Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: “Što manje igračaka – to više igranja”
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > PORODICA > “Što manje igračaka – to više igranja”
PORODICAIZDVOJENO

“Što manje igračaka – to više igranja”

Lola Magazin
Objavljeno 18/04/2024 15:24
Lola Magazin
Podijeli
Foto: Unsplash/George Bakos
Podijeli

Primećujete da se vaša deca retko koriste igračke za igru iako ih imaju brdo? Saznajte zašto je to tako i koliko je igračaka zaista potrebno deci.

Sa ciljem da se deca što lepše zabave, da se lepo zaigraju i da im bude zanimljivo, roditelji neretko “zatrpavaju” decu igračkama. Novim, drugačijim, do tada neviđenim.

Kada se negde ide – nose se igračke. One su nezaobilazne na putovanjima, letovanjima. Pa šta će deca da rade nego da se igraju? Moramo poneti igračke!

Preporučeno

“Nije Sloba kriv, mi smo govna” – ako se slažete, pritisnite 1
Da li nesrećno detinjstvo mora da nas obeleži za ceo život?
Igre koje smo igrali mi, a mogu i naša djeca!

A da li je to zaista tako?

Da li su deci zaista potrebne igračke za igranje?

Upravo zato što ih stalno okružujemo igračkama ne dajemo im šansu da nam pokažu kako se igraju BEZ igračaka. Da li će uspeti da se zaigraju na plaži ako nemaju ceo set kantica, lopatica, grabuljica i ostale opreme?

Uostalom, još u najranijem periodu deca pokazuju svoja interesovanja, pa tako bebe i todleri često uzimaju baš ono što nisu igračke. Šta to znači? Kako nam nije jasno šta im je zaista potrebno da bi se zabavili?!

Foto: Unsplash/Sandy Millar

Što manje igračaka – to više igranja

Roditelji, budite slobodni da se vodite ovim ubuduće. To ne znači (samo) da ćete uštedeti novac na nove omiljene igračke, već ćete zaista uraditi nešto dobro za svoje dete.

Osim što će vremenom prestati da kupovina nove igračke bude “događaj” i jedina nagrada vredna lepog ponašanja, već ćete i manjak igračaka darivati kao poklon detetu – koje će sada (konačno) imati priliku da se slobodno igra i da koristi svoju maštu.

Ako ne verujete – odvažite se pa testirajte!

Neka jedan odlazak na igralište ili plažu (ili neko drugo mesto za igranje u pesku) bude bez i jedne igračke. Barem je one gomile koju vi, roditelji, spakujete, “znajući da će ih tražiti i da će im biti potrebne”. Kada se nađu u pesku bez svih tih pomagala u igranju (sa možda jednom lopaticom u ruci koju su poneli svojom voljom) – onda će do izražaja uspeti da izađe i ono što oni zaista umeju, a to je da se igraju!

Školjka, kamenčići, drvce, prstići… sve će to biti i više nego dovoljno oruđe za ono što oni žele da naprave. Uostalom, pustite ih i posmatrajte, pa će vam ubrzo biti jasno – igra duže traje kada nema igračaka!

Isto možete primeniti i u nekoj prostoriji u kojoj vole da provode vreme ili u svom ćoškiću za igranje. Dovoljno je da im obezbedite minimalan broj predmeta sa kojima se mogu igrati – bez opterećenja da to bude ona omiljena gomila i uz to još neka nova igračka koja će “skrenuti pažnju i podstaći na novu vrstu igre”.

Foto: Unsplash/Ostap Senyuk

Deca će se svakako igrati – to im je posao

Sa ili bez igračaka – deca će se igrati. Njima je igra i maštanje, njima je igra i izmišljanje, pričanje, trčanje, skakanje. A ujedno – to je sve ono što im je potrebno da se razvijaju, uče, savladavaju nove prepreke i podstiču svoj razvoj na najbolji mogući način.

Nekad će im biti potrebna neka igračka. Neke igračke će zaista biti korisne. Ali isto tako – neke će biti samo jednokratna zabava bez ikakvih značajnih uticaja, pa je isto da li je tu ili nije.

Uostalom, deca su deca i njima je ceo svet jedno veliko igralište!

TAGOVANO:djecaigrališteigranjeodrastanjevaspitanje
IZVORI:detinjarije.com
Podijeli članak
Twitter Email Kopiraj link Štampaj
Autor Lola Magazin
Follow:
Sve smo mi Lole. Bar jednom u životu.
Prethodni članak Čuvena drevna Japanska veština JASAMASAM – jedina pomoć koja je potrebna savremenim mamama
Sledeći članak Deset karakteristika svesnog braka

Slični postovi

Uncategorized

Devojčica od 11 godina je najveća nada panka u Srbiji

Autor Redakcija 9 min za čitanje

JOVANA PAPAN: Deca su danas zarobljenici soba i igraonica

Autor Redakcija 6 min za čitanje
Uncategorized

LOLITETI: Maja Manojlović: Zaostala smo sredina koja će po gram kulture ići do Beograda ili Zagreba

Autor Brankica Rakovic 19 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš