Roditelji čak navode da djeca ovo kupuju da bi prodavali u manjim količinama jer nisu svi u mogućnosti da izdvoje hiljadu dinara za pola litre soka. Čak je među osnovcima nastao i trend fotografisanja sa flašicom, a najčudnije je to što se i to naplaćuje.
Na društvenim mrežama se danima unazad vodi oštra polemika među roditeljima oko skupocjenog soka “Prime” koji kupuju djeca sve češće. Ovaj sok se kupuje na benzinskim pumpama, a da biste kupili pola litre ovog soka, potrebno je da izdvojite čak hiljadu dinara.
Kako se navodi u opisu prodavaca u Srbiji, ovaj napitak je namijenjen svim sportistima i fizički aktivnim ljudima budući da pruža odgovarajuću hidrataciju i da ne sadrži kofein i gluten. Postoje dvije vrste ovog pića, Prime Energy i Prime hidration, i jedan i drugi sadrže vitamine B6 i B12, minerale, kokosovu vodu i vještačke zaslađivače, međutim jedina razlika je u tome što Prime Energy sadrži kofein, dok Prime Hidration ne sadrži kofein.
My Prime Hydration Collection. @KSI @LoganPaul @PrimeHydration #Prime #primehydration #Drink #foryoupage #foryou #fypシ゚ pic.twitter.com/hJ94a5yvlE
— Angela Dowling (@Angela_Dowling) September 23, 2023
Zbog vještačkih zaslađivača ovo piće nije pretjerano zdravo iz razloga što neka istraživanja navode da vještački zaslađivači mogu da poremete crevne bakterije i mikrobioom.
Jedan od važnijih podataka je i da je Prime zabranjen za djecu mlađu od 15 godina, dok Prime Energy nije za one ispod 18 godina, piše mondo.rs.
I kako navodi news24com, BCAA supstance, koje su zaslužne za rast mišića, mogu uticati na razvoj fetusa, a pošto nije bilo studija o uticaju na djecu mlađu od 18 godina, ne postoji garancija za njihovu bezbjednost. Roditelji čak navode da djeca ovo kupuju da bi prodavali u manjim količinama jer nisu svi u mogućnosti da izdvoje hiljadu dinara za pola litre soka.
Čak je među osnovcima nastao i trend fotografisanja sa flašicom, a najčudnije je to što se i to naplaćuje! Crnogorske “Vijesti” pišu da je ovo piće privremeno zabranjeno dok se detaljno ne ispita u laboratoriji.
Kako kažu iz Instituta za javno zdravlje, kofein koji sadrži utiče na centralni nervni sistem, bubrege i mozak. Posebno je opasan ukoliko se kombinuje sa alkoholom.
Jedan od razloga velike popularnosti ovog soka među mlađom populacijom može biti i u tome što ga na internetu promoviraju popularne face sa društvenih mreža kao što je Logan Paul, Youtuber i bokser popularniji upravo među ovom demografskom skupinom.
Deca masovno traže skup sok!!! pic.twitter.com/NWxUQ37drr
— Arsil (@arsagarson) September 28, 2023