Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Evolucioni biolog otkrio pravu istinu o menstrualnom ciklusu
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > Uncategorized > Evolucioni biolog otkrio pravu istinu o menstrualnom ciklusu
Uncategorized

Evolucioni biolog otkrio pravu istinu o menstrualnom ciklusu

Redakcija
Objavljeno 09/02/2022 23:06
Redakcija
Podijeli
Podijeli

Menstrualni ciklus je najprirodnija stvar s kojom se svaka žena susreće tokom puberteta. Često je bio nešto “o čemu se ne govori”, ali ipak vremenom se proširila svest, pa se polako tabu tema menstrualnog ciklusa umanjuje.

Ipak, interesantno je to da se nedavno pojavila rasprava o tome koja je evoluciona korist ili svrha menstruacije, a odgovor na to dala je Suzan Sadedin, evolucioni biolog, prenosi Quartz.

Kako je žena dobila menstruaciju

– Suprotno popularnom verovanju, većina sisara nema menstruaciju. U stvari, to je karakteristika ekskluzivna za više primate i određene slepe miševe.

Preporučeno

„U bolnici su pitali da li ćemo sina dati u dom“: Ispovest Lukine mame o rušenju lekarskih prognoza i tabua
Veganke imaju veći rizik od komplikacija u trudnoći
Umorni ste od tampona? Saznajte da li je menstrualna čašica za vas

Psi prolaze kroz vaginalno krvarenje, ali nemaju menstruaciju. Ranije se smatralo da slonovi imaju menstruaciju, ali se sada veruje da su ovi događaji najverovatnije bili spontani abortusi.

Štaviše, moderne žene imaju menstruaciju mnogo više od bilo koje druge životinje, a da bismo razumeli zašto je to tako, prvo moramo da shvatimo da su nas tokom života lagali o najintimnijoj vezi koju ćemo ikada iskusiti: o vezi majke i fetusa.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Period Pain Relief in a Button (@oh.herdays)

Mnogi će se zapitati zar trudnoća nije lepa, ipak treba da obratimo pažnju na neke detalje. Slika žene tokom trudnoće je uglavnom predstavljena tako što zamislimo buduću majku, koja ima jednu ruku nežno polegnutu na stomaku. Oči su joj se zamaglile od ljubavi i čuđenja.

Osećate da će učiniti sve da neguje i zaštiti ovu bebu. A kada otvorite knjigu, pročitaćete više o ovoj veličanstvenoj simbiozi, apsolutnom altruizmu ženske fiziologije koja dizajnira savršeno okruženje za rast njenog deteta.

Ipak, ako ste zaista bili trudni, možda znate da prava priča ima neke izuzetke, dakle ti trenuci čistog altruizma postoje, ali su ispresecani nedeljama ili mesecima ogromne mučnine, iscrpljenosti, bolova u leđima, inkontinencije, problema sa krvnim pritiskom i anksioznosti da ćete biti među 15% žena koje doživljavaju životnu opasnost.

Zanimljivo je to da je iz perspektive većine sisara, ovo jednostavno ludo, jer većina sisara plovi kroz trudnoću prilično veselo, izbegavajući predatore i hvatajući plen, čak i ako donose na svet velika legla.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dr. Paria | Health & Wellness (@doctor.paria)

Šta žene čini tako posebnim?

Odgovor leži u našoj bizarnoj posteljici. Kod većine sisara, posteljica, koja je deo fetusa, samo se povezuje sa površinom majčinih krvnih sudova, omogućavajući hranljivim materijama da pređu do malog ljubimca.

Torbari čak ni svojim fetusima ne dozvoljavaju da dođu do krvi: oni samo luče neku vrstu mleka kroz zid materice.

Samo nekoliko grupa sisara, uključujući primate i miševe, razvilo je ono što je poznato kao “hemohorijalna” placenta, a naša je verovatno najužasnija od svih.

Unutar materice imamo debeo sloj endometrijalnog tkiva, koji sadrži samo sitne krvne sudove. Endometrijum zatvara naš glavni dotok krvi od novo implantiranog embriona. Rastuća posteljica bukvalno prodire kroz ovaj sloj, kida se u zidove arterija i ponovo ih povezuje da usmere krv pravo u gladni embrion.

Zadire duboko u okolna tkiva, razara ih i pumpa arterije pune hormona tako da se one šire u stvoreni prostor. Parališe ove arterije tako da majka ne može čak ni da ih suzi.

To znači da rastući fetus sada ima direktan, neograničen pristup majčinoj krvi. Može da proizvodi hormone i da ih koristi da manipuliše njom.

Može, na primer, da poveća njen šećer u krvi, proširi njene arterije i naduva njen krvni pritisak da bi sebi obezbedio više hranljivih materija.

Neke fetalne ćelije pronalaze put kroz placentu i ulaze u krvotok majke. Oni će da rastu u njenoj krvi i organima, pa čak i u mozgu, do kraja njenog života, čineći je genetskom himerom.

Ovo bi moglo da izgleda kao prilično nepoštovanje, u stvari, to je rivalstvo braće i sestara u svom najboljem evolucionom obliku.

-Vidite, majka i fetus imaju prilično različite evolucione interese. Majka “želi” da posveti približno jednaka sredstva svoj svojoj preživeloj deci, uključujući i moguću buduću decu, a nijednu onu koja će umreti. Fetus “želi” da preživi i uzme onoliko koliko može.

A ovde je i treći igrač — otac, čiji se interesi još manje poklapaju sa majčinim jer njeno drugo potomstvo možda nije njegovo. Kroz proces koji se zove genomsko utiskivanje, određeni fetalni geni nasleđeni od oca mogu se aktivirati u placenti. Ovi geni nemilosrdno promovišu dobrobit potomstva na račun majke.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cory • Women’s Health Expert (@thewomensdietitian)

Kako smo došli do ove halapljive hemohorijalne posteljice koja našim fetusima i njihovim očevima daje tako neobičnu moć?

Dok možemo da vidimo neki trend ka sve invazivnijim placentama kod primata, potpuni odgovor se gubi u magli vremena. Materice se ne fosiliziraju dobro.

Posledice su, međutim, jasne. Normalna trudnoća sisara je dobro uređena stvar jer je majka despotica. Njeno potomstvo živi ili umire po njenoj volji, ona kontroliše njihovo snabdevanje hranljivim materijama i može da ih izbaci ili ponovo apsorbuje u bilo kom trenutku.

Ljudsku trudnoću, s druge strane, vodi odbor – i to ne bilo koji odbor, već onaj čiji članovi često imaju veoma različite, suprotstavljene interese i dele samo delimične informacije. To je natezanje konopa koje se neretko pretvara u tuču i, povremeno, u direktan rat.

Mnogi potencijalno smrtonosni poremećaji, kao što su ektopična trudnoća, gestacijski dijabetes i preeklampsija, mogu se pratiti do pogrešnih koraka u ovoj intimnoj igri.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rasna Dave 🧿 (@renascent_yoga_nutrition)

Kakve sve ovo ima veze sa menstruacijom?

Iz ženske perspektive, trudnoća je uvek velika investicija. Još više budući da njena vrsta ima hemohorijalnu placentu. Kada se posteljica postavi na svoje mesto, ona ne samo da gubi potpunu kontrolu nad sopstvenim hormonima, već rizikuje i krvarenje kada izađe.

Tu dolazi endometrijum. Verovatno ste čitali o tome kako je endometrijum ovo udobno, prijatno okruženje koje samo čeka da obuhvati delikatni mladi embrion u svoj negujući zagrljaj. U stvari, sasvim je obrnuto. Istraživači su pokušali da implantiraju embrione po celom telu miševa. Jedino najteže mesto za njihov rast bio je endometrijum.

Daleko od toga da nudi negujući zagrljaj, endometrijum je smrtonosno poligon za testiranje koje preživljavaju samo najtvrđi embrioni. Što duže ženka može da odloži da placenta dospe do njenog krvotoka, duže mora da odluči da li želi da odloži ovaj embrion bez značajnih troškova.

Nasuprot tome, embrion želi da implantira svoju placentu što je brže moguće, kako da dobije pristup bogatoj krvi svoje majke, tako i da poveća njen ulog u svom opstanku. Iz tog razloga, endometrijum je postao deblji i čvršći – a fetalna posteljica je shodno tome postala agresivnija.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Medical Stream (@medi_calstream)

Ali ovaj razvoj je predstavljao dodatni problem: šta učiniti kada je embrion umro ili je zaglavio poluživ u materici?

-Dotok krvi na površinu endometrijuma mora da bude ograničen, ili bi embrion jednostavno pričvrstio placentu tamo. Ali ograničenje snabdevanja krvlju čini da tkivo slabo reaguje na hormonske signale majke – i potencijalno više reaguje na signale obližnjih embriona, koji bi prirodno želeli da ubede endometrijum da bude prijateljski raspoložen.

Pored toga, to ga čini ranjivim na infekcije, posebno kada već sadrži mrtva i umiruća tkiva.

Rešenje, za više primate, bilo je da se odvoji ceo površinski endometrijum – umirući embrioni i sve to – posle svake ovulacije koja nije rezultirala zdravom trudnoćom.

To nije baš sjajno, ali funkcioniše, i što je najvažnije, lako se postiže unošenjem nekih izmena u hemijski put koji obično koristi fetus tokom trudnoće. Drugim rečima, to je upravo vrsta efekata po kojima je prirodna selekcija poznata: čudna, hakerska rešenja koja rade na rešavanju približnih problema.

Nije baš tako loše kao što se čini, jer bi u prirodi žene imale periode prilično retko – verovatno ne više od nekoliko desetina puta u životu između laktacione amenoreje i trudnoće.

Preuzeto sa: zena.blic.rs

TAGOVANO:endometrijumEvolucioni biologfetusmaternicamenstruacijaplacentaposteljicatrudnoća
Podijeli članak
Twitter Email Kopiraj link Štampaj
Prethodni članak Bez muškaraca, molim! Putovanja samo za žene postala su hit: “Raspon godina je od 17 do 72”
Sledeći članak Čupavo je lijepo: Vaša kćerka ne mora da se brije
Pronašli smo DOMAĆI brend za nju i njega koji ćete voljeti!

Hej, ljubitelji mode! Jeste li spremni pronaći ili unaprijediti svoj stil? Upoznajte…

2 min za čitanje
Sve češće čujem: „Ako ti partner ne odgovara – ostavi ga.“

Zadnjih godina sve češće čujem savjete tipa: „Ako ti partner ne odgovara…

2 min za čitanje
devojka
Šta da radiš kad je sve dobro, a ništa nije dobro?

Svaka bi se devojka na tvom mestu radovala! Tako je Neveni rekla…

8 min za čitanje
Legendarna izdanja sa Met Gale koja su ušla u istoriju

Autfiti koji šokiraju, daju inspiraciju i ulaze u istoriju. Met Gala 2025. …

1 min za čitanje

Slični postovi

Uncategorized

Abortus: Nije da te jako boli, ali treseš se od svih emocija koje kolaju tvojim tijelom

Autor Redakcija 13 min za čitanje
ŽIVOT

Kešanski: Sišla sam sa porođajnog stola, a ne sa modne piste!

Autor Jovana Kešanski 7 min za čitanje
ZDRAVLJE

Menstruacija: sve tajne ciklusa i kako kroz njega bolje upoznati samu sebe

Autor Redakcija 9 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš