Ako ste trudni i bliži vam se termin porođaja, može biti teško razmišljati o bilo čemu drugom osim o predstojećim trudovima i porođaju. Možda ste spakovali torbu i razgovarali o svom planu porođaja sa svojim partnerom, dulom ili zdravstvenim radnicima, ali bez obzira na to koliko članaka pročitate, podcasta poslušate ili YouTube videa pogledate, nećete zaista znati kakav je osjećaj pri porođaju dok ne krene. Ovaj element nepoznatog može biti zastrašujući ili uzbudljiv ― a ponekad oboje.
Budući da je svaki porođaj različit, niko ne može pouzdano predvidjeti kako će vaš izgledati. Međutim, može biti od pomoći da se unaprijed riješite svojih najvećih briga i strahova.
Napravilii smo listu stvari za koje ćete se najvjerovatnije zapitati, ali ne smijete pitati (da, uključujući i to). U nastavku, stručnjaci koji su svjedočili dolasku mnogih beba na svijet dijele grube detalje o tome šta se dešava tokom porođaja.
Hoću li kakiti za vrijeme poroda?
Iako postoji velika vjerovatnoća da će neka kakica izaći iz vas dok gurate, medicinska sestra ili babica će vjerovatno sve očistiti prije nego što bilo ko (čak i vi!) bude imao priliku shvatiti da se to dogodilo. Takođe je moguće da, dok dođete do ove faze porođaja, pomisao na malo javno kakenje vam više uopšte neće smetati.
“Većina porodilja izgubi svaku inhibiciju u nekom trenutku porođaja i nije ih briga hoće li kakiti pred drugim ljudima”, rekla je za HuffPost Lisa Greaves Taylor, osnivačica Birth Matters NYC i direktorica East River Doula Collective.
“Bolničko osoblje uopšte ne pravi dramu oko toga… gotovo da se to nikada nije dogodilo; oni ne gnjave i čiste to brzo i diskretno”, nastavila je Greaves Taylor, dodajući da ako je vaš partner blizu vaše glave dok gurate, vjerovatno to neće vidjeti.
“To nije moguće spriječiti”, rekla je za HuffPost medicinska sestra i edukatorka za porođaje Mandy Irby.
Koliko će biti krvavo?
Ovo se, opet, prilično razlikuje od jednog do drugog porođaja, Greaves Taylor je rekla da obično nije uključena alarmantna količina krvi i da je vjerovatno manja od onoga što vi zamišljate.
“Očekuje se da će tamnocrveno krvarenje iz materice odmah nakon rođenja biti do 500 ml”, objasnila je Irby. “Ovo može biti vrlo bolno dok se maternica skuplja i smanjuje kako bi sama zaustavila krvarenje.” Budući da ovaj dio dolazi nakon glavne emisije kada iznesete bebu, vi ćete vjerovatno misliti na nešto drugo. Dok ste fokusirani na to da čujete prve plač vašeg djeteta i da se sastanete s njim licem u lice, vaše babice će pažljivo pratiti količinu krvi koja prolazi i možda će vam dati lijekove za kontrolu krvarenja.
Ovo krvarenje nakon porođaja, poznato kao lohije, nastaviće se neko vrijeme, obično se smanjuje oko šest sedmica nakon porođaja.
Da li je bolje napraviti epiziotomiju ili…?
Epiziotomija je rez u perinealnom tkivu između vagine i anusa. Ovaj rez omogućava brži porođaj bebe u hitnim situacijama. Takođe može ostaviti mjesta za ljekara da upotrijebi vakuum ili pincetu da pomogne pri porođaju bebe.
U prošlosti je mnogim pacijentkinjama rađena epiziotomija jer se smatralo da će to spriječiti nastanak jačeg kidanja i da će bolje zacijeliti od prirodnog kidanja. Ali, istraživanja pokazuju da rutinska epiziotomija ne smanjuje broj ozbiljnih kidanja.
“Vidjeli smo veliki pad stope epiziotomije u posljednjih nekoliko decenija”, rekla je Greaves Taylor.
Najbolje vrijeme za razgovor sa ljekarom o epiziotomiji je prije porođaja. Pitajte ga pod kojim okolnostima smatra da je epiziotomija neophodna i kakav rez se obično radi. Greaves Taylor je predložila pitanje o mediolateralnom rezu (za razliku od srednjeg), „što znači da rez ne ide ravno prema anusu. Ako se tkivo kida prema anusu, može biti mnogo komplikovaniji proces zarastanja.”
Hoće li stvari “tamo dole” ikada izgledati isto?
“Tkivo vagine i vulve brzo zarasta!”, rekla je Irby. Ovaj dio vašeg tijela može se vratiti u svoje prethodno stanje ili će se osjećati i izgledati malo drugačije nakon onoga što Irby naziva „velikim istezanjem“. Ako ste imali kidanje ili epiziotomiju, ostaće i ožiljak.
“Nemoguće je unaprijed predvidjeti kakva će situacija biti nakon što sve potpuno zaraste”, rekla je Irby.
Greaves Taylor se složila. “Neke vulve nikada ne izgledaju potpuno isto, a druge opet izgledaju. “Sve je individualno” – rekla je.
Kako ću znati kada stvarno imam trudove?
Doći će trenutak, rekla je Greaves Taylor, kada jednostavno znate – ali majkama koje se prvi put porađaju može biti teško prepoznati rani porođaj. Predložila je: „Ako imate kontrakcije i želite da testirate da li je to zaista trud: popijte gomilu vode i napravite toplu kupku. Ako kontrakcije prestanu, to nije bio trud.”
Dodala je da može biti od pomoći da pretpostavite da još nemate trudove, što je duže moguće. “Što prije obratite pažnju, prije želite da budete gotovi, a prvi trudovi obično traju u prosjeku 18 sati”, rekla je. Taj psihološki aspekt je jako bitan.
Zašto je važno ne otići u bolnicu prerano?
Medicinski radnici, doule i edukatori za porođaj obično upozoravaju roditelje koji prvi put dolaze u bolnicu da ne idu u bolnicu „prerano“ – ali šta se kvalifikuje kao rano? Zašto čekati? Postoji nekoliko razloga da ne dođete prerano. Prvo, možda će vas poslati kući i reći da se vratite kada porođaj bude aktivniji, što može biti nezgodno i obeshrabrujuće.
Drugo, trudovi se često usporavaju kada neko stigne u bolnicu. “Hormoni koji su toliko neophodni za porođaj su potisnuti, na primjer, nedostatkom privatnosti i jakim svjetlom”, rekla je Greaves Taylor.
Konačno, boravak u bolnici znači da je veća vjerovatnoća da će vam se raditi neke intervencije, kao što je kontinuirano praćenje fetusa. Ako ste zaglavljeni u bolničkom krevetu na monitoru, vaše kretanje je ograničeno i može biti teško namjestiti se, samim tim i neudobno.
“Što prije neko ode u bolnicu, veća je vjerovatnoća da će se podvrći nepotrebne intervencijama da se ‘’ubrzaju stvari”, rekla je Greaves Taylor.
Kako izgledaju kontrakcije?
Svako različito osjeća kontrakcije u zavisnosti od vlastitog tijela i položaja bebe.
Možda ćete osjetiti kontrakciju u stomaku, karlici ili leđima, a kontrakcije možete osjećati drugačije kako porod napreduje. „Većina žena osjeća jake grčeve/stezanje u predjelu stomaka i u donjem dijelu leđa. Neke žene imaju osjećaj da moraju piškiti. Neke osjećaju intenzitet u natkoljenicama… Druge osjećaju uglavnom u leđima”, rekla je Greaves Taylor.
Kakav je osjećaj kada imate nagon za guranjem?
Žene često opisuju nagon za guranjem kao sličan nagonu za vršenjem nužde. “Kada vam tijelo da ovaj dar, ne morate nikoga pitati kako da gurate, jer vas tijelo samo tjera da to učinite”, objasnila je Greaves Taylor. Nagon za guranjem zapravo se pokreće u rektumu, nastavila je, „što je dio razloga zašto je jedan od znakova ulaska u fazu guranja osjećaj kao da morate kakiti“.
Koje su pozicije najbolje za trudove i guranje?
Većina nas u svojim glavama ima sliku žene koja leži na leđima sa koljenima privučenim do grudi, gurajući bebu – ali postoji mnogo položaja koji mogu potaknuti napredovanje porođaja i pomoći da guranje bude efikasnije.
“Na sve četiri – je pozicija za koju su studije pokazale da vodi do najmanjeg kidanja”, rekla je Greaves Taylor. Ostale mogućnosti uključuju sjedenje na WC šolji ili loptu za vježbanje i čučanj. Neke bolnice imaju šipku za čučnjeve koja se pričvršćuje za krevet za koju se možete držati u ovom položaju. Svaki uspravni položaj koristi prednost gravitacije i može pomoći da se trudovi pokrenu.
Irby je preporučila položaje u kojima se koristi kikiriki lopta, jer su „produktivne, ali mogu biti i mirne“.
“Koja god pozicija vam se u tom trenutku čini najboljom i najproduktivnijom, za vas je najoptimalnija”, rekla je Irby.