Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Borba za potomstvo – kako da održite optimalno mentalno zdravlje dok ste u procesu VTO
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > ZDRAVLJE > Borba za potomstvo – kako da održite optimalno mentalno zdravlje dok ste u procesu VTO
ZDRAVLJE

Borba za potomstvo – kako da održite optimalno mentalno zdravlje dok ste u procesu VTO

Srbijanka Stanković
Objavljeno 31/10/2023 9:17
Srbijanka Stanković
Podijeli
test-trdunoća-cucla-vto
Pexels.com
Podijeli

Za parove koji se suočavaju sa problemom steriliteta, borba za potomstvo je duboko emocionalno i izazovno iskustvo. Neplodnost ima jak uticaj na mentalno zdravlje žene koja pokušava da zatrudni. Psihološki efekti vantelesne oplodnje su ogromni i mogu se kretati od depresije i anksioznosti do osećanja izolacije i srama. 

U savremenom dobu vantelesna oplodnja (VTO) pomaže mnogim parovima da zasnuju porodicu, ali to ne znači da dolazi bez sopstvenih emocionalnih izazova. Ako se pripremate sa partnerom za proceduru in vitro začeća, može vam biti od velike koristi da se blagovremeno informišete o vezi koja postoji između neplodnosti i mentalnog zdravlja, kako da se psihički pripremite za VTO i koji su emocionalni neželjeni efekti tretmana. Pročitajte.

Vantelesna oplodnja, stres i mentalno zdravlje

Kada se suočavaju sa sterilitetom, pripremaju se za proces VTO ili su već započeli proceduru, parovi mogu doživeti čitav spektar teških i negativnih osećanja. Od osećaja gubitka, preko stigme do smanjenog samopoštovanja, naročito ako su prošli kroz nekoliko neuspešnih pokušaja, emocije mogu biti uskomešane i kod žene i kod muškarca. Neplodnost može imati veoma loš uticaj ne samo na njihov emotivni već i na društveni i finansijski status. 

Preporučeno

U ove pogrešne činjenice svi vjeruju: 4 zablude o vagini
Ljudi anđeli
Zašto je nazvana ”najbolja maska ikad”?

Imajući to u vidu i znajući da VTO može da bude stresno i emocionalno iskustvo, postaje očigledno koliko je važno voditi računa o svom mentalnom zdravlju tokom celog procesa. Premda se kod svake osobe može ispoljiti na različite načine, među uobičajene neželjene efekte ubrajaju se:

Promene raspoloženja

Promene raspoloženja mogu se pojaviti tokom procesa vantelesne oplodnje i važno je da budete strpljivi i nežni prema sebi tokom ovog perioda. Zapamtite da su ove promene normalne i da je u redu što se ponekad osećate preopterećeno.

Od suštinskog je značaja da komunicirate sa svojim partnerom i lekarom ako doživljavate ekstremne promene raspoloženja. Vežbanje tehnika opuštanja i bavljenje aktivnostima samopomoći mogu imati umirujući efekat. Za uspešan tretman vantelesne oplodnje nekada će ova briga biti od krucijalnog značaja. 

Visok stepen stresa nakon transfera embriona ili inseminacije

Potpuno je normalno da se osećate uznemireno i pod stresom kada se uradi VTO. Dok čekate da vidite da li je tretman bio uspešan anksioznost je neminovna. Da biste upravljali ovim stresom, pokušajte da okupirate svoje misli i vreme aktivnostima u kojima uživate.

trudnica-lekar
Pexels.com

Neplodnost može imati značajan uticaj na mentalno zdravlje i od vitalnog je značaja da potražite pomoć ako se borite sa depresijom, anksioznošću ili drugim problemima mentalnog zdravlja. Stručnjak za mentalno zdravlje može vam pomoći da razvijete strategije suočavanja i pružite podršku tokom procesa vantelesne oplodnje.

Kako se mentalno pripremiti za VTO

Smatra se da stres koji doživljavaju parovi koji se pripremaju ili prolaze kroz proces vantelesne oplodnje  može da se meri sa nivoom stresa drugih velikih životnih događaja, poput razvoda, nezaposlenosti ili čak smrti člana porodice. Naravno, iskustvo svakog pacijenta je jedinstveno i pod uticajem njegove ličnosti i životnog iskustva,  pa se tako neće kod svih manifestovati stres jednakog inteziteta.

Važno je pomenuti, pored emocionalnog stresa neplodnosti, pacijenti takođe moraju da se nose sa fizičkim i logističkim izazovima lečenja. Stoga je psihička priprema pre početka lečenja i više nego značajna za uspešnost procedure. Kako da se pripremite?

Dozvolite sebi osećanja

Dozvolite sebi da osećate. Normalno je da doživite širok spektar emocija tokom vantelesne oplodnje, od nade i uzbuđenja do straha i tuge. Dozvolite sebi da osetite ove emocije bez osude ili krivice.

Fokusirajte se na sadašnji trenutak. Vrlo lako možete upasti u zamku brige tokom VTO, ali ako vam je fokus na sada, to može pomoći u ublažavanju anksioznosti i stresa. Pokušajte da ostanete prisutni i uživajte u malim trenucima, bilo da je u pitanju šetnja prirodom ili šolja čaja sa voljenom osobom.

Učite o procesu VTO

trudnoća-test-vto
Pexels.com

Učenje o procesu vantelesne oplodnje može vam pomoći da ublažite deo straha koji možda osećate. Razumevanje procedura, lekova i potencijalnih ishoda može učiniti da osećate kako kontrolišete situaciju. Bilo da je reč o transferu embriona ili da se radi inseminacija, znajte šta da očekujete, koja pitanja da postavite i kako da razgovarate sa svojim lekarom.

Ako ste žena starija od 40 godina, razmislite o vantelesnoj oplodnji sa donorskim jajnim ćelijama kako biste povećali svoje šanse da zatrudnite i rodite zdravu bebu. Donacija jajnih ćelija može da ublaži stres, ako brinete o kvalitetu vaših jajnih ćelija.

Brinite o fizičkom zdravlju

Briga o fizičkom i emocionalnom blagostanju je neophodna tokom vantelesne oplodnje. Pobrinite se da jedete zdravu ishranu, redovno vežbate, dovoljno spavate i bavite se aktivnostima koje čine da se osećate dobro, uključujući tehnike svesnosti kao što su meditacija i duboko disanje.

Pokazalo se da redovno vežbanje povećava sposobnost da se izdignete iznad stresne situacije i ograničite stepen stresa koji doživljavate. Fizička aktivnost je važno sredstvo za upravljanje stresom nakon svih bockanja, pregleda i čekanja, ali i korisna strategija da se obezbede kvalitetna jajašca. Kada vežbamo u mozgu se oslobađa neurotrofni faktor u većem stepenu, koji deluje poput antidepresiva. Treba napomenuti da se adekvatnom kombinacijom aerobnog treninga i treninga snage poboljšava i crevna flora, što nesumnjivo utiče na ishode plodnosti. Vežbanje može povećati udeo korisnih bakterija koje žive u našim crevima, povećavajući neverovatan kratak lanac masnih kiselina koji promovišu zdravlje i plodnost.

Potražite podršku profesionalaca

Ako osetite da imate anksioznost, depresiju ili druge probleme sa mentalnim zdravljem tokom procesa vantelesne oplodnje, možda će vam biti od pomoći da potražite podršku od kvalifikovanog stručnjaka za mentalno zdravlje. Oni vam mogu pomoći u razvoju efikasnih mehanizama za suočavanje i pružiti dragocenu emocionalnu podršku tokom vašeg putovanja.

Na kraju, ali ne i najmanje važno, komunicirajte sa svojim partnerom. Vantelesna oplodnja može da ugrozi vašu vezu, pa je važno da otvoreno i iskreno komunicirate sa svojim partnerom tokom celog procesa. Obavestite ga kako se osećate i zatražite podršku kada vam je potrebna.

 Ulaganje u vaše mentalno zdravlje je ulaganje u vašu plodnost. Prema tome, posvetite jednaku pažnju fizičkom i emocionalnom zdravlju. Ako se borite sa neplodnošću, napravite plan podrške i brige o sebi kako biste povećali svoje šanse za uspešnu vantelesnu oplodnju i zdravu trudnoću.

Podijeli članak
Twitter Email Kopiraj link Štampaj
Autor Srbijanka Stanković
Aska - crna ovca i pisac. Kalinina i Lazareva mama. Zaljubljena u Žmua i život. Jednostavna kad treba. Snažna dok sanja. Raste iznutra. Smeje se spolja. Budna već tri veka.
Prethodni članak Hitna sjednica SB UN: “Nijedno mjesto u Gazi nije bezbjedno”
Sledeći članak heklanje-mir Tamo gde mir nađeš, tu se najduže zadrži svakog dana
Sve češće čujem: „Ako ti partner ne odgovara – ostavi ga.“

Zadnjih godina sve češće čujem savjete tipa: „Ako ti partner ne odgovara…

2 min za čitanje
Pronašli smo DOMAĆI brend za nju i njega koji ćete voljeti!

Hej, ljubitelji mode! Jeste li spremni pronaći ili unaprijediti svoj stil? Upoznajte…

2 min za čitanje
devojka
Šta da radiš kad je sve dobro, a ništa nije dobro?

Svaka bi se devojka na tvom mestu radovala! Tako je Neveni rekla…

8 min za čitanje
Legendarna izdanja sa Met Gale koja su ušla u istoriju

Autfiti koji šokiraju, daju inspiraciju i ulaze u istoriju. Met Gala 2025. …

1 min za čitanje

Slični postovi

ZDRAVLJEIZDVOJENO

Povlači se Progesteron Depo rastvor sa bh. tržišta: Povećava rizik od karcinoma

Autor Lola Magazin 2 min za čitanje
ZDRAVLJEAKTUELNOSTI

Dr. Ives: “Počela sam da pitam pacijentkinje koliko su partnera imale”

Autor Lola Magazin 3 min za čitanje
ZDRAVLJEIZDVOJENO

Dr Ivan Bojović odgovara na glasine da je ultrazvuk u trudnoći štetan za bebu: Na koji način ova metoda „vidi“ fetus, a od čega sve štiti buduću mamu

Autor Lola Magazin 14 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš