Svi znamo da ljudi vole avokado. Međutim, zna nam se desiti da ga prerežemo i da pronađemo nesavršenosti. U ovim trenucima se zapitamo da li je ljubav dovoljna.
Avokado je najpopularnija hrana kod Amerikanaca. Čak popularnija od pite od jabuka. Amerika je odgovorna za 40% svjetskog uvoza avokada ili otprilike 1.5 biliona kila na godišnjem nivou.
I ne, ne završi svaki avokado u sendviču milenijalca. U stvari, 20% prodaje avokada, se ostvari u mjesecu Februaru u toku velikog sportskog događaja. Gvakamole je nužan sastojak poluvremena.
U većini slučajeva, ljubav je uzajamna. Prema američkom Ministarstvu agrikulture – avokado sadrži nekoliko sastojaka koji su u deficitu kod većine Amerikanaca. To su kalijum, mononezasićene masti i vlakna koja su dobra za kardiovaskularni sistem. Avokado je rijetka biljka koja sadrži ovu vrstu masti.
Sigurno vam se desilo da se zapitate da li je ljubav dovoljna jer ste pronašli crne mrlje ili žilavu unutrašnjost avokada.
Avokado je delikatna voćka i ne odgovara mu pošiljka od nekoliko hiljada kilometara.
,,Avokado je poseban po tome jer ne sazrije na drvetu“ – objašnjava Darryl Holliday, naučnik za hranu i glavni direktor Arkansas Good Innovation Center.
,,Treba da ga skinete s drveta prije nego što sazrije, a usput treba da obratite pažnju na naizgled minorne detalje koji mogu biti presudni u procesu sazrijevanja“.
Avokado može da sazrije prebrzo ako se drži na pogrešnoj temperaturi (ne odgovara im ni previše toplo ni previše hladni uslovi). Mali pad ili čvrst stisak može da utiče na vaše iskustvo s avokadom.
Dobre vijesti su da je šteta uglavnom estetske prirode. Za svaki slučaj smo pitali eksperte da nas upute šta da uradimo ako se avokado pokvari.
Ako avokado ima smećkaste crtice i tačkice na kori…
Ovo se često dešava, i poznato je kao vaskularno truljenje.
Ovo je lako za prepoznati jer se oko sjemena formiraju linije ili male flekice. Vjerojatno znate da izrezan avokado postaje smeđ u roku sat ili dva – ovo se dešava zbog prisustva fenolnih jedinjenja u dodiru s kiseonikom.
Iako se koža avokada čini kompaktnom, ona sadrži vaskularni sistem koji se ponaša slično kao naš: mreža cijevi nekoliko milimetara iznad površine služi da prenosi nutrijente i vodu voćki dok se ona razvija.
Kada izložimo ovaj vaskularni sistem kiseoniku, čitava vaskulatura rapidno postaje smeđa. Ovo se najčešće dešava zbog povreda ili čuvanja avokada na preniskoj temperaturi. Međutim, ovo može biti i znak truleža stabiljke ako se trulež pojavi na mjestu gdje je avokado skinut s drveta. U svakom slučaju, ove tačkice su bezopasne.
,,Avokado s tačkicama je bezopasan“ – kaže Janilyn Hutching, licencirana profesionalka u kontroli hrane. ,,Smeđe tačkice nisu ukusne, i možda ćete poželjeti da ih otklonite, ali neće vam nauditi“.
Ako je avokado žilav..
Ako vam je gadljiv žilavi avokado, niste jedini. Vaskularno tkivo i sobna temperatura su odgovorni za ovo. Ako čuvamo avokado na previsokoj temperaturi prije ili tokom sazrijevanja, ili ako smo previše brzo ohladili avokado – onda će nezrele niti celuloznog materijala biti vidljive.
Možete ga konzumirati i u ovom stanju, ali to neće biti pretjerano lijepo iskustvo. Preporučujemo vam da kupite nezreo avokado i da ga stavite u papirnu kesu na sobnu temperature i ostavite tako dan ili dva (ako stavite bananu u kesu, ubrzaćete proces sazrijevanja).
Ako osjetite vazdušni džep kad ga stisnete..
Ako je avokado oštećen, reagovaće tako što će da natekne. Kada se otok smanji, ostaće mali prostor između mesa avokada i kože. Ovaj vazdušni džep je osjetljiv na buđ i može vam se desiti da pronađete buđ kad ga otvorite.
Avokado se može oštetiti ako vam ispadne ili ako niste pažljivi s njim ili ako ga stisnete prejako, tako da budite pažljivi s njim.
,,Ako primijetite neugodan miris, buđ, smežuranost, crne trakice – ovo je znak da je krenuo da truli“. Ne pokušavajte da ga spasite – bacite ga u kantu.
Ako avokado ima male, čvrste izbočine u mesu…
Ako je avokado oštećen u procesu rasta (obično od strane insekata), aktiviraće odbrambeni mehanizam i razviće male, čvrste, zaštitne izbočine. Može ih biti jedna ili nekoliko, ali se obično nalaze u blizini kože; međutim, čvrste tačke u blizini sjemena su obično nezreli dijelovi avokada.
Ove izbočine se mogu jesti, ali nisu prijatne zbog teksture tako da ih je najbolje otkloniti i pojesti ostatak avokada.
Ako avokado ima žućkaste ili smeđe tragove na koži…
Većina vanjskih oštećenja je bezazlena. Avokado je jako osjetljiv na temperaturu. Ako ostavimo avokado u veoma hladnim uslovima, možemo očekivati bezbroj povreda.
Avokado nekad razvije i jednu vrstu kožnog problema. Ova povreda kože se manifestuje kao crne tačkice koje se vide tek kada je avokado zreo. Ovo ponekad ukazuje na truljenje, ali je uglavnom problem kozmetičke prirode.
Izbjegavajte avokado sa smeđim tragovima. Ovi tragovi su nekad rezultat sunčanice ili napada insekata i mogu da utiču na unutrašnjost avokada.
Ako je avokado postao smeđ…
Unutrašnjost avokada će prirodno postati smeđa ili crna kada dođe do procesa oksidacije, tj. kada je izložen kiseoniku. Ovo se često dešava nakon što ga isiječete i ne iskoristite čitavog. Da li da ostatak bacite u kantu?
Možda će vas odgovor iznenaditi, ali ne. Neće vam biti muka od smeđeg dijela avokada. Možete da odstranite ovaj dio ili da ga pomiješate s zelenim dijelom.
Da bi spriječili ovaj proces, stavite avokado u hermetički zatvorenu kesu ili stavite tanki sloj citrusnog soka koji će zaustaviti proces oksidacije. Sačuvajte gvakamole tako što ćete kao posljednji sastojak staviti limunov sok, i promiješajte ga s ostalim sastojcima pred serviranje.
Kako prepoznati dobar avokado
Kada ste u potrazi za dobrim avokadom, obratite pažnju da bude zelen bez vidljivih oštećenja. Ako želite da uzmete zreo avokado – izaberite tamniji avokado koji je mekan kada ga stisnete.
Neke vrste oštećenja se dese i prije nego što avokado dođe u prodavnicu, ali ako ste se već našli u situaciji da je to jedini avokado koji imate – bar ćete znati šta su bili uzroci i da li ga možete jesti.
Kada vam život posluži avokado, napravite gvakamole!