“Sačekaj samo malo”, rečenica koju često izgovaramo kada nas dijete nešto zamoli, jer i sami gledamo u ekran.
Ako nam je teško iskočiti iz digitalnog svijeta, samo zamislite da imate 3 godine i da su granice između fantazije i stvarnosti već zamagljene, i onda uključite super zabavno, zanimljivo, privlačno iskustvo svom djetetu, a to je da mu date telefon u ruke, ili upalite televizor da gleda. Ili dijete je malo starije pa može samostalno igrati igrice na telefonu, i svaka razina je zanimljivija od druge, i eto problema. Ko bi uopće želio prestati raditi nešto što je zanimljivljive i dobro?
Zbog toga je djecu tako teško skinuti s uređaja, pa onda posežete za nekim prijetnjama, kaznama za dijete, ali one ne pale. Šta tada raditi? Mi smo istražili neke od smjernica koje možete uraditi i djeluju. Isprobajte ove savjete kako biste smanjili sukobe i pronašli ravnotežu koju svi tražimo.
Okupirajte svoje dijete: Sa sve manjim prostorom za igru, sve je više djece prisiljeno ostati u kući. Kako se to ne bi dogodilo, izvedite dijete u park ili na obližnje igralište da trči da se igra s drugom djecom. Ako to nije opcija, upišite ih u obližnji sportski klub ili ih vodite u redovne šetnje da istražuju čuda prirode. Sve veća svijest o okolišu mogla bi potaknuti njihovu znatiželju i zaokupiti njihovu maštu.
Ograničite upotrebu: Neka vaše dijete shvati da može koristiti vaš pametni telefon pod uslovom da ste razgovarali o pravilima njegove upotrebe. Krenite od toga da ograničite njegovu upotrebu tokom obroka, sati učenja, vremena za spavanje ili kada je vrijeme za izlazak i igru.Na nekim mjestima zaista nije potrebno prisustvo uređaja, zar ne?
Razgovarajte sa svojim djetetom: Razgovarajte s djetetom o tome šta voli gledati. Neka opišu likove i ispričaju priču. Kada dođe vrijeme da isključite telefon, objasnite mu da je bilo dovoljno i da je vrijeme da se zabavi drugim stvarima. .
Budite dobar primjer: Mnogi roditelji provode puno vremena na svojim pametnim telefonima. U takvim slučajevima reći djeci da ne koriste mobitel možda neće pomoći jer će sigurno slijediti roditeljske korake. Stoga budite dobar uzor svom djetetu tako što ćete ograničiti korištenje mobilnog telefona. Međutim, ako vaš posao zahtijeva veliku upotrebu mobilnih uređaja, objasnite to svom djetetu.
Povežite se sa svojim djetetom: Iako većina roditelja vodi vrlo zaposlene živote, važno je odvojiti vrijeme za zbližavanje s djecom. Igranje društvenih igara ili uključivanje djeteta u aktivnosti poput kuhanja ili vrtlarstva učinit će da se osjeća vrijedno i korisno. Tako će prestati koristiti pametni telefon za bijeg od samoće. Također možete potaknuti svoje dijete da se bavi hobijima poput izvođenja jednostavnih naučnih eksperimenata, slušanja muzike, čitanja, kreativnog pisanja, umjetnosti ili slikanja.
Najbolje bi za svaku porodicu bilo da imaju kućni red kojeg će se pridržavati. Potrudite se da provodite vrijeme zajedno, da šetate, igrate se i objedujete zajedno.
Nakon večere, zajedno čitajte knjige. Zajedničko čitanje je prekrasna aktivnost, budući da ima mnogo koristi. Pomaže u izgradnji vokabulara, razvoju vještina čitanja i pisanja i tako dalje. Biti tjelesno aktivan kroz igru još je jedan učinkovit način da se smanji vrijeme provedeno na pametnom telefonu za djecu. I, na kraju, objasnite djeci na način primjeren njihovoj dobi zašto je sjedenje zalijepljeno za ekran štetno za njihovo zdravlje.
I bonus dodatak – podijelite čokoladicu Životinjskog carstva i odvojite vrijeme za aktivnosti koje sada krije unutrašnjost ove generacijski omiljene čokoladice. Korak po korak, malo po malo, pronađite radost u aktivnostima van ekrana. Zajedno.
Hajde da podijelimo čokoladicu Životinjskog carstva, zajedno riješimo zadatak i popunimo album sa sličicama. Radost nakon zajedničkog vremena će biti nemjerljiva.