Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Nama su, kad smo bili klinci, govorili da će nas odvesti lopovi ako ne budemo dobri
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > Uncategorized > Nama su, kad smo bili klinci, govorili da će nas odvesti lopovi ako ne budemo dobri
Uncategorized

Nama su, kad smo bili klinci, govorili da će nas odvesti lopovi ako ne budemo dobri

Redakcija
Objavljeno 21/05/2023 23:47
Redakcija
Podijeli
Podijeli

Grešku je izbrisalo, misleći da mama to neće ni videti.

Mama je videla, i nije baš sve razumela; ali dovoljno tek da se uplaši više nego dete i zapreti mu kaznom i batinama, zbog profila na nekoj mreži koje je dete slučajno kliknulo.

Plače dete, viče mama, neprijatna situacija, mnogo straha, jer je virutelni svet i za decu, a naročito za roditelje, Baba Jaga dvadeset prvog veka.

Preporučeno

Ostali smo podrška i oslonac jedno drugom, ostali smo najbolji prijatelji
Posljedice nevakcinisanja: Epidemija morbila na rumunskoj granici sa Srbijom
Hapšenje u Banjaluci: Djevojka ga prijavila da ju je pretukao pred djetetom

Nama su, kad smo bili klinci, govorili da će nas odvesti lopovi ako ne budemo dobri.

Posle su nas plašili policijom, onda nekim čikama koje će nam sipati drogu u piće.

A onda sam porasla i postala mama.

Svet je u međuvremenu tehnološki napredovao, pa smo pored raznih lopova, policije i drogoša, počeli da strepimo i od hakera, lažnih profila na društvenim mrežama, i ostalih manijaka koji su se sa ulice preselili na net.

Pitanje je da li ćemo, ovako odrasli da nastavimo da se plašimo ili ćemo da prihvatimo realno stanje, edukujemo se, i pre svega uvek budemo par virtuelnih koraka ispred svoje dece.

Jer to je jedini način da ih zaštitimo.

Hteli ili ne, ovaj svet ide napred.

I skroz je kul što smo nostalgični po pitanju škole, krede i sunđera, ali sadašnjost nam je ipak malo više elektronska.

Ludovic Toinel / Unsplash

Kao i tabla koja se koristi po školama širom planete, dok tableti zamenjuju sveske, a tipkanje postaje isto što i pisanje.

Lično, baš nekako ne volim ove nostalgične tekstove o tome kako je naše detinjstvo bilo bolje jer smo igrali žmurke, verali se po drveću, i jeli sa poda pa nam ništa nije bilo, jer bi u tom slučaju i moja baba da je živa mogla da napiše da je tek njeno detinjstvo bilo ono pravo; uz krpene lutke, i bez televizora, kasetofona ili struje.

Zapravo, to bi i moj pokojni ćale mogao da kaže, koji je postao car ulice kada mu je tetka iz Nemačke donela magnetofon (a pre toga gramofon) dok je sa drugarima opušteno pikao loptu ispred zgrade u samom centru grada… Jer, niti je tada bilo puno automobila, niti su isti mogli da jure dvesta na sat.

Ali, koliko god nas sada život gura napred, to ne znači da ne možemo sa klincima da preskačemo lastiš, vozimo rolere ili se sankamo.

I ko nam brani da pravimo kućice na drvetu, ili igramo Između dve vatre sa komšilukom?

Kada ste poslednji put igrali Na slovo, na slovo sa svojom decom, ili slušali pesme vašeg detinjstva?

Sve su na klik od vas, zajedno sa dečijim emisijama na koje se neki često pozivaju, kritikujući aktuelni televizijski program.

Koji jeste za kritiku, da se razumemo, ali ne mora da bude vaš izbor, ako to ne želite…

Ali vaša roditeljska dužnost jeste da se, ako već niste, opismenite digitalno, kako biste znali šta vam deca rade na internetu, sa kim komuniciraju, koje igrice igraju, ili koje sadržaje gledaju.

Moramo svi zajedno da postojimo u sadašnjosti, da čuvamo leđa svojim naslednicima, ali i da budemo ponosni što oni poznaju alate koji pokreću svet.

Jer, da li ste u suprotnom i Vi sami sigurni, tu na Fejsu ili bilo kojoj mreži?

 

Preuzeto sa: kevazakon.com

Podijeli članak
Email Kopiraj link Štampaj
Prethodni članak 21 pitanje koje možete postaviti partneru umjesto „Kako si proveo dan“
Sledeći članak U slavu života: Izložba sarajevske umetnice Hanne Dujmović „La joie de vivre” u Beogradu
Pedagog: Kako nastaju ”znaš ti ko sam ja” odrasli

Prošle godine sam napisala jedan tekst o tome kako pedagoko-vaspitne metode doprinose…

4 min za čitanje
Ima nešto magično u pogledu na more: Blue Mind teorija objašnjava zašto nas plava boja odmah smiruje

Dovoljno je nekoliko sekundi gledanja u horizont, tamo gde se nebo i…

4 min za čitanje
Preminula Slavenka Drakulić, jedna od najistaknutijih hrvatskih književnica, novinarki i publicistkinja

U 77. godini života preminula je Slavenka Drakulić, jedna od najprevođenijih i…

2 min za čitanje
Femicid kod Gračanice: Ubio suprugu iz lovačke puške, pa sebe

U mjestu Miričina nadomak Gračanice večeras, 21. juna, muž je ubio suprugu…

2 min za čitanje

Slični postovi

Uncategorized

Olivera Zulović: Kako ćeš sa mnom

Autor Redakcija
1 min za čitanje
Uncategorized

Engleski za bebe. BEBE. Čudo!

Autor Redakcija
4 min za čitanje
Uncategorized

Žene naučnice: Znate li ko je Hedi Lamar? Trebalo bi da znate.

Autor Brankica Rakovic
4 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš

Username or Email Address
Password

Zaboravili ste lozinku?