Možda će vam ovo zvučati kao priča iz neke serije, ali novo istraživanje sa Univerziteta u Beču pokazuje da život sa svekrvom može uticati na broj djece koju ćete vi i vaš muž imati. Iako neki ljudi misle da život sa svekrvom znači da imate obezbijeđen baka–servis cijeli dan koji bi vam mogao pomoći da se lakše nosite sa ulogom roditelja i stresom koji ona nosi, ovo istraživanje je pokazalo da zbog toga možete imati manje djece.
“Medical News Today” piše da na plodnost žene takođe može uticati i prisustvo njene majke. Nekada se smatralo da život sa svekrvom ili majkom može povećati plodnost žene i zbog toga je rađeno novo istraživanje. Da bi otkrili kako na ženu utiče život sa svekrvom ili majkom istraživači su pregledali više od 2.5 miliona zdravstvenih kartona djevojaka i žena u dobi od 15 do 34 godina u 14 zemalja svijeta. U obzir su uzeli nekoliko stvari: broj djece koju žena već ima, ženine godine i koliko dugo će još biti plodna, te da li s njom živi majka ili svekrva. Istraživači su otkrili da nije bitno da li je u pitanju majka ili svekrva, te da je veoma loše imati baku u blizini ako želite dobiti još djece. To osporava postojeće teorije da život sa širom porodicom ohrabruje žene da imaju više djece.
Istraživači naglašavaju da su bake koje žive sa svojom odraslom djecom uglavnom mlađe. To znači da bi baka takođe mogla imati još djece ili naći neki posao, te da nije tu samo da bi pomogla oko djeteta. Osim toga, istraživači sugerišu da žene možda misle da ne bi imale podršku za to da dobiju još djece ako bi situacija sa bakom bila drugačija. Isto tako je moguće da je to samo zbog haosa do kojeg dolazi kada živite blizu majčinske figure ili da osjećate da vam je kuća puna, negirajući tako čežnju za tim da dobijete još djece.
Život sa svekrvom se razlikuje od zemlje do zemlje. Ovo istraživanje je pokazalo da u Americi samo 1.74 % žena živi sa svekrvama, ali u Iraku ta brojka skače do 53%. Takav način života može da utiče na još mnogo stvari kod žene, a ne samo na njenu plodnost. Istraživači sa Univerziteta “Osaka” u Japanu 2008. godine su otkrili da žene koje žive sa svekrvama imaju višu stopu različitih vrsta srčanih oboljenja. Istraživali su životne aranžmane i zdravlje 91 000 zdravih srednjovječnih žena i muškaraca i otkrili da su žene tri puta više izložene riziku od smrti zbog srčanih bolesti ako žive sa svekrvom. Razlog svega toga je stres. Nije lako biti majka, partnerka, snaha i kćerka.
Još jedno istraživanje je rađeno 2012. godine na Institutu za društveno istraživanje na Univerzitetu u Michiganu, i takođe je utvrđeno da život sa svekrom, svekrvom, puncem ili punicom može uticati na brak.
“Ukoliko su žene bliske sa svekrvom i svekrom, a naročito na samom početku braka, to može da ih ometa ili sprečava da formiraju jedinstvenu i snažnu vezu sa svojim mužem. Pošto žene stalno analiziraju i pokušavaju poboljšati svoje veze često uzimaju k srcu svekrvine ili svekrove riječi i ne mogu odrediti jasne granice”, priča Terri Orbuch koja je vodila to istraživanje.
Zato, ukoliko razmišljate o tome da vi i vaš muž živite sa njegovim ili vašim roditeljima razmislite koliko želite imati djece i dogovorite se o tome prije početka zajedničkog života.
Izvor: Romper