Prijava
Lola Magazin
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Čitanje: Smem li da budem sama i sretna?
Podijeli
Lola MagazinLola Magazin
Font ResizerAa
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Pretraga
  • FEMINIZAM
  • PORODICA
  • ZDRAVLJE
  • ZABAVNIK
  • SEX
  • AKTUELNOSTI
  • ŽIVOT
  • KOLUMNE
  • AUTORKE
Loguj se Prijava
Zaprati Lolu
© 2022 Lola
Lola Magazin > Blog > ŽIVOT > Smem li da budem sama i sretna?
ŽIVOT

Smem li da budem sama i sretna?

Dragana
Objavljeno 13/11/2023 14:24
Dragana
Podijeli
Podijeli

Svako će sebi da objasni neku pojavu u zavisnosti od mnoštva faktora – odgoj, sistem vrednosti, lično i/ili tuđe iskustvo, okolnosti u kojima se živi…

Živim u društvu koje ceni zajednički život sa partnerom (ako si žena) i partnericom (ako si muškarac) i to jako ga ceni. Od malih nogu se dete usmerava na nekoga s kim kao treba da okonča. Naravno, za dete roditelji imaju sve predviđeno, jer se mora znati red neki, iako lažu da im je bitno da im je dete samo živo i zdravo. Ne. Oni očekuju da ‘sve ide svojim tokom’ – čitaj: njihovim tokom. Ne tokom života te osobe koja živi taj život, nego tokom života osoba koje su mu/joj udahnule taj život.

‘Ja te rodila, ja te ubila.’

Foto: Canva

Preporučeno

Neprestano biram šta je manje sebično: ne rađati uopšte ili rađati po cijenu života?
Zapažena planeta sa dosad najvećim šansama za život
5 stvari koje ne moraš da imaš do svojih 30ih i 40ih

Kad imaš sina, onda imaš i veću kuću, ulažeš više novaca i vremena u proširenje životnog prostora, zadaješ i sebi više ciljeve i ciljeva – jer sin će da dovede snaju UKUĆU, pa im treba sprat.

Kad imaš ćerku ili nedobog više njih ili najgora opcija je ako imaš samo njih, onda nema sprata UKUĆI, jer one ionako odlaze kod nekog drugog na sprat. I ako ne na sprat, svakako odlaze. Ne ostaju i ne dovode.

Usmeravanje na imanje nekoga.

Tako nekako to ide ovde.

Rodi se, završi osnovnu, srednju, poželjno faks, zaposli se, udaj se, rodi (jedno/drugo/koje god, samo rodi), živi, plaćaj kredit i režije, krepaj, ćao. Nikako da pohvatam kada se živi između tih delova.

Mene moji roditelji nisu tako usmeravali. Nisu me nikad pitali kad se udajem i kad planiram da rađam decu. Hvala im na tome. Izuzetno cenim taj deo njihove ličnosti. To ne mora da znači da to nisu ili jesu želeli u dubini sebe, ali nisu me drkali tim sranjima.

Ja nemam nikoga. Bar ne u tom smislu – partnerskom. Ne fali mi niko. Imala jesam, sada nemam.

Verujem u ljubav.

Verujem u lepo.

Verujem.

Foto: Canva

Najviše verujem u sebe i svoje želje i potrebe.

E, da, verujem i u svoje granice. Njih nekako najviše i volim i znam.

One su moje, ja sam si ih postavila i tačno znam za svaku zašto je tu gde jeste.

Učim iz svog iskustva, ali i iz tuđeg.

Mene ne okružuju sretni ljudi koji su u parovima. Ne, nije moja projekcija, nije moje mišljenje, nije da ja njih bojam nesretlukom, ne. To su ljudi koji se smiju, a iznutra trunu. Varaju se, tuku se, svađaju se, pokušavaju da menjaju jedno drugo. Pokušavaju samo, nema tu uspeha. A ni sreće.

Mnogi od njih i sami i same kažu da im je zajednički život sranje, ali ostaju, jer je tako lakše. Tu znaju da plivaju i to im je poznat teren. Ne bavim se njima, bavim se sama sobom sada.

Sebe postavljam u taj kontekst.

Ne treba mi niko.

Ne treba mi niko da me timari, da mi titra.

Da mi se nađe. Da me dočeka. Ne.

Volim doći u prazan stan. Čist, prozračan, sa roletama na pola spuštenim.

Ne mislim da mi je ‘vreme’.

I kad sam bivala u partnerskim odnosima, ja sam bila sama. Uvek sam bila sretna kad sam sama kod kuće. Imala sam neke svoje rituale, svoje neke obavezice koje sam sama sebi postavila kao takve.

I jako volim da spavam sama, da je krevet samo moj. Oduvek je tako.

Foto: Canva

Meni se ne da praviti kompromise. Ne da mi se prepucavati s nekim. Ne da mi se da me se sputava u meni važnim stvarima.

Onda kažu ‘joj, pa nije zajednički život zatvor, zaboga, sve je stvar dogovora, ako se volite, sve se to reši’. Aha. Moguće, ne kažem da nije. Verujem ja njima, sve im verujem.

Samo – malo mi to neprimenjivo na mene. Ništa više. I ništa drugo.

Nemam strah od ‘umreću sama’. Jer znam da ćemo sve da umremo same. To nema veze s tim jesmo li s nekim ili bez ikoga. Same krepavamo, same se rađamo. To je tako. Nisam to ja sela i izmislila.

Ne bi’ da mi život prođe u traženju idealnog ili idealne. Jedan je i ja bi’ da ga mirno proživim, ako može. A znam da može. I treba.

Imam sve što osećam da mi je potrebno i to u formi koja mene zadovoljava.

Imam prijatelje i prijateljice.

Imam s kim da šetam i jedem pizzu i odem na pivo.

Imam seks.

Putujem. Radim stvari koje zaista volim.

Spavam popodne. Mirna sam. Izuzetno mi je važan san i mir.

Zdrava sam. Dobro sam. Hvala na pitanju.

Nisam usamljena.

Ne moram da se stavljam u poziciju da biram, važem, odlučujem…

Ovako mi je jednostavnije. I lepše. I zato biram ovakav život.

Njima jednostavnije da ostaju u gušećim odnosima, meni jednostavnije da ih ni ne sklapam.

I svima dobro.

Ili nije?

TAGOVANO:odnosipotrebaprijateljiusamljenostželježivot
Podijeli članak
Email Kopiraj link Štampaj
AutorDragana
Cvetala sam, a rađala nisam. https://www.facebook.com/mislim.se.nesto/
Prethodni članak Zašto su mame čarobna bića?
Sledeći članak Prestanite, molim vas, prestanite
Pedagog: Kako nastaju ”znaš ti ko sam ja” odrasli

Prošle godine sam napisala jedan tekst o tome kako pedagoko-vaspitne metode doprinose…

4 min za čitanje
Ima nešto magično u pogledu na more: Blue Mind teorija objašnjava zašto nas plava boja odmah smiruje

Dovoljno je nekoliko sekundi gledanja u horizont, tamo gde se nebo i…

4 min za čitanje
Finske domaćice postale milionerke: Sve zahvaljujući starim akcijama Nokije

Nokia je nekada bila jedan od najprofitabilnijih proizvođača mobilnih telefona na svijetu.…

3 min za čitanje
Ovih 5 malih navika može vam značajno povećati osjećaj sreće u svakodnevnom životu

Stručnjaci ističu kako upravo male, svakodnevne navike mogu imati snažan učinak na…

4 min za čitanje

Slični postovi

PORODICAIZDVOJENOŽIVOT

Deset karakteristika svesnog braka

Autor Lola Magazin
12 min za čitanje

Mogu li javne suze ikada biti iskrene? Da li ijedan vođa može da pokaže išta više od podrhtavanja glasa?

Autor Redakcija
5 min za čitanje

Diši. Ne stišći vilicu. Zaljubi se.

Autor Brankica Rakovic
1 min za čitanje
Lola Magazin
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja
  • Kontakt
  • Impressum
  • Prava korišćenja

© Prava zadržava Lola Magazin

Pozdrav od Lole!

Prijavi se ako možeš

Username or Email Address
Password

Zaboravili ste lozinku?