Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Hajde da se igramo: Odgovori na ovih 5 pitanja!
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > ŽIVOT > Hajde da se igramo: Odgovori na ovih 5 pitanja!
ŽIVOT

Hajde da se igramo: Odgovori na ovih 5 pitanja!

Ana Kolar
Objavljeno 08/09/2023 14:21
Ana Kolar
Podijeli
Podijeli

Još uvijek studiram i pohađam predavanja jer dogodio mi se život pa se malo oduljilo. Zadatak neki dan na vježbama bio je 5 puta odgovoriti na isto pitanje: TKO SI? U prostoriji nas je bilo 9 cura i profesorica. 5 pitanja, 8 istih setova odgovora i moj set od 4 odgovora, potpuno drugačiji od drugih netom pročitanih.

 

Na pitanje TKO SI? kolegice odgovaraju “studentica”, a ja “umorna”

Preporučeno

Ljudi ne mogu čitati misli, zato moraš govoriti
Boba Uskoković: Đe se kopaš?
Vernost i odanost su odluka. Za neverstvo nije potreban fizički kontakt

Na pitanje TKO SI? one su “prijateljice”, a ja “nervozna”

Na pitanje TKO SI? one su “kćer”, a ja “nestrpljiva”

Na pitanje TKO SI? one su “djevojke”, a ja IZGUBLJENA

 

TKO SI? One su “unuke”, a ja:            (NIŠTA, PRAZAN SKUP, DRAMSKA PAUZA)

 

U tišini smo pisale odgovore, svaka za sebe, to i jest bio cilj vježbe, predstaviti se, reći koju o sebi. Ja sam stala nakon četvrtog odgovora kad sam me s papira promatrala riječ IZGUBLJENA.

Ana, izgubila si se. Kako dalje? Odgovori na peto pitanje! Kako da odgovorim kad sam došla do kraja? – sve su to bila pitanja koja su mi se u sekundi multiplicirala glavom brže od ičega. Samo: IZGUBLJENA, IZGUBLJENA, IZGUBLJENA, UMORNA, IZGUBLJENA….

Prozove nas profesorica da pročitamo naglas svoje odgovore i kao za vraga, ja čitam zadnja. Da mi to IZGUBLJENA bolje sjedne. Kreću odgovori mojih kolegica… Ne vjerujem vlastitim ušima, a paralelno ni očima dok gledam u svoje odgovore i slušam njih kako, kao na traci, skandiraju svoje. Ja sam na redu, objašnjavam profesorici unaprijed da sam ja sve pridjeve napisala, a one imenice (da ne pomisli da sam glupa, ja sam to pomislila nakon drugog seta istih odgovora), pročitam, žena me pogleda, ja se oduzmem i progovori:

“Što mislite tko je od vas rekao najviše o sebi?” – upita

Svi me gledaju jer je evidentno da sam crna ovca, da su moji odgovori različiti. A i, jebiga, barem 5 godina sam starija od svih njih.

“Ana je jedina rekla nešto o sebi, vi ste sebi samo dodijelile uloge.” – popljuje ih na fino profa, a ja se malčice smirim.

Aha, dobro je. Nisam promašila zadatak. Ali i dalje me IZGUBLJENA gleda s papira. – mislim si

Kasnije, u povratku prema doma, mučilo me i dalje to IZGUBLJENA ali polako sam počela razmišljati o tim ulogama. Ako sebe ne definiram nekom ulogom, u nekom privatnom ili poslovnom odnosu je li to za mene dobro ili loše? Jesu li moje kolegice manje izgubljene jer su našle sigurnu luku u igranju uloga ili nisu uopće svjesne toga što su napisale? Ima li to veze s godinama i iskustvom ili, dok su na fakultetu, ne iznose svoju intimu? Ja sam napisala da sam izgubljena. IZGUBLJENA.

Da, i ja sam studentica, nečija kći, unuka, djevojka i prijateljica ali to nije prvo na što pomislim kad ujutro otvorim oči. Prvo mi je u glavi je li ovaj dan dobro ili loše započeo, što bih sad mogla raditi. Mogu vježbati jogu, čitati, jesti ili se otuširati, redoslijed nebitan… Nigdje ni u kojem scenariju mog jutra ne spominje se netko kome sam dužna (pri)javiti se pa da mi onda dan krene. Jer ja sam to tako shvatila. Da su one, ma koliko meni bile drage i simpatične, ovisne o nekome ili nečemu da bi same sebe definirale.

Kako sam onda i zašto sam napisala da sam IZGUBLJENA? Nedostaje li mi taj neki faktor (u obliku posla ili osobe) koji će me definirati i je li to nužno kako bih se pronašla?

Što dulje razmišljam o svemu ovome čini mi se da su one i ljudi koji se definiraju ulogama i odnosima više izgubljeni od mene, ali to neće nikad izreći ili zapisati. Jer toga nisu niti svjesni. Nedavno sam u intervjuu za jednu televiziju na pitanje: “Tko je Ana Kolar?” (mrzim ta pitanja, kad za sebe moram u trećem licu), odgovorila sa: “Ana Kolar…. Traži sreću.”

Moguće je da sam, za vrijeme potrage za srećom, sebe definirala kao izgubljenom, jer još je, očito nisam pronašla. To ne znači da sam nesretna nego da znam da mogu biti još više sretna od ovoga koliko sam sad.

A time što sam IZGUBLJENA vrlo vjerojatno znači da sam bliže tome da postanem PRONAĐENA nego netko tko je nekome ili nečemu netko ili nešto.

Uostalom, pogledaj dio “netko tko je nekome ili nečemu netko ili nešto” i koliko je tu neodređenih i nedefiniranih riječi kojima se definiraš.

Nemojte se prestati tražiti,

Ana

 

TAGOVANO:ana kolarko sitko siživot
Podijeli članak
Email Kopiraj link Štampaj
AutorAna Kolar
Follow:
Dvostruki Vodenjak koji nikad ne odustaje. Krila su mi nekoliko puta podrezana i svaki puta sve jača i veća. Vjerujem u ljubav, a ne u sate, kalendare i modu. Najljepše je plakati i smijati se istovremeno. I hodati bosonoga po travi.
Prethodni članak 30 priča o 30 uspješnih žena BiH
Sledeći članak Kešanski: Sam biraš kada ćeš da umreš, znaš li?
Pedagog: Kako nastaju ”znaš ti ko sam ja” odrasli

Prošle godine sam napisala jedan tekst o tome kako pedagoko-vaspitne metode doprinose…

4 min za čitanje
Preminula Slavenka Drakulić, jedna od najistaknutijih hrvatskih književnica, novinarki i publicistkinja

U 77. godini života preminula je Slavenka Drakulić, jedna od najprevođenijih i…

2 min za čitanje
Femicid kod Gračanice: Ubio suprugu iz lovačke puške, pa sebe

U mjestu Miričina nadomak Gračanice večeras, 21. juna, muž je ubio suprugu…

2 min za čitanje
Ima nešto magično u pogledu na more: Blue Mind teorija objašnjava zašto nas plava boja odmah smiruje

Dovoljno je nekoliko sekundi gledanja u horizont, tamo gde se nebo i…

4 min za čitanje

Slični postovi

Uncategorized

Proklet bio trenutak kada ostanemo bez interneta ili baterije!

Autor Redakcija
5 min za čitanje

Svim muškarcima koji bi da objavljuju snimke seksa

Autor Brankica Rakovic
3 min za čitanje
IZDVOJENOPORODICA

Dojila sam bebu moje sestre. Ljudi nas osuđuju. Zašto?

Autor Iris Jankovic
3 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš

Username or Email Address
Password

Zaboravili ste lozinku?