koncert Nine Badrić.
Između ostalog, 14. marta biće održana i panel diskusija na temu radnih prava i diskriminacije žena u oblasti rada, dok će 16. marta u Domu omladine biti otvoren i interaktivni sajam za ekonomsko osnaživanje žena, u okviru kojeg je planirana još jedna diskusija o rodnoj ravnopravnosti.
Takođe, planirana je panel diskusija koja će biti održana u Banskom dvoru.
Kako bi sugrađane upoznali sa ženskim licem Banje Luke za zatvaranje programa obilježavanja Međunarodnog dana žena planirano je da 25. marta u centru grada bude održana Feministička tura.
Riječ je o turi koja se odvija na šest lokacija u gradu na kojima će sugrađani imati priliku da se upoznaju sa znamenitim ženama iz našeg grada, ženama koje su iza sebe ostavile neizbrisivi trag. Ova tura obuhvata priče o ženama od prvog spomena Banje Luke do perioda neposredno prije Drugog svjetskog rata, s ciljem očuvanja kulture sjećanja ali i promocije žena koje su dale svoj doprinos razvoju društvenog, političkog i kulturnog života u našem gradu.
Bogat osmomartovski program uz podršku Grada Banje Luke pripremile su nevladine organizacije: Oštra Nula, Udružene žene, Helsinški parlament građana Banja Luka, Radnička solidarnost BiH, VizArt i Centar za mlade „Kvart“.