Postoji veza imeđu učestalosti seksualnih odnosa i opšteg osjećaja da smo dobro. Poznato je da seks, bilo s partnerom ili kroz solo aktivnosti poput masturbacije, donosi brojne zdravstvene prednosti. Redovan seks može poboljšati zdravlje srca, smanjiti stres, povećati osjećaj sreće i dobrobiti, te zaštititi zdravlje mozga. I to posebno kod žena. Istraživanja pokazuju da žene koje redovno imaju seksualne odnose, odnosno imaju više seksa, da tako banalizujemo, mogu živjeti duže, što sugeriše studija provedena u Sjedinjenim Američkim Državama. Ovi rezultati dolaze iz intervjua i fizičkih pregleda više od 14.000 odraslih osoba u dobi između 20 i 59 godina, koji su učestvovali u Nacionalnom istraživanju zdravlja i prehrane (NHANES).
Studija, kojom je rukovodio naučnik iz oblasti javnog zdravlja Srikanta Banerjee sa Univerziteta Walden, pitala je ispitanike koliko su puta imali vaginalni ili analni seks u proteklih 12 mjeseci. Gotovo 40 posto njih izjavilo je da to čine barem jednom sedmično. Studija nije tražila informacije o masturbaciji. Ova studija je objavljena u junu 2024. u časopisu Journal of Psychosexual Health.
Za žene koje su prijavile manje od 52 seksualna odnosa godišnje (to će reći 1 sedmično najmanje), rizik od smrti iz bilo kojeg razloga bio je tri puta veći tokom petogodišnjeg perioda istraživanja, čak i kada su uzeti u obzir obrazovanje, etnička pripadnost i socioekonomski status. S druge strane, kod muškaraca nije pronađena slična povezanost, ali seksualna aktivnost se pokazala kao ključna za osobe koje pate od lošeg mentalnog zdravlja, poput depresije.
Učesnici sa depresijom koji su imali manje od 52 seksualna odnosa godišnje imali su dvostruko veći rizik od prerane smrti. Oni s depresijom koji su bili seksualno aktivniji također su imali povišen rizik, ali u manjoj mjeri.
Ovi rezultati nadovezuju se na prethodna istraživanja koja su pokazala slične trendove, ali uz dodatak da depresija igra važnu ulogu. Sama depresija je već povezana s povećanim rizikom od prerane smrti, a žene su dvostruko sklonije depresiji u poređenju s muškarcima.
Ipak, naučnici još uvijek ne znaju tačno kako različite vrste seksualnih aktivnosti utiču na dugoročno zdravlje. Ova studija nije detaljno ispitivala prirodu seksualnih odnosa, što istraživači planiraju istražiti u budućnosti.
Iako je veza između fizičkog, mentalnog i seksualnog zdravlja sve očiglednija, još uvijek je mnogo toga nepoznato. No, opšti zaključak je jasan: redovna seksualna aktivnost, u najširem smislu, doprinosi zdravlju. Studija nije pokazala da li doživljavanje više orgazama ima veze sa dužim životnim vijekom.
Kao i uvijek, slušanje vlastitog tijela i osiguravanje odmora kad je to potrebno također je važno. Treba dodati i da se iz studije ne vidi da li se pod seksualnim odnosom misli na seks s partnerom ili masturbacija.
Studija je prilagođena za pretilost i depresiju kao faktore rizika koji mogu utjecati na frekvenciju seksualnih odnosa.
Zanimljivo je da su muški učesnici koji su svakodnevno imali seksualne odnose imali šest puta veći rizik od prerane smrti u poređenju sa ženama koje su činile isto. Dakle, uživajte, ali s mjerom!