Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Indija ne želi kriminalizirati silovanje u braku jer bi to destabiliziralo brakove
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > Uncategorized > Indija ne želi kriminalizirati silovanje u braku jer bi to destabiliziralo brakove
Uncategorized

Indija ne želi kriminalizirati silovanje u braku jer bi to destabiliziralo brakove

Redakcija
Objavljeno 17/09/2005 12:46
Redakcija
Podijeli
Podijeli

Kriminalizacija silovanja u braku mogla bi destabilizirati brakove i učiniti muškarce ranjivima na zlostavljanje od strane njihovih supruga. Da, dobro ste pročitali/e. Ovo je stav indijske vlade o zahtjevu o kriminalizaciji silovanja u braku koji se trenutno nalazi na Visokom sudu u Delhiju.

Žrtve i skupine za ljudska prava zahtijevaju promjenu zakona o silovanju u braku, no indijska Vlada smatra da se muškarce dovodi u rizik od lažnog optuživanja za silovanje ako se promjene uvedu. Vlada je zahtjev usporedila s indijskim zakonom protiv miraza, za koji “skupine za muška prava” kažu da ga žene zloupotrebljavaju kako bi se osvetile.

“Potrebno je osigurati da silovanje u braku ne postane fenomen koji će ugroziti instituciju braka, uz to što je njime lako manipulirati kako bi se zlostavljalo muškarce”, navode u sudskoj izjavi. Desno orijentirana Vlada premijera Narendre Modija također ističe da Indija ne bi trebala slijepo slijediti zapadne zemlje koje su kriminalizirale silovanje u braku.

Preporučeno

Druge kćerke u Indiji su teret. Ova žena to mijenja
Pretučena još jedna učiteljica: Roditelji je čupali za kosu, udarali po glavi i pretili joj
Šta će žena sama u IT sektoru?

Seksualno nasilje nad ženama je široko rasprostranjeno – priče o djevojkama zlostavljanima na putu do škole ili kod kuće od strane rodbine ili o ženama koje muškarci otmu i grupno siluju.

Ubojstvo i grupno silovanje 23-godišnje djevojke 2012. godine u autobusu u Delhiju potaknulo je prosvjede diljem zemlje, prisiljavajući Vladu da počne nešto poduzimati po pitanju zakona vezanih uz nasilje nad ženama. Iako je indijski Parlament prihvatio neke preporuke, poput kriminalizacije uhođenja i napada kiselinom, nije se složio s prijedlogom kriminalizacije silovanja u braku.

U Indiji, konzervativne i patrijarhalne društvene norme onemogućavaju žrtvama da javno progovore o seksualnom nasilju od strane njihovih supruga. Kao rezultat toga, ne postoje precizni podaci o učestalosti silovanja u braku.

Aktivisti/kinje traže da se indijski zakon o silovanju proglasi neustavnim jer diskriminira udane žene i djevojčice. Sudsko saslušanje još je u tijeku.

Libela.org

TAGOVANO:brakIndijanasiljesilovanježene
Podijeli članak
Twitter Email Kopiraj link Štampaj
Prethodni članak Razumijem, vjerujem i prihvaćam, zašto ne možeš i ti?
Sledeći članak Remi: Teško je kad se rastaješ, pa čak i od knjige
Kondom star 200 godina “u savršenom stanju”, tvrdi muzej

Gotovo 200 godina star kondom — u “besprijekornom stanju” — upravo je…

3 min za čitanje
Matija Cvek u Banjoj Luci 26. oktobra

Matija Cvek gostovaće u Narodnom pozorištu Republike Srpske 26. oktobra u 20…

1 min za čitanje
U zagrljaju njih dvojice

Život je nepredvidiv. Svaka čast planiranju i dogovaranju, ali tek kad mi…

3 min za čitanje
Epidemija usamljenosti: Možda i vi patite od ove “bolesti”

Nedavno je zvonio telefon u mirnoj kući jednog beogradskog predgrađa.

10 min za čitanje

Slični postovi

Uncategorized

U Koreji živi posljednja generacija pravih morskih sirena

Autor Brankica Rakovic 3 min za čitanje
Uncategorized

U Indiji žene motivišu da abortiraju – ako nose djevojčicu.

Autor Brankica Rakovic 3 min za čitanje
Uncategorized

Evropska Hrvatska zakazala: Deveti saziv Hrvatskog sabora imaće najmanji broj zastupnica od 90-ih godina prošlog vijeka!

Autor Brankica Rakovic 4 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš